۲۲ آذر ۱۳۹۹، ۱۴:۵۰
کد خبر: 84143989
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نشست سه جانبه قاهره؛ گام دیگر عراق برای تقویت روابط با جهان عرب

بغداد - ایرنا - درحالی که دولت عراق تقویت روابط با کشورهای عربی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است، بغداد، قاهره و امان برای نشست سه جانبه مشترک دیگری در سطح وزیران آماده می‌شوند.

به گزارش ایرنا، درحالی که هیاتی متشکل از چهار وزیر عراقی برای گفت‌وگو درباره همکاری‌های اقتصادی و تجاری از چهارشنبه گذشته در قاهره به‌سر می‌برد، منابع اردنی امروز (شنبه) از عزیمت یک هیات وزارتی این کشور به قاهره برای شرکت در نشست‌های سه جانبه با عراق و مصر خبر دادند.

مطبوعات اردنی نوشتند: یک هیات از وزیران اردن برای شرکت در نشست وزاری مشترک با مصر و عراق رهسپار قاهره شده است.

به نوشته مطبوعات اردنی، در این نشست همکاریهای مشترک بین اردن، مصر و عراق بررسی خواهد شد که مهمترین آنها پرونده اقتصادی و تجاری است.

هیات وزارتی چهار نفره عراق به ریاست «خالد نجم البتال» وزیر برنامه‌ریزی و عضویت وزیران بهداشت، تجارت و صنعت این کشور چهارشنبه گذشته رهسپار قاهره شد تا هفت یادداشت تفاهم برای فعال‌سازی طرح‌های متوقف شده در عراق و پروژه‌ها و پروتکل‌های فرهنگی، علمی، توسعه و کشاورزی امضا کند و همچنین اجرایی کردن یادداشت تفاهم‌های امضا شده در سفر اخیر نخست‌وزیر مصر و هیات همراهش به بغداد، در دستور کار این هیات قرار دارد.

نخست‌وزیر مصر دهم آبان ماه در صدر یک هیات وزارتی وارد بغداد شد و ۱۵ یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، تجاری، سیاسی، کشاورزی و علمی و فرهنگی با مقامات عراقی به امضا رساند.

هیات وزارتی عراقی در جریان سفر کنونی خود به قاهره، دیدارهای دوجانبه‌ای با وزرای مصری از جمله وزیران بهداشت، برق، کشاورزی، صنعت و معدن، بازسازی و مسکن و مهاجرت و نیز رئیس سازمان ملی سرمایه‌گذاری این کشور برگزار کرد و بازدیدهای میدانی از تعدادی از پروژه‌های مهم در بخش‌های زیربنایی، جاده، پل، برق، کشاورزی و سرمایه‌گذاری مصر داشت.

وزیر برنامه‌ریزی عراق در این ارتباط گفت که کشورش می‌تواند از تجربه مصر استفاده کند و نتایج این سفر بازتاب مثبتی بر روابط دو کشور دارد و درها به روی دوطرف بدون سقف زمانی، باز است.

«حسن التمیمی» وزیر بهداشت عراق نیز از موافقت‌های اصولی برای تبادل تجارب در زمینه دارویی با مصر خبر داد.

مصر و عراق در این سفر همچنین توافقنامه اجرایی همکاری علمی و فرهنگی در زمینه آموزش عالی را برای سالهای 2020 تا 2023 میلادی به امضا رساند.

چندی پیش، «محرم هلال» رئیس اتحادیه کانون‌های سرمایه‌گذاران مصر گفته بود که این اتحادیه خود را برای بحث و گفت وگو با عراق آماده می‌کند تا مشارکت در اجرای پروژه‌های توسعه و آبادانی در این کشور را بررسی کند.

وی افزوده بود: عراق نیازمند همه کالاهای مصر است و توافق بین دو دولت درخصوص واردات از مصر در مقابل دریافت نفت به افزایش تبادل تجاری بین دو کشور منجر خواهد شد.

حال قرار است در حاشیه سفر کنونی هیات عراقی به قاهره، نشست سه جانبه وزارتی عراق، مصر و اردن برگزار شود. آخرین نشست سه جانبه بین سه کشور در سطح وزیران امور خارجه درباره سازوکار هماهنگی سه جانبه درخصوص مسایل فی‌مابین و منطقه‌ای، روز ۲۲ مهرماه گذشته در شهر قاهره برگزار شده بود.

شهر امان پایتخت اردن چهارم شهریور گذشته شاهد برگزاری نشست سه جانبه «عبدالله دوم» شاه این کشور، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر بود که طی آن، همکاری منطقه‌ای و در صدر آن مسئله فلسطین و هماهنگی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» مورد بحث قرار گرفت.

اردن، عراق و مصر تاکنون سه نشست در سطح سران برگزار کرده‌اند که نخستین نشست در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در قاهره، دومین نشست در ماه سپتامبر همان سال در آمریکا و سومین نشست مردادماه گذشته، در امان برگزار شد.

شهر قاهره چندی پیش نیز میزبان «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع عراق بود. وی در سفر سه روزه به مصر با مقامات عالی رتبه این کشور درباره همکاری نظامی و تسلیحاتی گفت وگو و از صنایع نظامی مصر بازید کرد و «بسام راضی» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر بعد از این دیدار  اعلام کرد که دو طرف همکاری دوجانبه نظامی از جمله آموزش‌های مشترک، تبادل تجربیات، برنامه‌های آموزشی و افزایش توانمندی‌ها را به همراه شماری از مسائل و پرونده‌های منطقه‌ای و عربی مورد علاقه بررسی کردند.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری مصر افزود که السیسی رئیس جمهوری کشورش در این دیدار «بر تمایل فراوان مصر برای همکاری با عراق در همه زمینه‌ها بویژه بخش نظامی در چارچوب اصول ثابت سیاست قاهره در قبال کشور برادر عراق به منظور حمایت کامل از این کشور جهت گذر از همه چالش‌های پیش روی خود و نیز کمک به بغداد برای تقویت نهادهای ملی و پاسداری از امنیت و ثبات خود و پیشرفت و شکوفایی ملت برادر عراق تاکید کرد».

وزیر دفاع عراق نیز به نوبه خود در این دیدار «بر انتظار کشورش برای تقویت چارچوب همکاری با مصر بویژه در سایه موفقیت‌های این کشور در سیاه رهبری السیسی تاکید کرد تا الگوی الهام بخشدی برای منطقه دچار بحران‌ها و ناآرامی‌ها باشد».

محافل سیاسی عراق این دیدارها و نشست‌ها را در راستای رویکرد سیاسی؛ اقتصادی، امنیتی و نظامی دولت الکاظمی نخست‌وزیر این کشور برای نزدیک شدن به کشورهای عربی ارزیابی می‌کنند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha