۲۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۴۵
کد خبرنگار: 1336
کد خبر: 84146920
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد آسیا و اقیانوسیه

تهران- ایرنا- نگاهی به وضعیت اقتصادی منطقه آسیا و اقیانوسیه نشان می‌دهد به دنبال تشدید بیماری کرونا، اقتصاد در این منطقه به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و تولید ناخالص داخلی برخی ازکشورها نیز با کاهشی قابل توجه و حتی رشد منفی روبرو شده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، بانک توسعه آسیا در جدیدترین گزارش خود در خصوص وضعیت اقتصادی کشورها در این قاره اعلام کرده است که تا پایان سال جاری شاهد انقباض چهار درصدی رشد اقتصادی در این منطقه خواهیم بود.

بر اساس گزارش این بانک، چنانچه منطقه آسیا بتواند بر این بیماری مرگبار فائق آید، میزان رشد اقتصادی کشورهای آسیایی در سال ۲۰۲۱ به ۶.۸ درصد خواهد رسید.

بانک توسعه آسیا همچنین بر این باور است که میزان رشد اقتصادی  آسیا در مناطق مختلف پس از پایان کرونا متفاوت خواهد بود.

بر اساس این پیش‌بینی، اقتصاد آسیای شرقی امسال با افزایش روبرو می شود ولی روند اقتصادی در سایر مناطق در قاره کهن کاهشی خواهد بود.

بانک جهانی نیز در گزارشی پیش‌بینی کرده است که شیوع ویروس کرونا سبب ثبت کمترین رشد در منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه شده است.

همچنین پیش بینی شده است که این منطقه کمترین میزان رشد را از سال ۱۹۶۷ خواهد داشت.

از دیگر سو، آمارهای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه نشان می‌دهد خسارات اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا در آسیا کمتر از بحران جهانی اقتصادی نخواهد بود.

این گزارش نشان می‌دهد به سبب شیوع بیماری کرونا شمار زیادی از افراد در این منطقه از  بیکار  شده‌اند.

در حال حاضر با شروع موج جدید بیماری کرونا و نزدیک شدن به فصل سرما در این منطقه، اکثر مشاغل بزرگ، متوسط و کوچک به سبب اعمال قرنطینه در آستانه ورشکستگی قرار دارند.

در میان کشورهای آسیایی، هند از نظر شمار مبتلایان و جانباختگان در منطقه آسیا و اقیانوسیه در جایگاه نخست قرار دارد.

بنابراعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون بیش از ۹ میلیون و ۸۵۷ تن در هند به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد بیش از ۱۴۳ هزار تن جان باخته‌اند.

بنابر اعلام  کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه، میزان مبتلایان به بیماری کرونا در مقایسه با سایر نقاط جهان روند کاهشی دارد.

آمارها نشان می‌دهد به سبب شیوع  بیماری و اعمال قرنطینه در این منطقه رستورانها، هتل‌ها، بخش زیرساخت و حمل و نقل متحمل بیشترین خسارات مالی شده‌اند و بسیاری از افراد شاغل در این بخشها تعدیل نیرو شده اند.

زمین گیرشدن صنعت گردشگری:

یکی از بخشهایی که به سبب شیوع بیماری کرونا در منطقه آسیا و اقیانوسیه متحمل بیشترین خسارت شد، صنعت گردشگری است.

آمارها نشان می‌دهد آسیا و اقیانوسیه رتبه نخست را با کاهش  ۷۲ درصدی ورود گردشگر خارجی به خود اختصاص داده اند که این مساله سبب شده است ۶۳ میلیون نفر خانه نشین شوند.

بنابر اعلام سازمان جهانی گردشگری، در سال ۲۰۲۰ صنعت گردشگری با کاهش ۷۰ درصدی روبرو می‌شود.

تأثیر کرونا در همه مناطق جغرافیایی قاره کهن نیز یکسان نبوده است.

شمال شرق آسیا با ۸۳ درصد بیشترین کاهش و پس از آن به ترتیب جنوب شرق آسیا با ۶۴ و اقیانوسیه و جنوب آسیا به ترتیب با ۵۸ و ۵۵ بیشترین کاهش ورود گردشگر خارجی را داشته اند.

در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۹ میلیون نفر از کارمندان و کارگران چینی به طور مستقیم در صنعت مسافرت و گردشگری اشتغال دشته‌اند. چین از این نظر بالاترین رتبه را در جهان دارد.

البته این کشور بالاترین تعداد مسافران را به کشورهای جهان و از جمله هشت اقتصاد برتر آسیا نیز داشته است.

 بنابراین، محدودیت‌های اعمال شده بر مسافرت شهروندان چینی ضربه بزرگی به مقاصد گردشگری در سراسر آسیا وارد کرد.

کشور هند نیز دست کمی از چین نداشته و دارای ۲۷.۵ میلیون نفر کارمند و کارگر در بخش گردشگری و مسافرت است.

 فیلیپین  با ۵ میلیون و ۷۹۷ هزار و اندونزی با ۴ میلیون و ۷۴۹ هزار شاغل در بخش گردشگری در رتبه‌های بعدی آسیا قرار دارند.

کاهش ۷۲ درصدی  ورود گردشگران خارجی بیانگر از بین رفتن درصد قابل توجهی از این شغل‌ها و خانه نشین شدن شاغلان است. برای مثال تنها در تایلند اشتغال در بخش هتل داری ۴۰ درصد کاهش داشته است.

 مالزی نیز  سالانه حدود ۳۰ میلیون گردشگر خارجی دارد که درآمد حاصل از آن قریب به ۲۰ میلیارد یورو (۲۱. ۵ میلیارد دلار) برای دولت بوده که با گسترش کرونا بیشتر این درآمد از بین رفته است.

تاثیر کرونا بر بورس:

با افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران از روند افزایشی موارد ابتلا به کووید-۱۹ در جهان، بازارهای سهام آسیایی شاهد رشد فروش و افت قیمت بودند.

به عنوان مثال در بازارهای آسیایی شاهد بیشترین افت قیمت در استرالیا بودیم به نحوی که در اوایل مهرماه بازارهای استرالیا کمترین رقم در۳ سه ماه گذشته را تجربه کردند.

این افت در معاملات بازارهای سرمایه کره جنوبی، چین و هنگ‌کنگ روند مشابهی را طی کرد و بازار سهام توکیو هم در آستانه ورشکستی قرار گرفت.

کم کم انتشار گزارشهای مربوط به پیشرفت دارویی با هدف جلوگیری از شیوع بیماری کرونا سبب شده معامله گران نسبت به آینده اقتصاد جهانی خوش بین شوند  و اکثر شاخص های بورس روند افزایش به خود گرفتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha