تمدید مهلت مذاکرات انگلیس و اتحادیه اروپا درباره توافق تجارت آزاد

لندن – ایرنا – انگلیس و اتحادیه اروپا روز یکشنبه توافق کردند تا بار دیگر مهلت مذاکرات دو طرف برای رسیدن به توافق تجارت آزاد در دوره پسا برگزیت را تمدید کنند.

به گزارش ایرنا، تاریخ مشخصی برای ضرب‌الاجل جدید مشخص نشده اما در بیانیه‌ مشترکی که رئیس کمیسیون اروپا و نخست وزیر انگلیس امروز پس از مکالمه تلفنی منتشر کردند آمده است که به رغم «خستگی ناشی از تقریباً یک سال مذاکره، و با این وجود که ضرب الاجل‌ها بارها پایان یافته‌اند، فکر می‌کنیم در این مرحله باید تلاش‌ها را برای دستیابی به توافق ادامه دهیم.»

این بیانیه می‌افزاید: «بنابراین به مذاکره‌کنندگان خود ماموریت داده‌ایم تا مذاکرات را ادامه دهند تا ببینیم حتی در این مرحله دیرهنگام توافقی حاصل خواهد شد.»

این بیانیه در تارنمای دفتر نخست وزیری انگلیس منتشر شد اما اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا متن آن را از مقر اتحادیه اروپا در بروکسل قرائت کرد و افزود که گفت‌وگوها در پایتخت بلژیک ادامه دارد.

تلاش ها برای رسیدن به توافق تجارت آزاد میان انگلیس و اتحادیه اروپا  در حالی ادامه دارد که دو طرف امید چندانی به نتیجه مذاکرات نداشته و نسبت به تحقق برگزیت بدون توافق هشدار داده‌اند.

انگلیس ۳۱  ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) رسماً اتحادیه اروپا را پس از چهار دهه عضویت ترک کرد. این کشور تا پایان امسال تابع مقررات اتحادیه اروپاست بدون آنکه حق رأی داشته باشد. دو طرف در ۱۰ ماه گذشته تلاش کردند تا برای دوران پسابرگزیت به یک توافق تجارت آزاد دست یابند اما تاکنون این امر محقق نشده است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس جمعه گذشته در اظهار نظری احتمال برگزیت بی‌توافق را زیاد توصیف و تصریح کرد که آینده روابط دو طرف مشابه معیارهای رابطه اتحادیه با استرالیا خواهد بود. این در حالیست که استرالیا توافقنامه تجارت آزاد جامع با اتحادیه اروپا ندارد و بخش زیادی از مبادلات تجاری بین اتحادیه اروپا و استرالیا بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی انجام می‌شود.

در همین حال ناوهای مسلح انگلیس برای حفاظت از مناطق ماهیگیری غنی این کشور به حالت آماده‌باش درآمدند. وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد ۴ ناو نظامی این کشور که هرکدام ۸۰ متر طول دارند در سواحل اطراف انگلیس مستقر شده تا در صورت تحقق برگزیت بی‌توافق از ورود صیادان اروپایی حفاظت کنند.

این وزارتخانه افزود که اقدام یاد شده بخشی از تدابیر دولت لندن در استانه پایان دوره گذار برگزیت است. به این ترتیب اگر دو طرف به توافق تجارت آزاد دست پیدا نکنند، نیروهای انگلیسی قادر خواهند بود تا صیادان اروپایی را که برای ماهیگیری به سواحل این کشور نزدیک می‌شوند دستگیر کنند.

اتحادیه اروپا هم پنجشنبه گذشته طرحی را در خصوص نحوه روابط پس خروج انگلیس از اتحادیه بدون توافق تجارت ازاد رونمایی کرد. در این طرح سیاست‌های اتحادیه اروپا درخصوص سفرهای زمینی و هوایی و حق ماهیگیری در آب‌های مشترک با بریتانیا مشخص شده است.

به هر روی تا پایان دوره گذار برگزیت کمتر از سه هفته باقی‌مانده و اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آینده روابط دو طرف بر مبنای تعرفه‌های «سازمان تجارت جهانی» خواهد بود که هزینه‌ تبادل کالا میان دو طرف را به میزان چشم‌گیری افزایش می‌دهد و انگلیس به شدت متضرر خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha