سفیر آمریکا: در مسیر کاهش نیروها در عراق گام برمی داریم

بغداد – ایرنا- سفیر آمریکا در بغداد امروز (یک شنبه) پس از دیدار با مشاور امنیت عراق از گام برداشتن واشنگتن برای کاهش شمار نیروهای خود در این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، در بیانیه دفتر اطلاع رسانی «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق آمده است: الاعرجی امروز «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد را به حضور پذیرفت.

این بیانیه می افزاید: در این دیدار مجموع اوضاع سیاسی و امنیتی منطقه بررسی و بر اهمیت این نکته تاکید شد که عراق و منطقه شاهد امنیت و ثبات بیشتری باشد. همچنین بر تداوم جنگ با تروریسم و خشکاندن منابع حمایت مالی آن تاکید شد.

براساس این بیانیه، سفیر آمریکا در عراق بر حمایت کشورش از دولت عراق و گام برداشتن در مسیر کاهش نیروهای آمریکایی (در عراق) تاکید کرد.

تولر در این جلسه گفت که انجام این پرونده از طریق ادامه همکاری بین بغداد و واشنگتن در تلاش اطلاعاتی و امنیتی برای مبارزه با تروریسم محقق خواهد شد.

در بخش دیگری از این بیانیه تصریح شده که، الاعرجی و تولر راههای تقویت روابط بین عراق و آمریکا در زمینه های اقتصادی، مالی و تجاری در راستای خدمت به منافع دو کشور را بررسی کردند.

سفیر آمریکا پیش از این با «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق دیدار و درباره روابط دوجانبه بین دو کشور بحث و گفت وگو کردند.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که دولت آمریکا از تصمیم خود برای کاهش نیروهایش در عراق خبر داده و برخی گزارش‌های رسانه‌ای نیز از کاهش شمار دیپلمات‌های آمریکایی در عراق خبر می‌دهند.

دولت آمریکا چندی پیش از کاهش ۵۰۰ نفری نیروهای نظامی خود در عراق خبر داده بود. مجله «پولتیکو» آمریکا نیز اخیراً گزارش داد که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته حدود نیمی از دیپلمات‌های سفارت این کشور در بغداد را خارج کند.

این نشریه افزوده بود: مسؤولان آمریکایی که یکی از آنها در وزارت خارجه کار می‌کند، تأکید کرده که خارج کردن دیپلمات‌ها از عراق موقتی خواهد بود.

سفیر آمریکا در عراق در واکنش به این خبر در فایلی ویدئویی واکنش نشان داده و گفته بود: "تعدادی از دوستان عراقی‌ام با من تماس گرفتند تا نظرم را درباره گزارش‌های مطبوعاتی که حکایت از آن داشت که سفارت آمریکا شمار کارمندانش در بغداد را کاهش خواهد داد، جویا شوند و به آنها اطمینان دادم که به انجام وظیفه عادی خودم در سفارت ادامه خواهم داد. "

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک نیز ۱۸ آذرماه جاری در کنفرانسی در بغداد گفته بود که سفارت این کشور در بغداد، بسته نخواهد شد.

وی افزوده بود: "اخیراً فایلی ویدئویی از سفیر آمریکا در بغداد درباره کاهش شمار نظامیان آمریکایی در عراق را مشاهده کردید و دوست دارم توضیح دهم که مستشاران و مربیان در بغداد هستند و سفارت آمریکا در بغداد باقی است و بسته نخواهد شد. "

شیکر گفته بود: ما از تعهد «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق برای حفاظت از مراکز دیپلماتیک در این کشور حمایت می‌کنیم.

نیروهای اشغالگر آمریکایی در چند پایگاه در مناطق مختلف عراق مستقرند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان الانبار واقع در غرب این کشور است.

پارلمان عراق در پی جنایت ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و شهید ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک این کشور تأکید کرده است.

مردم عراق نیز در مناسبت‌های مختلف، مخالفت خود را با اشغالگری آمریکا اعلام داشته‌اند.

محافل سیاسی عراقی اجرای مصوبه پارلمان در سایه حمایت مردمی را ضروری دانسته و خروج نیروهای آمریکایی در کنار تقویت بنیان نظامی و دفاعی عراق را بهترین راهکار برای برقراری ثبات کامل امنیتی و سیاسی کشورشان می‌دانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =