۲۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84146195
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مریخ نورد چین در فاصله ۱۰۰ میلیون کیلومتری زمین
کارکنان مرکز هوافضا چین

تهران- ایرنا- آژانس ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کرد، کاوشگر مریخ این کشور با نام «تیان ون۱» (Tianwen-۱) در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و طبق برنامه کار می‌کند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از شینهوا، کاوشگر مریخ چین بر اساس داده‌های آژانس ملی فضایی چین تا روز گذشته /دوشنبه/ ۱۴۴ روز در فضا پرواز کرده و بیش از ۳۶۰ میلیون کیلومتر مسافت طی کرده است.

گزارش حاکی است، این کاوشگر در حال حاضر نیز بیش از ۱۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد تیان ون همچنین با مریخ نیز حدود ۱۲ میلیون کیلومتر فاصله دارد.

کاوشگر مریخ با رسیدن به مجاورت مریخ احتمالاً حدود ۱۹۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. این کاوشگر از زمان پرتاب در ۲۳ ژوئیه سال جاری (۲ مرداد ۱۳۹۹) تصویری سلفی از خود، زمین و ماه گرفته است.

از سوی دیگر آژانس ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کرد که کاوشگر «چانگ ئی۵» این کشور روز دوشنبه اولین اصلاح مداری خود را در مسیر زمین به پایان رسانده و حرکت خود را برای بازگشت به زمین آغاز کرده است.

طبق اعلام آژانس ملی فضایی چین انتظار می‌رود بعد از جدا شدن گیرنده و بازگشت دهنده از یکدیگر، بازگرداننده کاوشگر تا چند روز دیگر در منطقه خودمختار مغولستان داخلی در شمال چین فرود آید.

هدف چین از پرتاب این فضاپیمای بدون سرنشین، انتقال سنگ‌های ماه به زمین بود. این اولین تلاش یک کشور برای آوردن نمونه‌ای از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تاکنون است.

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می‌گویند، بررسی نمونه‌های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری شده است، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت‌های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.

کاوشگر چانگ ئه-۵، با وزن هشت هزار و ۲۰۰ کیلوگرم پس از ۱۱۲ ساعت سفر، ۲۸ نوامبر (۸ آذر) وارد مدار ماه شد. این کاوشگر ۷ فوت (۲.۱ متر) در ماه حفاری و نمونه‌هایی را جمع آوری کرد.  

کاوشگر «چانگ -۵» یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیزترین ماموریت های تاریخ هوا فضای چین و همچنین اولین ماموریت نمونه ماه در جهان طی بیش از ۴۰ سال است.

چین در تلاش برای رسیدن به فعالیت‌های فضایی رقیب خود یعنی آمریکا و تایید جایگاهش به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، میلیاردها دلار در ماموریت بین کهکشانی به سیاره مریخ سرمایه گذاری کرده است.

ماموریت چین به مریخ از جمله شامل چند پروژه جدید فضایی است که این کشور دنبال می‌کند و شامل قرار دادن فضانوردان چینی در کره ماه و برخورداری از یک ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۲۲ است.

چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha