آماده باش ناوهای انگلیس با افزایش احتمال برگزیت بدون‌توافق

لندن - ایرنا - با افزایش احتمال پایان دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون دستیابی دو طرف به توافق تجارت آزاد، ناوهای مسلح انگلیس برای حفاظت از مناطق ماهیگیری غنی این کشور به حالت آماده‌باش درآمدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد ۴ ناو نظامی این کشور که هرکدام ۸۰ متر طول دارند در سواحل اطراف انگلیس مستقر شده تا در صورت تحقق برگزیت بی‌توافق از ورود صیادان اروپایی حفاظت کنند.

این وزارتخانه افزود که اقدام یادشده بخشی از تدابیر دولت لندن در استانه پایان دوره گذار برگزیت است. به این ترتیب اگر دو طرف در روزهای آینده به توافق تجارت آزاد دست پیدا نکنند، نیروهای انگلیسی قادر خواهند بود تا صیادان اروپایی را که برای ماهیگیری به سواحل این کشور نزدیک می‌شوند دستگیر کنند.

انگلیس ۳۱  ژانویه ۲۰۲۰ (۱۱ بهمن ۱۳۹۸) رسماً اتحادیه اروپا را پس از چهار دهه عضویت ترک کرد. این کشور تا پایان امسال تابع مقررات اتحادیه اروپاست بدون آنکه حق رأی داشته باشد. دو طرف در ۱۰ ماه گذشته تلاش کردند تا برای دوران پسابرگزیت به یک توافق تجارت آزاد دست یابند اما تاکنون این امر محقق نشده است. 

میزان دسترسی صیادان اتحادیه اروپا به مناطق ماهیگیری غنی انگلیس در دوره پسابرگزیت اصلی‌ترین اختلاف نظر دو طرف به شمار می‌رود.

میشل بارنیه نماینده شورای اروپا در مذاکرات برگزیت پیشنهاد کرده که ماهی‌گیران اروپایی از ۱۸ درصد سهمیه قبلی ماهیگیری خود در آبهای انگلیس صرف نظر کنند. ابتدا، اتحادیه اروپا درخواست کرده بود که این دسترسی به طور کامل حفظ شود. با این حال انگلیس این پیشنهاد را مضحک خوانده  و می خواهد ۸۰ درصد سهمیه صیدهای اروپا به این کشور مرجوع شود. 

در همین حال هم حزبی‌های نخست وزیر انگلیس از وی خواسته‌اند تا در صورت شکست مذاکرات، از آب‌های این کشور حفاظت کند. «دنیل کاوچینسکی» نماینده منطقه «شاوزبری و آچام» از حزب محافظه کار در توئیتی نوشت: در صورت عدم دست یابی به توافق با اتحادیه اروپا، بوریس جانسون باید کاملا تضمین کند که نیروی دریایی انگلیس از یکم ژانویه ۲۰۲۱ برای جلوگیری از ماهیگیری صیادان فرانسوی در آب‌های ما مستقر باشد.

تلاش‌ها برای رسیدن به توافق تجارت آزاد میان انگلیس و اتحادیه اروپا در دوره پسابرگزیت تا فردا ادامه دارد.

نخست وزیر انگلیس اعلام آمادگی کرده بود که برای مذاکره پیرامون تسریع در روند تحقق توافق به پایتخت‌های فرانسه و آلمان سفر کند. اما یک مقام اروپایی اعلام کرد که رهبران دو کشور اروپایی درخواست بوریس جانسون را رد کرده‌اند.

بوریس جانسون قصد داشت تا روز دوشنبه در تماس مشترک با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه درباره نحوه خروج از بن بست مذاکرات برگزیت تلفنی صحبت کند. 

با این حال یک مقام اروپایی که نامش فاش نشده به رسانه‌های انگلیسی تصریح کرد طبق توافقات صورت گرفته، مذاکرات برگزیت باید از مسیر کمیسیون اروپا و تیم مذاکره کننده انجام شود.

اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا دیروز (جمعه) در نشست خبری مشترک با صدر اعظم آلمان تاکید کرد اختلافات اساسی دو طرف هنوز باقی مانده است. وی همچنین از لندن خواست تا انتظارات ماهی‌گیران اروپایی را با توجه به تاریخ همکاری‌های دو طرف درک کند.

نخست وزیر انگلیس اما مدعی شده که لندن به شکل فوق‌العاده‌ای از خود در مذاکرات انعطاف نشان داده و تلاش کرده تا در تمام حوزه‌ها پیشرفت حاصل شود. او خاطر نشان کرد که احتمال تحقق برگزیت بدون توافق و راه حلی مانند رابطه استرالیا با اتحادیه اروپا بسیار زیاد است.

استرالیا توافقنامه تجارت آزاد جامع با اتحادیه اروپا ندارد. بخش زیادی از مبادلات تجاری بین اتحادیه اروپا و استرالیا بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی انجام می‌شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha