رایزنی بغداد و مسکو برای تامین امنیت مرز عراق با سوریه

بغداد – ایرنا- مشاور امنیت ملی عراق و سفیر روسیه در بغداد درباره تامین امنیت مرزی عراق با سوریه و جلوگیری از نفوذ تروریست ها رایزنی کردند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه یکشنبه شب دفتر «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق آمده است: مشاور امنیت ملی عراق امروز «ماکسیم ماکسیموف» سفیر روسیه در بغداد را در دفترش به حضور پذیرفت.
این بیانیه افزود: الاعرجی و سفیر روسیه مسائل مشترک مورد علاقه و همکاری دو کشور و راههای توسعه روابط بین عراق و روسیه در راستای امنیت و ثبات منطقه بررسی کردند.
براساس این بیانیه، در این دیدار "پرونده اردوگاه الهول در مرز سوریه با عراق و اهمیت تبادل اطلاعات به منظور تامین امنیت مرزهای عراق و جلوگیری از نفوذ تروریست ها همراه با همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت".
اردوگاه الهول که در استان «حسکه» در شمال سوریه واقع شده، آوارگان و خانواده ها و بستگان عناصر داعش را در خود جای داده و بزرگترین اردوگاه خانواده های داعشی ها محسوب می‌شود که تحت کنترل گروه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) است که مورد حمایت آمریکا است.
آزاد کردن گروه دیگری از خانواده های عناصر گروه تروریستی داعش از اردوگاه الهول توسط قسد، اخیرا نگرانی ها را درباره تحرکات دوباره تروریست ها در مرزهای غربی و شمالی عراق با سوریه ایجاد کرده است و برخی کارشناسان امنیتی از پتانسیل موجود در این اردوگاه برای گسترش دوباره تروریسم صحبت می کنند.
دفتر مشاور امنیتی ملی عراق در بخش دیگری از بیانیه خود آورده است: الاعرجی در دیدار سفیر روسیه همچنین بر اهمیت تداوم همکاری بین دو کشور بویژه در زمینه تسلیحاتی تاکید کرد.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که "روابط عراق و روسیه شاهد توسعه بیشتر در راستای منافع دو کشور دوست باشد".
«ماکسیم ماکسیموف» سفیر روسیه در بغداد شانزدهم آذرماه جاری نیز با «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق دیدار و با وی درباره روابط عراق و روسیه درخصوص جنبه‌های امنیتی و آموزشی گفت وگو کرده بود.
این دیدارها درپی سفر اخیر «فواد حسین» وزیر خارجه عراق به مسکو و دیدارش با مقامات بلندپایه این کشور صورت گرفته است.
در این سفر، فواد حسین و هیأت همراهش با مقامات روس درباره همکاری اقتصادی، سیاسی، امنیتی و نظامی گفت وگو کرد.
وزیرخارجه عراق پس از دیدار با همتای روس خود در مسکو در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره قصد عراق برای خرید تسلیحات و سامانه‌های دفاعی پیشرفته از روسیه گفت که وزیر دفاع عراق بزودی برای بحث درباره مسائل نظامی به مسکو سفر خواهد کرد.
دو کشور ۱۴ یادداشت تفاهم همکاری برای امضا آماده کرده‌اند و کمیسیون مشترک بغداد و مسکو قرار است اوایل سال آینده میلادی تشکیل جلسه دهد.
روسیه و عراق درحال حاضر در چارچوب کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات بین بغداد، تهران، مسکو و دمشق برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند.
کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با ایران، روسیه و سوریه، با هدف همکاری و تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی این کشورها و نماینده عراق در بغداد راه‌اندازی شده است.
تبادل اطلاعات به ویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس گروه تروریستی «داعش» و تکفیری‌ها در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق‌ترین کارکردهای این مرکز بوده است.
فرماندهی ستاد مشترک ارتش عراق اخیراً بر نقش مؤثر و دستاوردهای موفقیت آمیز کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی بین این کشور، ایران، روسیه و سوریه تاکید کرد.
سرلشکر «تحسین الخفاجی» گفت: کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با عضویت عراق، ایران، روسیه و سوریه مستقر در وزارت دفاع عراق تحت امر یک افسر عالی رتبه این وزارتخانه، در تبادل داده‌های اطلاعاتی درباره تحرکات تروریست‌ها و از بین بردن آنها بسیار مهم است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =