تخت‌های بیمارستانی خراسان جنوبی به هزار و ۲۰۸ تخت افزایش یافت

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تعداد تخت‌های بیمارستانی فعال در استان از سال ۹۲ تا امسال از ۷۵۵ به هزار و ۲۰۸ تخت رسید و هنوز هم در حال افزایش است.

محمد دهقانی فیروزآبادی روز یکشنبه در آیین افتتاح ۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی استان خراسان جنوبی که در یازدهمین پویش ملی"ره سلامت" با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برگزار شد افزود: افزایش تخت‌های بیمارستانی و آی سی یو در این بحران کرونا به داد مردم رسید.

وی ادامه داد: امروز ۶۴ پروژه بهداشتی استان با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استان افتتاح شد که این پروژه‌ها هیچکدام متوقف نشده است.

وی گفت: ۲ اورژنس هوایی در بیرجند و طبس داریم که به دلیل مشکلات پهنه وسیعی را پوشش می‌دهند، همچنین ۷۹ پایگاه اورژانس داریم که در وسعت زیاد استان در حال خدمت‌رسانی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ما، کیت تشخیصی «پی سی آر» ویروس کرونا را طراحی کرده و تحویل اداره کل تجهیزات داده که کار ارزشمندی است.

وی بیان کرد: تنها شهرستانی که ساختمان مناسبی برای بیمارستان نداریم زیرکوه است که اکنون در درمانگاه و با سه نفر متخصص خدمات ارائه می‌شود این شهرستان ۴۲ هزار نفر جمعیت دارد امیدواریم بیمارستان شهرستان مرزی زیرکوه ساخته شود.

دهقانی رتبه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را علیرغم تمامی مشکلات، رتبه چهارم بین تمام دستگاه‌های اجرایی استان عنوان کرد و افزود: رتبه اول را در ارزیابی عملکرد دانشگاه شهید رجایی داریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: علاوه بر پروژه‌های افتتاحی امروز، ۶۰ پروژه عمرانی با ۴۳ هزار متر مربع در دست اجرا داریم که بسیاری از این پروژه ها تا پایان دولت قابلیت بهره‌برداری را دارد.

وی بیان کرد: امسال به لطف وزیر بهداشت موفق شدیم دانشکده داروسازی را راه‌اندازی و از کنکور امسال ۲۵ دانشجو جذب کنیم، همچنین دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در طرح رتبه‌بندی آموزشی بین دانشگاه‌های مرکز استان غیر قطب بعد از استان یزد رتبه دوم را کسب کرد.

وی با بیان اینکه ۱۲ مرکز جامع خدمت سلامت استان خدمات شبانه‌روزی ارائه می‌دهند یادآور شد: اعتبارات استانی با کمک استاندار و رییس سازمان برنامه و بودجه ۶۵ درصد افزایش یافته است همچنین آزمایشگاه ویروس‌شناسی استان به سرعت راه‌اندازی شد که کمک خوبی برای مهار کرونا داشت.

دهقانی گفت: پروژه‌های عمرانی که امروز افتتاح شد با ۱۴ هزار و ۴۹۰ متر مربع زیربنا و اعتبار ۱۱۲ میلیارد تومان بوده که ۱۰ میلیارد تومان کمک خیرین است.

وی بیان کرد: سه دستگاه سی تی اسکن با توجه ویژه وزارت بهداشت در یک سال گذشته برای شهرستان‌های طبس، فردوس و نهبندان تامین شد که بالاترین فناوری روز دنیا را دارند همچنین دچار مشکل تامین اکسیژن شده بودیم که خوشبختانه در ۲ شهرستان مشکل حل شد ولی هنوز برخی شهرستان‌های استان مشکل دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: هفت دستگاه آمبولانس جدید تحویل استان شده و طرح توسعه اوررژانس شفا بشرویه نیز آماده بهره‌برداری است.

وی افزود: سه پایگاه جامع سلامت در بیرجند و بشرویه افتتاح می‌شود، ۱۷ تخت آی سی یو در بیرجند و بشرویه اضافه شده و تجهیزات رایگان نیز به ما تحویل داده شده است.

دهقانی افزود: در حال حاضر ۱۴ بیمارستان، هزار و ۴۵۶ تخت ثابت، ۹ دانشکده، ۵۹ کد رشته، سه هزار و ۷۳۰ دانشجو، ۳۰۰ عضو هیات علمی و ۲۴ رشته در تحصیلات تکمیلی، زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هستند.

وی بیان کرد: ۴۳ مرکز جامع سلامت شهری، ۶۰ مرکز بهداشت روستایی، ۷۱ پایگاه بهداشتی، ۳۱۴ خانه بهداشت، ۱۹ پایگاه اورژانس شهری و ۶۰ پایگاه اورژانس جاده‌ای مشغول ارائه خدمت به مردم استان هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: همچنین در زمینه آموزش مجازی با شعار «هر اتاق استاد یک پایگاه الکترونیک» با تجهیز تمامی اتاق‌ها، اساتید به راحتی می‌توانند آموزش مجازی خود را انجام دهند.

وی افزود: همجواری با افغانستان یک فرصت برای ما به منظور حرکت به سمت بازار منطقه‌ای آموزش است که در این جهت با کشور افغانستان وبینارهای فراوانی داشتیم و دانشجویان زیادی از افغانستان داریم که بخصوص قبل از شیوع کرونا در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند مشغول به تحصیل بودند.

وی ضمن قدردانی از تمهیدات استاندار خراسان جنوبی برای مهار موج سوم کرونا در ستاد استانی گفت: با این تمهیدات موج سوم کرونا در استان شکسته شد که جای قدردانی از تمامی دست اندرکاران را دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامگاه شنبه وارد بیرجند شد و تا امروز در این استان حضور دارد.

در دومین روز سفر وزیر بهداشت به خراسان جنوبی، ۶۴ پروژه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در قالب یازدهمین آیین پویش ملی «ره سلامت» به صورت ویدئو کنفرانس در استان به بهره‌برداری رسید.

یک هزار و ۱۲۴ میلیارد و ۵۱۹ میلیون ریال برای اجرا و تکمیل ۶۴ پروژه حوزه سلامت خراسان جنوبی به متراژ ۱۴ هزار و ۵۹۰ متر مربع هزینه شده است.

در ادامه برنامه‌ها، وزیر بهداشت در جلسات ستاد استانی مدیریت کرونا و ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا شرکت می‌کند و بازدید از بیمارستان‌های بیرجند را در برنامه دارد.

پویش سراسری «ره سلامت» با شعار «تداوم توسعه همگام با مهار کرونا» هفته دولت امسال آغاز شد و تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت.

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در قالب این پویش، هزار و ۴۰۰ پروژه آموزشی، بهداشتی و درمانی در سراسر کشور افتتاح می‌شود.

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی را زیر پوشش دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =