کرونا در برزیل؛ بیمارستان‌ها شرایط پذیرش بیماران جدید را ندارند

تهران - ایرنا - شیوع شدید ویروس کرونا، پهناورترین کشور آمریکای لاتین را با چالش جدی مواجه کرده و بیمارستان‌های این کشور با کمبود امکانات مواجه هستند بطوریکه شرایط پذیرش بیماران جدید را ندارند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، با گذشت حدود یکسال از ثبت نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا و پیشی گرفتن و عقب ماندن کشورها در گوشه و کنار جهان از یکدیگر در شمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری، برزیل، پهناورترین و البته پرجمعیت ترین کشور آمریکای لاتین همچنان جایگاه خود در صدر کشورهای درگیر این منطقه را حفظ کرده است.

براساس آمارهای تارنمای «ووردو میترز» (worldometers.info) برزیل با ثبت بیش از شش میلیون و ۸۸۰ هزار مورد ابتلا به کووید -۱۹ پس از آمریکا و هند در جایگاه سومین کشور درگیر در فهرست جهانی قرار دارد. همچنین براساس اعلام شنبه شب وزارت بهداشت برزیل با افزوده شدن ۶۸۶ مورد دیگر فوت بر اثر ابتلا به کووید -۱۹، شمار جانباختگان در این کشور به ۱۸۱ هزار و ۱۴۳ تن رسیده است. بیشترین شمار جانباختگان ویروس کرونا در جهان بعد از آمریکا متعلق به برزیل است.

کم کاری دولت برزیل به ریاست «ژائیر بولسونارو» در مقابله با کرونا موجب شده تا این کشور تبدیل به کانون اصلی شیوع کرونا در منطقه آمریکای لاتین شود. بولسونارو برای کم اهمیت جلوه دادن کرونا آن را یک «آنفلوانزای کوچک» توصیف کرده بود که همین امر انتقادهای زیادی را متوجه او کرد.

طبق آخرین گزارش‌ها، بیمارستان‌های برزیل با مشکلات فراوان به لحاظ کمبود امکانات مواجهند و شرایط پذیرش بیماران جدید را ندارند.

پائولو گدس وزیر اقتصاد برزیل پیش تر در توجیه رویکرد نامطلوب بولسونارو و پیامدهای اقتصادی گسترده بیماری همه‌گیر در این کشور گفت: مردم نگران خطر سلامتی بوده و در عین حال، نگران شوک اقتصادی ناشی از بیماری همه‌گیر نیز هستند. وی اطمینان داد که برزیل در پرتو سیاست‌های انتقال درآمد و حفظ اشتغال، صادرات به آسیا و بازگشت به بحث قانونگذاری در مورد اصلاحات و چارچوب‌های نظارتی، توانسته است با بحران اقتصادی مقابله کند.

با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا در برزیل و عدم اهتمام و اعتقاد بولسونارو به استفاده از ماسک و اعمال شرایط قرنطینه سراسری، دولت این کشور از ابتدای گسترش بیماری در تلاش است تا با دستیابی هرچه سریعتر به واکسن قطعی کرونا از مسیر امضای قراردادهای خرید و حمایت از شرکت‌های تولیدی در انجام کارآزمایی‌های بالینی از طریق معرفی جمعیت‌های داوطلب، بر این بیماری غلبه کند.

بسیاری از متخصصان، برزیل را یکی از بهترین کشورها برای آزمایش واکسن کرونا می دانند. جان آندروس، متخصص اپیدمیولوژی و ایمن سازی در دانشگاه جورج واشنگتن که سابقه معاونت سازمان بهداشت پان آمریکنز را دارد، میزان بالای انتقال ویروس در برزیل را از معیارهای اصلی برای آزمایش یک واکسن دانسته است.

در تازه ترین خبر به گزارش نشریه ال پائیس، دولت برزیل دیروز (شنبه) در بیان جزئیات طرح واکسیناسیون کووید -۱۹، از واکسیناسیون ۵۱ میلیون نفر شهروند برزیلی در شش ماهه نخست سال آینده میلادی (۲۰۲۱) خبر داد.

وزارت بهداشت برزیل اطمینان داد که در این مرحله ۱۰۸ میلیون دوز واکسن کووید -۱۹ در دسترس گروه های دارای اولویت همچون کادر درمان، سالمندان و جوامع بومی قرار خواهد گرفت. همچنین بر اساس این طرح، واکسیناسیون ۷۰ درصد از جمعیت که برابر با حدود ۱۴۸ میلیون نفر است، ضروری بوده که در مرحله نخست یک سوم این جمعیت را پوشش می‌دهد.

ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل پیشتر ضمن اعلام آغاز واکسیناسیون طی ماه‌های اولیه سال میلادی ۲۰۲۱ اطمینان داد که همه مردم واکسن کرونای رایگان دریافت خواهند کرد.

جان دوریا، فرماندار ایالت سان پائولو برزیل نیز روز چهارشنبه (۸ مهر ماه) پس از امضای قرارداد خرید واکسن کرونا شرکت چینی سینواک برای تامین ۴۶ میلیون دوز واکسن اعلام کرد که واکسیانسیون در این ایالت از ۱۵ دسامبر بر روی پرسنل بهداشتی و در مراکز بهداشتی عمومی و خصوصی شروع خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha