بهبود اقتصاد صنعت برق اولویت کمیسیون انرژی مجلس است

تهران - ایرنا - رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی برق را زیربنای همه فعالیت‌ها و اولویت نخست این کمیسیون برشمرد و گفت: عزم این کمیسیون تلاش برای بهبود فضای مالی و اقتصاد صنعت برق است.

به‌گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، "فریدون عباسی" در نشست بررسی احکام پیشنهادی بخش برق در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به میزبانی شرکت توانیر، برق و آب را به عنوان اولویت نخست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معرفی و با تاکید بر لزوم اجتناب از بخشی‌نگری، حل مسایل با نگاه ملی و کلان را حایز اهمیت دانست.

وی خواستار بهره گیری از ظرفیت‌های صنعت برق در معرفی چالش‌ها و برون رفت از مسایل و تهیه نقشه راه با همکاری مشترک بخش خصوصی، دولت و مجلس شورای اسلامی شد.

عباسی با اشاره به جایگاه صنعت برق به عنوان صنعت زیربنایی، همه زیرساخت‌های کشور اعم از پالایشگاه‌ها و تاسیسات نفتی، صنایع، مراکز خدماتی و بیمارستان‌ها را وابسته به برق عنوان کرد و این را هم گفت: نمایندگان مجلس برای رفع همه تحریم‌ها از جمله تحریم صنعت برق کشور که پیشران همه صنایع و فعالیت‌ها در کشور محسوب می‌شود، تلاش می کنند.
عباسی، صفر شدن بدهی صنعت برق تا سال ۱۴۰۱ را موضوعی منطقی بیان کرد و لزوم خوداتکایی صنعت برق در تامین منابع و مصارف، رها شدن مدیران این صنعت از مسایل روزمره و پرداختن به دورنما و مسایل اساسی این صنعت در دهه‌های آتی و همچنین تقویت تحقیق و توسعه را مورد تاکید قرار داد.
وی افزود: تغییر نرخ ارز برای پیمانکاران و فعالان صنعت برق آزاردهنده و بعضاً با ورشکستگی همراه است؛ این مسئله راه حل دارد و باید تدابیری برای آن اندیشیده و به مرحله اجرا دربیاید.
در ادامه این نشست که با ارایه مسایل و پیشنهادات بخش برق در لایحه بودجه ۱۴۰۰ و در ۳ سرفصل شامل بهبود فضای مالی صنعت برق با ۱۰ پیشنهاد، توسعه صنعت برق با ۶ پیشنهاد و نوسازی صنعت برق با دو پیشنهاد همراه بود.

مدیرعامل توانیر با ارایه گزارش تبصره‌های پیشنهادی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به رییس کمیسیون انرژی مجلس، نقش صنعت برق در توسعه کشور را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: صنعت برق از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در بخش‌های مختلف تولید، انتقال، توزیع، شرکت‌های تولید کننده، پیمانکاران و مشاوران افتخارات ارزشمندی را حاصل کرد و با وجود ۲.۲ برابر شدن جمعیت تاکنون، اغلب شاخص‌های صنعت برق بین ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد یافت.
متولی زاده با اشاره به هدفگذاری پوشش صد درصدی برق‌رسانی در دنیا تا سال ۲۰۵۰ میلادی، از تحقق کامل این شاخص در کشور خبر داد و تصریح کرد: تنها موضوعی که صنعت برق کشور از دنیا و سایر بخش‌ها عقب افتاده، بحث اقتصاد برق است و ارزش قیمت برق نسبت به ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته و به کمترین میزان در ۴۲ سال گذشته رسیده و بیشترین میزان یارانه بخش انرژی در دنیا نیز به کشور ما اختصاص دارد.
مدیرعامل توانیر، نزدیک‌ترین کشور به ایران به لحاظ قیمت برق را ونزوئلا معرفی کرد که قیمت برق آن دو برابر و در کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان و عراق بیش از ۱۰ برابر ایران است.
به گفته وی، ناترازی اقتصاد صنعت برق و رفتار مصرفی سبب شده که اختلاف میان درآمد و هزینه‌های صنعت برق با شیب تند افزایش یابد و مجموع بدهی صنعت برق به تولیدکنندگان برق به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل توانیر افزود: سال ۸۳ بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان بابت تفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی برق از دولت طلب داریم که با بدهی به پیمانکاران برابر و قابل تهاتر است و در این ارتباط بند "و" تبصره ۵ از جمله احکام مرتبط با صنعت برق در بودجه ۱۴۰۰ است که تصویب آن نقش بسزایی در تسهیل روند تسویه مطالبات پیمانکاران دارد.
وی قیمت تمام شده هرکیلو وات ساعت برق را ۱۶۰ تومان و قیمت فروش را ۸۰ تومان اعلام کرد و گفت: توانیر باید بابت خرید برق تولیدی نیروگاه هسته‌ای ۲۰۰ تومان، نیروگاه‌های برق‌آبی بالای ۱۰۰ تومان، نیروگاه‌های حرارتی بالای ۸۰ تومان و نیروگاه‌های تازه تاسیس و دارای قرارداد خرید تضمینی ۲۷۰ تا ۳۰۰ تومان بپردازد و همزمان بار بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومانی هزینه بخش‌های تولید، انتقال و توزیع برق را بر دوش بکشد.
متولی زاده از جمله راهبردهای توانیر برای جلوگیری از افزایش بدهی‌ها را کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها ذکر کرد و با اشاره به ۳۷ میلیون مشترک صنعت برق و خصوصی سازی ۶۰ درصد نیروگاه‌ها، خواستار استفاده از شیوه عرضه و تقاضا در بازار به جای مداخله دولت در تعیین نرخ برق برای هزار مشترک بزرگ صنعتی که ۵۰ درصد برق کشور را مصرف می‌کنند، شد.

مدیرعامل توانیر پیرامون اصلاح شبکه‌های فرسوده برق گفت: پیشنهاداین است که سهام اموال و دارایی‌هایمان را عرضه و منابع حاصله را مستقیم در بازسازی شبکه‌های فرسوده مورد استفاده قرار دهیم، که منجر به تحولات اساسی می‌شود.
وی افزود: برای ایجاد زیرساخت‌های برق شهرک‌های صنعتی، راه حل نخست، تامین ۶۰ درصد منابع مورد نیاز از طرف شرکت شهرک‌های صنعتی و استانی و ۴۰ درصد از منابع داخلی صنعت برق است و یا اینکه صنایع انرژی‌بر به تشخیص وزارت نیرو برای تامین برق مورد نیاز خود، ملزم به احداث نیروگاه شوند.
متولی زاده طرح تعویض چهار میلیون کولر گازی پنجره‌ای هر یک با ۳.۵ کیلووات مصرف با کولرهای اسپیلت را از اقدام‌های موثر در بهینه سازی مصرف انرژی بیان کرد که نیازمند حمایت است و با اجرای طرح تعویض هر کولر معادل دوخودروی فرسوده صرفه‌جویی به همراه دارد و تعویض چهار میلیون کولر یک بیستم هزینه سرمایه گذاری و معادل ۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید است.
نماینده شرکت تولید برق حرارتی نیز در این نشست با اشاره به ۷۸۰۰ مگاوات نیروگاه در حال ساخت، گفت: ادامه رشد مصرف به احداث ۲۱ هزار مگاوات نیروگاه دیگر نیاز است و باید توجه شود که احداث یک واحد گازی باآماده شدن تمام شرایط و تامین مالی ۱۸ ماه و یک واحد بخار سه سال به طول می‌انجامد و بادست دادن زمان، خاموشی به ما تحمیل می‌شود.
موضوع اعطای مجوز به همه نیروگاه‌های خصوصی و تولید پراکنده برای استفاده از گاز طبیعی و برق تولیدی در استخراج رمز ارزها با رعایت دستورالعمل‌ها و استانداردهای مشخص شده از جمله پیشنهادهای شرکت تولید برق حرارتی در این نشست بود.

به گزارش ایرنا، محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل توانیر، محمد نژاد رییس کمیته برق کمیسیون انرژی، قاضی‌زاده عضو هیات مدیره توانیر و نمایندگانی از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شرکت تولید برق حرارتی، سندیکای صنعت برق، اتاق بازرگانی و پیمانکاران و مشاوران در این نشست حاضر بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =