عرضه ۹ هزار محصول در نمایشگاه مجازی ایران ساخت

تهران- ایرنا- معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هشتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت روز پنج شنبه آخرین روز هفته پژوهش با حضور ۳۵۱ شرکت و ارایه ۹ هزار مدل محصول به صورت مجازی برگزار می‌شود.

پیمان صالحی روز دوشنبه در نشست خبری برگزاری هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از برگزاری همزمان این نمایشگاه با بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری وزارت علوم خبر داد و افزود: برگزاری همزمان این دو نمایشگاه پیام همکاری دو نهاد مرتبط با علم و فناوری را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت روز پنج شنبه  ۲۷ آذر ماه همزمان با بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری وزارت علوم گشایش می یابد.

وی ادامه داد: قرار بود این نمایشگاه ها به صورت حضوری برگزار شود، ولی با شدت یافتن شیوع ویروس کووید ۱۹ و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری آن به صورت مجازی است.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهارداشت: دور اول این نمایشگاه با حضور ۱۲۰ شرکت و عرضه هزار و ۴۲۵ محصول آغاز به کار کرد.

صالحی هدف از برگزاری این نمایشگاه  را تجهیز دانشگاه‌ها، پژوهش سراهای دانش‌آموزی، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی عنوان کرد و گفت: هفتمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت باوجود همه فشارهای خارجی پر ثمرترین نمایشگاه بود به گونه‌ای که حجم فروش آن بالغ بر ۳۲۸ میلیارد تومان اعلام شد.

وی یادآور شد: میزان حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نمایشگاه سال گذشته ۱۲۴ میلیارد تومان بود.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین گفت: برنامه ما برای فروش تجهیزات آزمایشگاهی اهرم سازی مالی منابع دولتی برای تجهیز مراکز علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق شرکت‌های خصوصی است از این رو ما در این تعاملات به دنبال تعاملات برد_برد هستیم.

صالحی یادآور شد: ۸۳۰ میلیارد تومان فروش با ۳۵ درصد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آثار حمایتی خریدهای دولتی از نمایشگاه  تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت در ادوار گذشته است.

حمایت ۳۵ درصدی معاونت علمی از خریداران نمایشگاه ایران ساخت

وی با تاکید بر این که در این نمایشگاه خریداران از حمایت ۳۵ درصدی معاونت علمی برخوردار می شوند، یادآور شد: دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز علمی وابسته به وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، مراکز و موسسات وابسته به وزارتخانه های علوم و بهداشت، مدارس و پژوهش سراهای آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی، سازمان فنی و حرفه‌ای، اعضای شبکه آزمایشگاهی و جهاد کشاوزی مشمول این حمایت خواهند شد.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: با تفاهم نامه ای که میان معاونت علمی و وزارت آموزش و پرورش منعقد شد بنا شد تا مدارس، هنرستان‌ها و پژوهش سراهای وزارت آموزش و پرورش با تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت مجهز شوند و این وزارتخانه از یارانه ۵۰ درصدی برخوردار می‌شود.

صالحی یادآور شد: سال گذشته  وزارت آموزش و پرورش ۷۸ میلیارد تومان خرید از نمایشگاه ایران ساخت خرید داشته  و امسال نیز شرکت‌های فعال در زمینه ساخت تجهیزات آزمایشگاهی دانش آموزی در نمایشگاه حضور دارند.

وی همچنین گفت: در این دوره از نمایشگاه بیش از ۹ هزار مدل محصول توسط ۳۵۱ شرکت در هشتمین نمایشگاه ایران ساخت در سامانه نمایشگاه بارگذاری شده است، این نمایشگاه هرچند که از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه جاری برگزار می شود ولی به مدت  یک سال ادامه دارد به گونه ای که ثبت خرید محصول جدید در نمایشگاه هفته گذشته تا هفته قبل ادامه داشته است.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی به حمایت های این معاونت از خرید محصولات آزمایشگاهی ساخت ایران اشاره کرد و افزود: پرداخت بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی بر اساس سطح بندی محصولات از جمله این حمایت ها است به گونه ای که سطح اول محصولات دانش بنیان ۴۰ و ۵۰ درصد، سطح دوم ۲۵ درصد و سطح سوم ۱۰ درصد از حمایت این معاونت برخوردار می شود.

صالحی خاطرنشان کرد: تسهیلات لیزینگ ۸ تا ۱۰ درصدی برای خریداران بخش خصوصی از شرکت های دانش بنیان از دیگر حمایت های این نمایشگاه است که توسط خط اعتباری ۲۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی از طریق صندوق توسعه فناوری نانو پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه، روز‪ ۲۵  ‬ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی کشور» به نام روز پژوهش نام‌گذاری شد.

وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز از سال ‪ ۱۳۷۹ ‬چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفتة پژوهش نام‌گذاری کرد و از سال ‪۱۳۸۴‬ این نام به «هفته پژوهش و فناوری» تغییر یافت.

هفته پژوهش ۱۳۹۹ با شعار «پژوهش و فناوری در خدمت جهش تولید» از روز - شنبه - ۲۲ آغاز و تا ۲۷ آذر ماه برگزار می شود.  

ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، روزهای این هفته به نام‌های زیر، نام‌گذاری کرده است: 

شنبه ۲۲ آذر : پژوهش و فناوری، مدرسه و دانشگاه

یک‌شنبه ۲۳ آذر: پژوهش و فناوری، مشارکت ملی

دوشنبه ۲۴ آذر: پژوهش،  فناوری و جهش تولید

سه‌شنبه ۲۵ آذر: بزرگداشت پژوهشگران و فناوران 

چهارشنبه ۲۶ آذر: پژوهش،  فناوری و علوم انسانی

پنج‌شنبه ۲۷ آذر: پژوهش،  فناوری و اثربخشی اجتماعی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha