۲۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۲۰
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84147616
۱ نفر

برچسب‌ها

اوج‌گیری کرونا و تعطیلی مدارس در کره جنوبی

تهران – ایرنا – در حالی که شیوع کرونا در کره جنوبی بار دیگر اوج گرفته است ، مدارس سئول از روز سه‌شنبه به مدت یک ماه تعطیل شد و مقامات از مردم خواستار رعایت مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی شده‌ و نسبت به تشدید محدودیت‌ها هشدار دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز ، نخست وزیر کره جنوبی روز سه شنبه از مردم خواست که به منظور جلوگیری از اعمال محدودیت‌های شدیدتر در مواجهه با بزرگترین موج شیوع کرونا در این کشور ، از مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی پیروی کنند. میزان نرخ ابتلای روزانه به کرونا در کره جنوبی به حدنصاب‌های بی‌سابقه‌ای رسیده و تا آخر وقت دوشنبه ۸۸۰ مورد جدید گزارش شد در حالی که تعداد مبتلایان جدید در روز قبل از آن ۷۱۸ نفر بود.

در این حال مدارس شهر سئول از روز سه‌شنبه به مدت یک ماه تعطیل شد و دولت در حال بررسی اجرای شدیدترین محدودیت‌های سطح ۳ است که به معنی قرنطینه و قطع ارتباط با چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا خواهد بود. با چنین تدابیری ، شرکتها تنها مجاز به فعالیت با کارکنان ضروری در دفاتر هستند و تجمع بیش از ۱۰ نفر ممنوع خواهد شد.

"چیونگ سیو-کیونگ" نخست وزیر کره جنوبی در اظهاراتی در نشست کابینه که از تلویزیون پخش شد گفت: هرچند بیشتر شهروندان از مقررات تبعیت می‌کنند اما برخی افراد با سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی خود به شعله‌ور شدن آتش شیوع این ویروس کمک می‌کنند. چیونگ افزود: دولت برای اجرای محدودیت‌های سطح ۳ به علت مشکلات ناشی از آن تردید دارد و ابتدا باید مشخص کنیم که آیا همه افراد محدودیت‌های قبلی را اجرا می‌کنند یا نه. نخست وزیر کره جنوبی روز جمعه موج جدید شیوع کرونا را یک بحران نامید و گفت که  حدود ۸۰۰ نیروی ارتش ، پلیس و کارکنان دولت را به مناطق مختلف سئول برای ردگیری بیماران بالقوه اعزام خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از ژاپن تایمز ، برای بیشتر مدت سال جاری ، کره جنوبی آمار و ارقام ابتلا به کرونا را چنان پایین نگاه داشته بود که موجب حسادت کشورهای دیگر جهان بود اما اکنون در حالی که کشورهای جهان در تکاپوی واکسیناسیون هستند کره جنوبی با بدترین موج کرونا روبرو شده است.

تعداد مبتلایان جدید به کرونا در کره جنوبی در ماههای گذشته تا حد ۲ مورد در روز هم کاهش یافته بود اما در روزهای اخیر شمار مبتلایان اوج گرفته و به بیش از ۷۰۰ مبتلا در روز رسیده است. شمار مبتلایان جدید در روز شنبه این هفته به ۹۵۰ نفر رسید که از اوج ۹۰۹ نفری در ماه فوریه گذشته فراتر رفت. بیش از ۷۰ درصد از مبتلایان در سئول و نواحی اطراف هستند که حدود نیمی از جمعیت ۵۲ میلیون نفری کشور در آنجا زندگی می‌کنند.

"مون جائه این" رئیس جمهور کره جنوبی هم به دولت دستور داده که نیروهای پلیس ، سربازان ارتش و کارکنان شهری را برای کمک به کادر درمانی و ردگیری تماس‌های افراد آلوده بسیج کند. در همین حال دولت کره اعلام کرده که خرید میزان کافی از واکسن کرونا را از شرکت‌هایی مانند فایزر برای واکسیناسیون حدود ۸۶ درصد جمعیت کشور تضمین کرده است اما اولین محموله واکسن تا پیش از ماه مارس (اسفند) در دسترس نخواهد بود. کره جنوبی از ماه ژانویه (دی ماه ۹۸) تاکنون با چهار موج کرونا روبرو شده است اما به گفته مقامات بهداشتی ، این موج تازه سخت‌ترین موج بود که کنترل آن دشوار است.

کارشناسان اعتقاد دارند که افراد جوان و مبتلای بدون علامت و همچنین دیگرانی که از زندگی طولانی مدت تحت تدابیر فاصله‌گذاری اجتماعی خسته‌ شده‌اند موجب ایجاد موج جدید هستند. این افراد بیشتر در اماکن عمومی حاضر می‌شوند و در مهمانی‌ها بدون ماسک شرکت می‌کنند.

دولت مون مصمم به مبارزه با ویروس کرونا و همزمان چرخش چرخ اقتصاد تا حد ممکن بوده است و این کشور تاکنون بدون بستن مرزها یا قرنطینه کردن شهرها موفق شده بود از شیوع شدید و گسترده ویروس جلوگیری کند.

دولت کره جنوبی اکنون در تلاش است تا مبتلایان جوان و میانسال بدون علامت را شناسایی و تحت نظر قرار دهد و قصد دارد این کار را از طریق تمدید ساعات کار مراکز تست کرونا و ایجاد مراکز تست سیار در نزدیکی ایستگاههای مترو و دانشگاهها انجام دهد.

اوج‌گیری دوباره کرونا در کره جنوبی ضربه‌ای به سامانه مبارزه با پاندمی در این کشور به شمار می‌رود که از ردگیری گسترده ،‌ تست و قرنطینه برای مهار موج‌های گذشته شیوع کرونا استفاده کرده بدون اینکه به قرنطینه متوسل شود. به این ترتیب میزان ابتلا به کرونا در مدت زیادی از تابستان کمتر از ۵۰ مورد در روز بود.

موفقیت یا ناکامی کره جنوبی در مهار موج تازه کرونا بر راهبرد واکسیناسیون در این کشور هم تاثیر خواهد داشت. این کشور قصد دارد که واکسن‌ها را ذخیره‌سازی کند و برنامه  تزریق واکسن را تا زمانی بعد از واکسیناسیون در کشورهای دیگر با شیوع جدی‌تر به تعویق اندازد. این رویکرد صبر و مشاهده امتیازی لاکچری بود که کره جنوبی به علت پایین بودن موارد ابتلا به کرونا می‌توانست در اختیار داشته باشد اما در صورتی که موج تازه شیوع کرونا از کنترل خارج شود این راهبرد تغییر خواهد کرد.

 "پارک نیونگ-هو" وزیر بهداشت کره جنوبی گفت: راهبرد ما دسترسی سریع به واکسن اما احتیاط در مصرف آن است اما اگر اوضاع تغییر کند و تعداد زیادی از مردم خواهان آن باشند ممکن است واکسیناسیون را زودتر شروع کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =