۶۰۰ کیلوگرم زعفران در خمین تولید شد

خمین - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی خمین گفت: ۶۰۰ کیلوگرم گل زعفران مرغوب سال زراعی جاری در این شهرستان تولید شد و پس از برداشت از مزارع روانه بازار مصرف شد.

«عباس ارشدی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این میزان زعفران از سطح ۹۴ هکتار مزارع بارور زعفران خمین برداشت شده است.
وی با بیان اینکه میانگین تولید این محصول از هر هکتار زمین زیرکشت در خمین امسال جاری ۶ کیلوگرم است، ادامه داد: کشت این محصول در هر هکتار سه فرصت شغلی ایجاد کرده است و در مجموع ۲۰۰ بهره‌بردار و کارآفرین خمین به کاشت زعفران اشتغال دارند.
مدیر جهاد کشاورزی خمین اظهارداشت: ۴۷۰ کیلوگرم گل زعفران مرغوب به ارزش ۶۶ میلیارد ریال پارسال از مزارع خمین برداشت و روانه بازار شد.
ارشدی یادآور شد: این شهرستان در تولید زعفران جایگاه نخست استان مرکزی را دارد و با داشتن خاک مستعد و آب و هوای نیمه گرمسیری، زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک، محل مساعدی برای کشت و تولید این محصول است.
وی گفت: زعفران خمین با توجه به نوع خاک و شرایط آب و هوایی از نظر عطر، رنگ و طعم از کیفیت بالایی در کشور برخوردار است و با استانداردهای لازم مطابقت دارد.
مدیر جهاد کشاورزی خمین اضافه کرد: زعفران از محصولات مقاوم به خشکی است که در سال‌های اخیر کاشت آن در خمین به‌ویژه در بخش مرکزی آن که با کم‌آبی دست و پنجه نرم می کند، ترویج شده است.

 خمین واقع در نوار جنوبی استان مرکزی است که ۱۰۵ هزار نفر جمعیت دارد.
 ۵۲ درصداز مردم خمین بهره‌بردار حوزه کشاورزی هستند و این خطه در تولید محصول زعفران رتبه اول، گل محمدی، لوبیا و عسل رتبه دوم را در استان مرکزی دارد. 
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha