لزوم ترخیص بذرهای وارداتی از گمرک پیش از آغاز فصل کشت

تهران- ایرنا- فعالان صنعت بذرهای علوفه‌ای خواستار ترخیص بذرهای وارداتی (نهاده موثر تولید) قبل از آغاز فصل کشت شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، واردکنندگان بذرهای علوفه‌ای با ارسال نامه ای به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردند: سال گذشته ارز رسمی بخشی از بذر وارداتی (نهاده موثره تولید)  پرداخت شد اما به دلیل شرایط کرونایی امکان واردات محصولات  به کشور وجود نداشت و  در اوایل سال‌جاری نیز قرار شد وارد کنندگان مابه‌التفاوت نرخ ارز رسمی و نیمایی را بپردازند که این موضوع برایشان مشکل ساز شده است که گفته می شود واردات بذر با ارز رسمی و افزایش چند برابری قیمت تمام شده محصول برای کشاورزان و بخش کشاورزی توجیه اقتصادی ندارد.

همچنین کشاورزان با تبدیل ارز رسمی به نیمایی برای تامین مواد اولیه از جمله بذر،  کود و سم با مشکل روبرو شدند؛ محاسبات قیمت این نهاده‌های تولید با ارز نیمایی در عمل باعث افزایش قیمت بیش از پنج برابری محصولات می‌شود که صرفه اقتصادی ندارد و می تواند این امر باعث کاهش تولید این نهاده‌ها شود.

به گفته کارشناسان، بذرهای وارداتی دارای قوه نامیه است که در مرور زمان و نامناسب بودن وضعیت نگهداری می تواند در کاهش عملکردش موثر باشد.

آنها ادعا کردند: ارز رسمی بذرهای استراتژیک وارداتی که برای تولید در داخل به کار می‌روند، حذف شده، اما همچنان به محصول نهایی ذرت، جو و کنجاله سویا وارداتی ارز رسمی تعلق می‌گیرد.

در نامه نگاری های انجام شده، نهادهای ذیربط خواستار رفع مشکل و ترخیص این نهاده ها قبل از آغاز فصل تولید شده بودند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha