طرح توسعه منابع آب زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد تهیه شد 

یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح حفاظت و توسعه منابع آب زیرزمینی این استان تهیه شده و برای بررسی و تصویب نهایی آماده ارسال به وزارت نیرو است. 

به گزارش ایرنا، حسین کلانتری روز دوشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: این طرح برای مدت پنج سال و تا افق سال ۱۴۰۵ دیده شده است. 

وی افزود: بر اساس این طرح باید ۹۱ میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد افزوده شود. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: مواردی شامل کشت محصولات کم مصرف آب، استفاده از روش های نوین آبیاری، صرفه جویی در مصرف آب و نصب کنتورهای هوشمند آب در بخش کشاورزی استان در این طرح مورد توجه جدی قرار دارد. 

کلانتری عنوان کرد: راهبردهای استفاده از شیوه های جدید برای کاهش مصرف آب و صرفه جویی بیشتر آب در حوزه صنایع در این طرح تعریف شده است. 

وی ابراز داشت: صرفه جویی در آب آشامیدنی، جلوگیری از هدر روی آب، اعمال برنامه های اثربخش، فرهنگ سازی مصرف بهینه آب و استفاده لازم از فاضلاب های خانگی و صنعتی در برخی بخش ها نیز در این طرح مورد تأکید است. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: .منابع آب و حفاظت از سفره های زیرزمینی آب استان بر اساس این طرح بیش از پیش تقویت می شود.

کلانتری اظهار داشت: بمنظور تقویت هر چه بیشتر حوزه آب زیرزمینی کهگیلویه و بویراحمد سهمیه ها در حوزه های بهره بردار بر اساس این طرح مشخص و راهبردها نیز تعیین شده است. 

وی افزود: طرح های آب بر و دارای مصرف بالای آب کهگیلویه و بویراحمد در بخش های کشاورزی، صنعتی و اقتصادی باید پیوست آبی داشته باشند و موضوع تأمین و مصرف آب آنها نیز مدیریت شود. 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ظرفیت مناسب اشتغال و درآمدزایی در حوزه شیلات این استان باید به نحو احسن مدیریت و تقویت شود. 

کلانتری عنوان کرد: قانون جامع آب کشور در سال های اخیر جدی گرفته شده و این مسأله در کهگیلویه و بویراحمد نیز مورد تأکید است. 

وی ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد از ۱۰ درصد منابع آب کشور برخوردار بوده و نیروها و کارشناسان شرکت آب منطقه ای این استان نیز تخصصی، توانمند، باتجربه و عملیاتی هستند. 

کهگیلویه و بویراحمد با وجود تولید ۱۰ درصد از روان آب های کشور،۵۷ رودخانه به طول یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر و ۱۱ هزار کیلومتر آبراه دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه آب است. 

میانگین میزان بارندگی سالانه در کهگیلویه و بویراحمد ۶۶۱ میلیمتر معادل سه برابر میانگین بارندگی در کشور است. 

حجم آب تجدیدپذیر کهگیلویه و بویراحمد هشت میلیون و ۵۱۳ هزار مترمکعب معادل ۸.۵ درصد کل آب ایران است. 

حجم نزولات جوی کهگیلویه و بویراحمد در طول سال ۱۰ میلیون و ۲۵۹ هزار مترمکعب است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha