روسیه، تحریم ترکیه را از سوی آمریکا بخاطر خرید اس۴۰۰ نکوهش کرد

مسکو - ایرنا - "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه از تحریم ترکیه ازسوی آمریکا بخاطر خرید مجموعه های پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری ریانووستی، لاوروف روز دوشنبه پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه ترکیه گفت: تحریم های امریکا در مورد ترکیه بخاطر خرید سامانه های اس-۴۰۰ اعتبار و وجهه واشنگتن در عرصه همکاری های فنی-نظامی را افزایش نمی دهد.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تحریم های آمریکا علیه ترکیه بخاطر خرید مجموعه های پدافند موشکی اس-۴۰۰ یک واقعه غیرمنتظره نبود و در واقع بکارگیری تدابیر غیرقانونی به چپ و راست است.

مسکو و آنکارا در سال ۲۰۱۷ توافقنامه واگذاری سامانه‌های اس ۴۰۰ را امضا کردند که این اقدام با انتقاد شدید آمریکا مواجه شد.

واشنگتن آنکارا را تهدید کرد که در صورت خرید این سامانه در فهرست سیاه آمریکا قرار می‌گیرد.

سرانجام وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ از تحویل گرفتن اولین سری از سامانه دفاع موشکی "اس ۴۰۰" روسیه خبر داد.

بر اساس اطلاعات رسانه های روسی، تحویل سامانه های پدافند موشکی اس۴۰۰ به ترکیه در سه مرحله صورت می‌گیرد. بخش اول این سامانه‌ها با هواپیما به ترکیه آورده شده و بخش دوم نیز با همین روش تحویل خواهد شد.

رییس سازمان صنایع دفاعی ترکیه  روز ۱۹ خردادماه از توافق اولیه آنکارا و مسکو برای ارسال سری دوم سامانه دفاعی"اس۴۰۰" از روسیه به ترکیه خبر داد.

«اسماعیل دیمیر» رییس سازمان صنایع دفاعی ترکیه در گفت‌وگو با شبکه "ان.تی.وی" اعلام کرد که آنکارا و مسکو برای ارسال محموله دوم سامانه اس۴۰۰ به توافق رسیده اند و تنها برخی مسائل فنی در خصوص روند انتقال این سامانه به ترکیه وجود دارد.

در ماه گذشته بعد از آزمایش سامانه اس ۴۰۰ توسط ترکیه ، پنتاگون نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در مورد آن اظهار نگرانی کرد و اردوغان نیز در پاسخ گفت که موضع واشنگتن در این خصوص برای وی اهمیتی ندارد.

"جاناتان هافمن" سخنگوی پنتاگون با بیان اینکه عملیاتی شدن سامانه اس ۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان متحد آمریکا و ناتو سازگار نیست، اظهار داشت: این سیستم مانعی برای پیشرفت در جاهای دیگر روابط دو جانبه است.

"رجب طیب اردوغان" رییس جمهوری ترکیه نیز اعلام کرد: اطلاعات انتشار یافته درخصوص آزمایش های به عمل آمده صحیح است و ما در این خصوص از آمریکا اجازه نمی گیریم.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: یونان سامانه اس ۴۰۰ ساخت روسیه را در اختیار دارد و در عمل آن را بکار می برد. آیا آمریکا در این خصوص تا کنون از یونان سوال کرده است؟

وی تاکید کرد: آزمایش اس ۴۰۰ و سایر انواع تسلیحات موجود در ترکیه ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =