روحانی: شکستن تحریم و فروش نفت حق مردم ایران است

تهران-ایرنا- رییس جمهوری با بیان اینکه شکستن تحریم و فروش نفت حق مردم ایران است،‌گفت: معتقدیم شرایط در دولت جدید آمریکا تغییر خواهد کرد و شرایط قبلی باقی نمی‌ماند حتی اگر ترامپ هم می‌ماند، شرایط تغییر می‌کرد.

 به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری عصر دوشنبه در پاسخ به این سوال که آیا برای بازگشت آمریکا به برجام با توجه به خسارتهایی که این کشور با خبروج از برجام به ایران زده، پیش شرط گذاشته می‌شود و خساراتی طلب می‌کنید، گفت: اگر بخواهیم طلب را از آمریکا بگیریم که خیلی زیاد است. از اول انقلاب و حتی قبل از انقلاب و از کودتای سال ۱۹۵۳ تاکنون خسارت‌های بسیار زیادی از آمریکا خورده‌ایم.

وی افزود: این که برای بازگشت به برجام پیش شرط بگذاریم، زمانی هست که همه برمی‌گردیم و هم تعهدات و مطالباتمان را هم مطرح میکنیم که خوب است و حتما این کار را هم می‌کنیم. ولی پیش شرط یعنی چه؟ مثلا بگوییم چقدر ما خسارت دیدیم؟ چه کسی باید خسارت بدهد؟ چطور باید بدهد؟ در کدام کنگره باید تصویب شود؟ 

بعضیها می گفتند خوب است پنج سال دیگر تحریم‌ها ادامه پیدا کند

روحانی ادامه داد: اگر ما این حرف را زدیم معنی آن این است که ۵ سال دیگر این تحریم ادامه پیدا کند. بعضی‌ها هم گفتند خوب است که ۵ سال دیگر این تحریم ادامه پیدا کند. چیزی که امروز ما می‌گوییم این است که اگر ۱+۵ فردا صبح به همه تعهدات خود عمل کند ما هم بلافاصله به تمام تعهداتمان عمل می‌کنیم. اما این که ما مطالباتی داریم بله درست است. ما از کشورهای مختلف مطالباتی داریم و مطالبات ما از آمریکا بیش از بقیه کشورهاست.

وی اضافه کرد: مقصود ما این نیست که ۱+۵ کامل به همه تعهدات خود عمل کرده است. در این سه سال آمریکا که رفته بود و ۱+۴ بود، آنها هم عمل نکردند با آنها چه کنیم؟ از آنها هم باید خسارت بگیریم، آنها هم متعهد بودند و به تعهدات خود عمل نکردند. بنابراین باید با جهان یک جنگ جهانی راه بیندازیم یعنی هرکسی می‌خواهد با ما حرف بزند، بگوییم شما به ما خسارت زدید اول خسارت‌ها را محاسبه کنید و بگویید چگونه به ما پرداخت می‌کنید بعد باهم صحبت می کنیم.

در مقطع کنونی بازگشت به اجرای کامل تعهدات مهم است

رییس جمهوری گفت: آنچه در این مقطع مهم است این است که کامل به تعهدات خود برگردند و آمریکا عملا به دنیا اعلام کند که اشتباه و خطا کرده است. اما بعد از این که آمریکا به تعهد خود برگشت، ما چه مسائل و مطالباتی داریم، درباره آن صحبت می‌شود. البته که ما در این دوره ۳ ساله خسارت‌های زیادی دیدیم و هم در تحریم‌های قبلی هم خسارت های زیادی دیدیم و باید برای مسیر جبران فکر کنیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که چقدر امیدوارید دولت بایدن سیاست خصمانه دولت ترامپ را تغییر دهد، بیان کرد: معتقدیم شرایط در دولت جدید آینده آمریکا تغییر خواهد یافت و شرایط قبلی باقی نمی‌ماند. حتی اگر ترامپ هم می‌ماند، شرایط تغییر می‌کرد.

روحانی با بیان اینکه علاقه‌مند هستیم روابط را با کشورهای اروپایی و غربی و همسایگان توسعه دهیم و بر این مبنا تلاش می‌کنیم، یادآور شد: به اعتقاد من برای رسیدن به این مسئله، اگر طرف مقابل یا۱+۵ آماده باشد و به سال ۲۰۱۷ بازگردد، ما هم آماده‌ هستیم و در زمان کوتاهی به آن بازخواهیم گشت.

جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی به زودی برگزار می‌شود

وی درباره برگزار نشدن جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی و دستور رهبری در این باره عنوان کرد: به زودی این جلسات برگزار می‌شود. رهبری تاکید کردند جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی تشکیل شود. بعد از بیانات ایشان بلافاصله به کمیته‌ای که کار کارشناسی می‌کند گفتیم جلسات خود را بگذارد که گذاشتند و درخصوص دستورکار بررسی‌هایی انجام دادند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هفته آینده یا هفته بعد از آن جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی را تشکیل خواهیم داد، گفت: این جلسات دستور کار دارد و می‌توانیم با هماهنگی هم برخی از مشکلات خود را حل کنیم. در مجلس قبلی شورای عالی هماهنگی به خوبی تشکیل می‌شد ولی بعد دیدیم مسائل در اجرا کند و دیر انجام می‌شود. امروز دو قوه دیگر نیز همین نظر را دارند و موضوعاتی که بررسی شود، در دستور کار قرار می‌گیرد.

 به وزرا و مسئولین مربوطه دستور اجرای قانون راهبردی مجلس را داده‌ام

در ادامه خبرنگاری از رییس جمهوری پرسید: طرح اقدام راهبردی که اخیرا در مجلس تصویب شد، یک قانون است و جنابعالی همیشه بر اجرای قانون تاکید کردید. کارشناسان معتقد هستند تاثیر این طرح برای بازگشت طرف قبلی و لغو تحریم‌ها بستگی به اجرای دقیق آن از سوی دولت دارد و اگر دولت به صورت سمبولیک به موضوع نگاه کند نه تنها تغییری در تحریم ها ایجاد نمی شود بلکه ممکن است تشدید شود. بفرمایید دولت در اجرای این قانون چقدر جدی خواهد بود.

رییس جمهوری در پاسخ گفت: پیش از این دولت موضع خود را درباره این قانون اعلام کرده است. قبل از اینکه به تصویب نهایی هم برسد اعلام کرد که این قانون را مفید نمی داند. البته این نظر شخص بنده نیست و دولت به اتفاق آراء  این قانون را مفید نمی‌داند.

روحانی ادامه داد:‌ همه اقدامات را دولت سال گذشته انجام داده بود یعنی کاهش تعهدات در پنج مرحله یکی پس از دیگری انجام شده بود. البته من به وزاری و مسوولان مروبطه دستور دادم که شرایط اجرای این قانون را فراهم کنند و امیدوارم چهارشنبه این هفته یا یکشنبه در دولت مطرح شود و آیین نامه آن تصویب شود و وقتی آیین نامه تصویب شود،‌ این قانون اجرا خواهد شد.

رییس جمهوری افزود: تفسیری که ما از این قانون برای اجرا داریم و آیین نامه آن را هم بر همان مبنا خواهیم نوشت. در چارچوب عنوان و قانونی است که می‌خواهد تحریم را بردارد نه قانونی که بخواهد رفع تحریم را تاخیر بیاندازد. البته نمایندگان مجلس هم به دنبال این موضوع هستند و بیان کردند که تحریم باید زودتر شکسته شود. 

 شکستن تحریم و فروش نفت حق مردم ایران است 

 وی با تاکید بر اینکه عامل اصلی شکستن تحریم مردم ایران هستند، گفت:‌ اگر مردم در این سه سال این همه مشکلات را تحمّل نمی‌کردند، قطعاً باعث خوشحالی دولت ترامپ بود و آنها نیز همین را می‌خواستند که مردم ما در برابر بیگانه تسلیم شوند. اما آنچه باعث موفقیت و پیروزی ما شد، مقاومت، ایستادگی و صبر مردم بوده و اگر هر روزی ما تحریم را بشکنیم، کاری است که مردم انجام دادند.

رییس دولت دوازدهم یادآور شد: ما به نمایندگی از مردم این کار را انجام دادیم و من امیدوارم همه ما یعنی دولت و مجلس و همه قوا دست به دست هم بدهیم. زیرا شکستن تحریم و تجارت آزاد با دنیا حق مردم ایران است،‌ فروش نفت حق مردم ایران است.

 روحانی خاطرنشان کرد: همه آن تحریم‌های ناروا علیه ملت، تضییع حقوق مردم است و امیدوارم دولت و مجلس با کمک همدیگر هرچه سریعتر نتیجه‌ای آنچه که  در سایه مقاومت و ایستادگی مردم حاصل شده را اجرا کنند.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha