رویای گازرسانی به مناطق بالا دست غرب مازندران به واقعیت نزدیک شد

نوشهر – ایرنا – گازرسانی به روستاهای بالادست غرب مازندران با عبور از گردنه‌های سخت طبیعی و غیرطبیعی محقق می‌شود اما با تدبیر مسئولان و در سایه حمایت های دولت، رویای ساکنان این مناطق به واقعیت نزدیک شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شاید تا همین چند سال پیش کمتر کسی تصور می‌کرد که روستاهای مناطق کوهستانی شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس‌آباد واقع در غربی ترین جغرافیای مازندران از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شوند که به دلیل شرایط طبیعی این موضوع بیشتر به یک رویای دست نیافتنی شبیه بود، اما اکنون در سایه حمایت های دولت تدبیر و تلاش مسئولان این رویا رنگ واقعیت به خود گرفته و تا چند ماه دیگر مشعل گاز در روستاهای کوهستانی این مناطق روشن خواهد شد.

در حال حاضر عملیات گازرسانی به بیشتر روستاها در حال انجام است اما مشکلاتی وجود دارد که روند اجرای آن را سخت و تا حدودی آرام کرده و لازم است تا مدیران و متولیان گازرسانی هر چه سریعتر نسبت به رفع موانع اقدام کنند تا خانه های روستایی این مناطق سردسیر در زمستان امسال گرمای گاز طبیعی را بچشند.

شیب زیاد مسیر حفاری جهت لوله‌گذاری، رانشی بودن برخی نقاط، نبود راه دسترسی، ساخت و سازهای صورت گرفته در مسیر لوله گذاری و شرایط بد آب و هوایی از جمله موانع های سخت طبیعی هستند که منجر به کُند شدن روند اجرایی عملیات گازرسانی در بالادست مناطق غربی استان شده است.

البته به این لیست بلند بالای مشکلات باید به گردنه های سخت غیرطبیعی همچون شرایط سخت کرونایی، عدم تعامل بین دستگاه ها و بالارفتن نرخ ارز و به طبع آن افزایش قیمت لوله‌های فلزی اشاره کرد که انگیزه را از پیمانکاران گرفته و آنها هیچ رغبتی به ادامه فعالیت ندارند و حتی حاضر نیستند در مناقصه ها شرکت کنند.

گازرسانی به ۷۰ هزار خانوار روستایی

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان تنکابن با تایید این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه تمامی این مشکلات در مسیر گازرسانی به روستاهای بالادست ایجاد شده اما روند آن متوقف نشده و تلاش داریم تا موانع را برطرف نماییم.

حسن باقری با بیان اینکه در منطقه دوهزار ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی داریم، افزود: در این منطقه ۱۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری نیاز بود که تاکنون ۱۱۸ کیلومتر آن انجام شده است.

وی اظهار داشت: در منطقه سه هزار از ۸۸ کیلومتر ۶۸ کیلومتر لوله گذاری انجام شده و این پروژه نیز تا به امروز ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

معاون فرماندار تنکابن انتقال انرژی پاک، ایمن و پایدار را اولویت عمرانی این شهرستان دانست و گفت: تاکنون برای پروژه گازرسانی مناطق دوهزار و سه‌هزار حدود ۷۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

باقی ادامه داد: در حال حاضر به دنبال راهکارهایی جهت برون رفت از مشکلات این پروژه ها بویژه تامین لوله انتقال گاز به قیمت مناسب هستیم و نتیجه آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

وی ایجاد ارزش افزوده، کاهش استفاده از سوخت های فسیلی، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و رفاه بیشتر مردم را از مزایای گازرسانی به مناطق دو هزار و سه هزار دانست و یادآور شد: با گازرسانی به مناطق دوهزار و سه هزار ۷۰ هزار خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد

بر اساس آمارهای رسمی، هم اکنون ۹۹.۹ درصد خانوارهای شهری و ۹۴.۹ درصد خانوارهای روستایی استان مازندران از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند.

در مناطق جلگه ای و پایین دست شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد گازرسانی به طور کامل صورت گرفته و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

شرکت گاز استان مازندران دارای یک میلیون و ۴۸۰ هزار مشترک در بخش های خانگی، تجاری و صنعتی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha