به‌هم‌رسانی ۱۷ هزار میلیاردی شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع نیازمند

تهران- ایرنا- رییس هیات عامل ایدرو گفت: این سازمان در راستای وظایف توسعه‌ای و تسهیل‌گرانه خود تاکنون زمینه بیش  از ۱۳۰  قرارداد به‌هم‌رسانی بین شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور با واحدهای دارای نیاز در بخش تولید و صنعت به ارزش بیش از ۱۷ هزار میلیارد ریال  را فراهم کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، «محسن صالحی‌نیا»‌ با اشاره به طرح رسوخ فناورانه که از پارسال از سوی وزارت صنعت به ایدرو سپرده شده، افزود: در جریان این طرح ایدرو اقدام به شناسایی دقیق نیازهای فناورانه واحدهای تولیدی از یک سو و شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند از سوی دیگر  کرده است.

وی بیان‌داشت: ایدرو با پیوند ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و نیازهای فناورانه کارخانجات صنعتی، در نهایت به‌هم‌رسانی کسب‌وکار بین آنها در قالب تعریف پروژه‌های فناورانه را انجام داده است.

صالحی‌نیا ادامه‌داد: اجرای این طرح علاوه بر توسعه داخلی‌سازی محصولات فناورانه و دانش‌بنیان و کاهش واردات این اقلام، موجب توسعه بازار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان شده و افزایش درآمدزایی و اشتغال‌زایی این‌گونه شرکت‌ها  را که اکثر آنها نوپا هستند، در پی دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  به برخی از محصولات فناورانه در راستای اجرای این طرح اشاره و خاطرنشان‌کرد: دستگاه فلومتر اولتراسونیک مورد استفاده در صنایع آب و فاضلاب و صنعت نفت با صرفه‌جویی ارزی ۲۵ هزار دلاری، سانتریفیوژهای توپولار، دکانتور و سنگ مخزن مورد استفاده در صنایع دارویی، غذایی و صنایع نفت‌وگاز با صرفه‌جویی ارزی فعلی ۳۵۰ هزار دلار  و پیگ‌های هوشمند MFL  مورد استفاده برای پایش سلامت خطوط لوله نفت و گاز با پتانسیل صرفه‌جویی ارزی در صورت توسعه بازار ۲۰ میلیون دلار از جمله این طرح هاست.

صالحی‌نیا ، نقش صندوق‌های حمایتی از قبیل صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر مراکز حمایتی در تامین منابع مالی این به‌هم‌رسانی‌ها و پشتیبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور اجرای سفارش‌های صنایع را کلیدی و موثر خواند و ابراز امیدواری کرد این روند حمایتی همچنان استمرار و افزایش یابد.

به گفته وی، طرح رسوخ فناوری در معاونت صنایع پیشرفته ایدرو همچنان به عنوان یک برنامه جدی در سال «جهش تولید» در حال پیگیری است .

به گزارش ایرنا، وزارت صنعت برای تحقق اهداف برنامه تعمیق ساخت داخل، در مجموع برای سال‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ دستیابی به هدف ۱۰ میلیارد دلاری داخلی‌سازی انواع اقلام کالایی وارداتی را به عنوان برنامه محوری خود تعیین کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =