بحران آب، خطر گسترش کرونا در جهان را تشدید ‌می‌کند

تهران- ایرنا- سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که یک چهارم مراکز بهداشتی- درمانی در جهان فاقد آب هستند؛ امری که خطر گسترش شیوع ویروس کرونا در جهان را تشدید می کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا؛ سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که یک چهارم مراکز بهداشتی- درمانی در جهان فاقد سیستم تأمین آب هستند؛ امری که به خطر شیوع کرونا دامن زده و کادر درمان و بیماران را در معرض بیشتر ابتلا به کووید ۱۹ قرار می دهد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی مشترک بر اساس داده های ۱۶۵ کشور اعلام کردند که نزدیک به ۱.۸ میلیارد نفر در جهان به مراکز بهداشتی - درمانی بدون خدمات اولیه آب مراجعه و یا در این مراکز درمانی کار می کنند.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمانی جهانی بهداشت با اشاره به اینکه تأمین آب و فراهم ساختن زیرساخت ها و ملزومات بهداشتی در مراکز درمانی برای مقابله با کووید ۱۹  اساسی و ضروری تلقی می شود؛ تاکید کرد که کار کردن در یک مرکز بهداشتی بدون آب و خدمات بهداشتی همانند کار کردن پرستاران و پزشکان بدون تجهیزات حفاظت شخصی است.

سازمان جهانی بهداشت افزود: نسبت ابتلای متخصصان مراقبت های بهداشتی به کووید ۱۹ بسیار بیشتر از بقیه افراد جامعه است: آن ها کمتر از ۳٪ از جمعیت را تشکیل می دهند، اما ۱۴ درصد از موارد ثبت شده به کووید ۱۹ در سراسر جهان را شامل می شوند.

هنریتا فور، مدیر کل یونیسف نیز خاطرنشان کرد: اعزام متخصصان بهداشت و افراد نیازمند به معالجه به مراکز بهداشتی - درمانی فاقد آب سالم، سروی بهداشتی و یا حتی صابون، زندگی آن ها را به خطر می اندازد.

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، یک چهارم مراکز بهداشتی - درمانی در جهان فاقد سیستم  تأمین آب آشامیدنی، یک سوم آن ها فاقد زیرساخت های ارائه خدمات بهداشتی به ویژه شست و شوی دست ها، یک دهم آن ها فاقد دسترسی به سرویس های بهداشتی و یک سوم آن ها فاقد ابزارهای دفن زباله های خود به شیوه بهداشتی هستند.

در ادامه این گزارش آمده است که در ۴۷ کشور کم توسعه یافته، وضعیت به مراتب وخیم تر گزارش شده چرا که نیمی از مراکز بهداشتی - درمانی در جهان فاقد سیستم  تأمین آب آشامیدنی، یک چهارم آن ها فاقد تجهیزات بهداشتی به ویژه شست و شوی دست ها، سه پنمم آن ها فاقد دسترسی به سرویس های بهداشتی و خدمات بهداشتی اولیه هستند.

در این گزارش تصریح شده است که سرانه راه اندازی تأسیسات بهداشتی و تأمین آب در ۴۷ کشور کم توسعه یافته،   ۱ دلار آمریکا و به طور متوسط ‌هر سال سرانه بهره برداری و نگهداری این تاسیسات و تجهیزات بهداشتی نیز یک پنجم یک دلار خواهد بود.

بر اساس آخرین آمار منتشره ورد میترز، از ابتدای شیوع کرونا در جهان تاکنون بیش از ۷۲ میلیون و ۶۵۷ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این میان یک میلیون و ۶۱۹ هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۵۰ میلیون و ۸۷۴ هزار نفر بهبود یافته اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha