۲۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۰
کد خبرنگار: 2863
کد خبر: 84146637
۱ نفر

برچسب‌ها

هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

قم ـ ایرنا ـ مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: با توجه به افزایش ذرات معلق هوا، شاخص کیفیت هوا در شهر قم در وضعیت ناسالم برای عموم مردم قرارگرفته است.

سید محمدرضا بهشتی پور روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا  افزود: با توجه به پایداری هوا در روزهای گذشته و از صبح امروز، میزان ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای شهر قم افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در وضعیت کنونی هوای شهر قم، بهتر است افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان از فعالیت های طولانی یا سنگین خارج ازمنزل خودداری کرده و دیگر افراد نیز فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

وی گفت: امیدواریم در روزهای پایانی هفته، با تغییر شرایط جوی، شاهد کاهش میزان ذرات معلق در هوا باشیم، اما از شهروندان محترم جدا تقاضا می کنیم از ترددهای غیرضروری در سطح شهر اجتناب کنند.

بهشتی در پایان با بیان اینکه شهروندان باید در مسیرهای کوتاه از دوچرخه استفاده کرده و یا پیاده روی کنند، تصریح کرد: در روزهای سرد سال به دلیل بروز پدیده وارونگی دما، باید میزان استفاده از وسایل نقلیه موتوری به حداقل برسد تا شاهد ایجاد آلودگی هوا در شهر نباشیم.

پدیده اینورژن (Inversion) یا همان وارونگی دما زمانی رخ می دهد که لایه ای از هوای گرم، بالای هوای سرد مجاورت کره زمین قرار گرفته و به دلیل سنگین بودن هوای سرد و عدم تمایل به صعود، باعث پایداری هوا می شود.

با حاکم شدن این پدیده در کلانشهرهای بزرگ و صنعتی، منابع آلاینده مانند خودروها، نیروگاه ها و کارخانه ها و لوازم گرمایشی منازل، موجب تراکم و افزایش غلظت آلاینده ها می شوند که در این شرایط با توجه به عدم امکان تهویه افقی و تشدید آلودگی هوا، فقط باید تلاش کنیم از افزایش آلودگی جلوگیری کرده تا شرایط جوی تغییر یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha