۲۳ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۳
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84145011
۱ نفر

برچسب‌ها

در مذاکرات عراق، مصر و اردن چه گذشت؟

بغداد – ایرنا- شهر قاهره شاهد مذاکرات و رایزنی‌های دوجانبه بین عراق و مصر و رایزنی‌های سه جانبه آنها با اردن در سطح وزیران برای تقویت روابط و همکاری در زمینه‌های مختلف بود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، یک هیات وزارتی چهار نفره عراق به ریاست «خالد نجم البتال» وزیر برنامه‌ریزی و عضویت وزیران بهداشت، تجارت و صنعت این کشور چهارشنبه گذشته وارد قاهره شد تا هفت یادداشت تفاهم برای فعال‌سازی طرح‌های متوقف شده در عراق و پروژه‌ها و پروتکل‌های فرهنگی، علمی، توسعه و کشاورزی امضا کند. همچنین اجرایی کردن یادداشت تفاهم‌های امضا شده در سفر اخیر نخست‌وزیر مصر و هیات همراهش به بغداد، در دستور کار این هیات قرار داشت.
هیات وزارتی عراقی در جریان سفر خود به قاهره، دیدارهای دوجانبه‌ای با وزرای مصری از جمله وزیران بهداشت، برق، کشاورزی، صنعت و معدن، بازسازی و مسکن و مهاجرت و نیز رئیس سازمان ملی سرمایه‌گذاری این کشور برگزار کرد و بازدیدهای میدانی از تعدادی از پروژه‌های مهم در بخش‌های زیربنایی، جاده، پل، برق، کشاورزی و سرمایه‌گذاری مصر داشت.
وزیر برنامه‌ریزی عراق در این ارتباط گفت که کشورش می‌تواند از تجربه مصر استفاده کند و نتایج این سفر بازتاب مثبتی بر روابط دو کشور دارد و درها به روی دوطرف بدون سقف زمانی، باز است.
«حسن التمیمی» وزیر بهداشت عراق نیز از موافقت‌های اصولی برای تبادل تجارب در زمینه دارویی با مصر خبر داد.
مصر و عراق در این سفر همچنین توافقنامه اجرایی همکاری علمی و فرهنگی در زمینه آموزش عالی را برای سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ میلادی به امضا رساند.
دیدار با رئیس جمهور مصر
هیات وزارتی عراق سپس با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر در قاهره دیدار و درباره همکاری های دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.
السیسی در جریان این دیدار از اصول ثابت مصر در حمایت از عراق و تقویت نقش آن در سطح جهان عرب و هر اقدام تامین کننده منافع این کشور و کمک به آن برای گذر از همه چالش ها و پاسداری از امنیت و ثبات آن سخن گفت.
وی افزود که مصر جدیت و اراده ای قوی برای همکاری ثمربخش با طرف عراقی در همه زمینه ها دارد.
رئیس جمهور مصر همچنین گفت که عراق در طول سالهای گذشته از تروریسم رنج برد و مصر نیز همچنان به مبارزه با تروریسم ادامه می دهد.
وزیر برنامه ریزی عراق نیز به نوبه خود گفت که کشورش از تلاش های مصر در حمایت از عراق در همه سطوح تقدیر می کند و چشم انتظار تقویت چارچوب های همکاری با مصر و اردن است.
«بسام راضی» سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر نیز در اظهاراتی درباره این دیدار گفت که دو طرف پروژه های همکاری مشترک در همه زمینه ها و اجرایی کردن سازوکارهای اجرایی مورد توافق در کمیسیون عالی مشترک مصر و عراق و نیز پیگیری اجرای طرح های بیرون آمده از دل ساز و کار همکاری سه جانبه با مصر را بررسی کردند.
اجرایی شدن توافقنامه "بازسازی در برابر نفت"
هیات عراقی همچنین دیداری دوجانبه با «مصطفی المدبولی» نخست وزیر مصر داشت و مدبولی در جریان آن گفت که توافقنامه بازسازی در برابر نفت به محض پایان اقدامات قانونی آن وارد فاز اجرایی دوجانبه خواهد شد.
وی افزود: السیسی دستور آغاز فوری اجرای چند پروژه مشترک مشخص را داده و آمادگی مصر را برای تامین مواد خام یا تجهیزات تاسیسات عراق ابراز داشته است.
نخست‌وزیر مصر دهم آبان ماه در صدر یک هیات وزارتی وارد بغداد شد و ۱۵ یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، تجاری، سیاسی، کشاورزی و علمی و فرهنگی با مقامات عراقی به امضا رساند.
نشست سه جانبه عراق، مصر و اردن
همزمان با حضور هیات عراقی، یک هیات از وزیران اردنی برای شرکت در نشست وزاری مشترک با مصر و عراق وارد قاهره شد.
این نشست وزارتی مشترک به ریاست مصطفی المدبولی نخست وزیر مصر برگزار شد و وی در جریان آن بر لزوم تسریع در اتمام پروژه های مشترک بین سه کشور در سایه چالش های منطقه عربی و نیز علاقه وافر قاهره به پیشبرد افق های همکاری در چارچوب سازوکار سه جانبه تاکید کرد.
نخست وزیر مصر و روسای دو هیات عراقی و اردنی نیز تمایل سران کشور خود را برای فعال سازی پروژه های دارای اولویت ابراز داشتند.
هیات اردنی نیز در این نشست سه جانبه پیشنهاد ایجاد مرکز منطقه ای امنیت غذایی را مطرح کرد که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.
وزیران سه کشور در این نشست درباره یک سری نکات مشترک از جمله ضرورت اجرایی کردن همکاری در زمینه بهداشتی و صنایع دارویی و اهمیت توافقات صورت گرفته در زمینه ارتباط شبکه برق بین مصر و اردن برای توسعه چارچوب این همکاری در مرحله آینده بین سه کشور تاکید کردند.
آخرین نشست سه جانبه بین سه کشور در سطح وزیران امور خارجه درباره سازوکار هماهنگی سه جانبه درخصوص مسایل فی‌مابین و منطقه‌ای، روز ۲۲ مهرماه گذشته در شهر قاهره برگزار شده بود.
این رایزنی ها در چارچوب اجرایی کردن نتایج اجلاس سران سه کشور عراق، مصر و اردن صورت گرفت که شهریورماه گذشته در شهر امان برگزار شد.
شهر امان پایتخت اردن چهارم شهریور گذشته شاهد برگزاری نشست سه جانبه «عبدالله دوم» شاه این کشور، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر بود که طی آن، همکاری منطقه‌ای و در صدر آن مسئله فلسطین و هماهنگی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» مورد بحث قرار گرفت.
اردن، عراق و مصر تاکنون سه نشست در سطح سران برگزار کرده‌اند که نخستین نشست در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در قاهره، دومین نشست در ماه سپتامبر همان سال در آمریکا و سومین نشست مردادماه گذشته، در امان برگزار شد.
شهر قاهره چندی پیش نیز میزبان «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق بود. وی در سفر سه روزه به مصر با مقامات عالی رتبه این کشور درباره همکاری نظامی و تسلیحاتی گفت وگو و از صنایع نظامی مصر بازید کرد و «بسام راضی» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر بعد از این دیدار اعلام کرد که دو طرف همکاری دوجانبه نظامی از جمله آموزش‌های مشترک، تبادل تجربیات، برنامه‌های آموزشی و افزایش توانمندی‌ها را به همراه شماری از مسائل و پرونده‌های منطقه‌ای و عربی مورد علاقه بررسی کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =