۲۴ آذر ۱۳۹۹،‏ ۰:۵۰
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84146051
۰ نفر

برچسب‌ها

امارات، خانه و مزارع مردم فقیر یمن را بی بها می‌خرد

تهران – ایرنا- شبکه خبری "الجزیره" قطر یکشنبه شب به نقل از یک مسؤول دولت مستعفی یمن فاش کرد که اماراتی‌ها تحرکات جدیدی را برای خرید منازل و مزارع در مناطق راهبردی جزیره سقطری آغاز کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، این مقام دولت عبدربه منصور هادی که به نامش اشاره نشده به الجزیره گفت: امارات به ساخت پایگاه نظامی در سقطری و انتقال تجهیزات نظامی با موافقت نظامیان عربستانی ادامه می‌دهد.

وی افزود: امارات مانع از پیگیری پارلمان درباره ساخت پایگاه نظامی امارات در سقطری می‌شود.

این مقام یمنی اظهار کرد: امارات ۲۵ افسر و ۱۵ کارشناس خارجی را برای تقویت حضور خود پس از تشکیل دولت به سقطری اعزام کرده است.

مقام یمنی به تابعیت این کارشناسان خارجی که توسط امارات به سقطری اعزام شده‌اند، هیچ اشاره‌ای نکرده است.

 ائتلاف متجاوز سعودی سه روز پیش اعلام کرد که اجرای توافق به تعویق افتاده ریاض با هدف دوباره متحد کردن یمنی‌های هم‌پیمان مخالف انصارالله روز پنجشنبه با استقرار مجدد نیرو در جنوب این کشور آغاز می‌شود.

در بیانیه این ائتلاف اعلام شد که اجماع درباره کابینه جدید متشکل از ۲۴ وزیر از جمله نیروهای شورای انتقالی جنوب و «عناصر سیاسی» یمنی حاصل شده و قرار است دولت جدید هفته آینده اعلام شود.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری عیدروس الزبیدی استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال دوباره  بخش جنوبی یمن اعلام شد.

شورای انتقالی جنوب از اواسط اردیبهشت در استان‌های جنوبی یمن به مرکزیت شهر عدن، دولت خودمختار اعلام کرد که با مخالفت جامعه جهانی روبه رو شد.

در آبان‌ماه ۹۸ با می انجیگری سعودی‌ها، توافقی میان شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی یمن در عربستان امضا شد که به توافق ریاض شهرت یافت.

این توافق بار دیگر در ماه ژوئیه (تیر/ مرداد) احیا شد تا اختلاف بین دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب مورد حمایت امارات پایان یابد.

از مهم‌ترین بندهای توافق ریاض، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در مدت ۷ هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه‌های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان بود که تاکنون محقق نشده است.

جزایر سُقُطری یا سُقُطرا، مجمع‌ الجزایری متعلق به یمن است که در غرب اقیانوس هند، میان دو قاره آسیا و آفریقا و در دهانه "خلیج عدن" قرار دارد و برای کشتیرانی از موقعیت استراتژیک برخوردار است. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha