مصرف گاز صنایع خراسان شمالی محدود شد

بجنورد- ایرنا- معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی گفت: افت دما موجب افزایش مصرف گاز خانگی در استان شده است که این شرکت برای جلوگیری از قطعی گاز، استفاده از آن را در بیشتر صنایع بزرگ محدود کرد.

مهندس حسن افتخاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در  دو روز گذشته این شرکت برای جلوگیری از قطعی گاز، استفاده از آن را در کارخانه سیمان بجنورد تا ۵۰ درصد و نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان تا ۷۰ درصد محدود کرده بود.

وی افزود: هم اینک مصرف گاز نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان بطور موقت قطع شده است.

وی اظهار داشت: همچنین  مصرف گاز کارخانه سیمان به میزان ۸۵ درصد، پتروشیمی۵۰ درصد و مجتمع آلومینای جاجرم هم ۵۰ درصد کاهش یافته است.

وی مجموع برداشت گاز در هر ۲۴ ساعت از خط گاز استان را هشت میلیون متر مکعب دانست و گفت: با توجه به ورود جبهه هوای سرد میزان مصرف گاز به یکباره افزایش یافته است.

معاون امور بهره‌برداری شرکت گاز خراسان شمالی با بیان اینکه گاز قابل ذخیره سازی نیست افزود: اولویت مصرف گاز با بخش خانگی و تجاری است در صورت افزایش مصرف، گاز صنایع محدود خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۳۲۶ هزار مشترک در بخش خانگی وجود دارد گفت: اگر این مشترکان در شبانه روز ۲ متر مکعب گاز صرفه جویی کنند گاز معادل مصرف ۲ کارخانه سیمان محدود نخواهد شد.

وی بر مدیریت و مصرف بهینه خانوارها در بحث گاز تاکید کرد و افزود: اگر این وضعیت خوب مدیریت نشود به تولید ضربه خواهد زد به همین دلیل از تمامی شهروندان در بحث مصرف گاز خانگی و تجاری می خواهیم که مصرف را در این دوره مدیریت کنند تا به اقتصاد استان ضرر وارد نشود.

وی پوشیدن لباس مناسب در منزل، کم کردن درجه بخاری و وسایل گرمایشی، رعایت دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد و خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق‌ های خالی را از راه‌های بهینه سازی مصرف گاز در فصل سرما برشمرد.

افتخاری اظهار داشت: اگر جبهه هوای سرد پایدار باشد احتمال محدودیت بیشتر مصرف گاز در صنایع استان وجود دارد.

تاکنون به ۳۱۰ واحد صنعتی و ۱۵ شهرک صنعتی استان گازرسانی شده است که در این حوزه رتبه دوم کشوری را در سال گذشته کسب کرد.

نیروگاه برق سیکل ترکیبی شیروان، پتروشیمی بجنورد، آلومینای ایران، ریخته گری و لوله گستر اسفراین از جمله صنایعی هستند که سوخت آنها از گاز طبیعی است.

وی گفت: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی استان از گاز طبیعی بهره مند هستند.

خراسان شمالی دارای ۳۲۶ هزار مشترک در بخش های صنعتی، خانگی و عمومی است که حدود ۷۳۷ مشترک آن در بخش صنعتی است.

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند.

این استان در این چند شب گذشته سردترین شب های پاییزی را پشت سر گذاشته است بطوریکه دمای هوا در برخی مناطق آن به ۲۱ درجه سانتیگراد زیر صفر رسید و بجنورد هم با منهای ۱۱ درجه، سردترین مرکز استان کشور بود.

به گفته کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان شمالی جو پایدار تا روزهای آتی در استان حاکم خواهد بود و مردم در مناطق مختلف تا پایان هفته افزایش چند درجه ای دمای هوا را تجربه می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها