مکزیک استفاده اضطراری از واکسن فایزر را تایید کرد

تهران- ایرنا- وزارت بهداشت مکزیک از صدور مجوز استفاده از واکسن ضدکرونای فایزر برای موارد اضطراری خبر داد.  

به گزارش شنبه ایرنا از خبرگزاری کوبایی پرنسا لاتینا، «هوگو لوپز گاتل» معاون وزیر پیشگیری مکزیک با اعلام این خبر گفت: کمیسیون مرکزی مراقبت از خطرات بهداشتی (کوفپریس) این کشور مجوز استفاده از واکسن فایزر در برابر کووید ۱۹ را صادر کرد.

وی افزود: این تصمیم پس از ارائه تاییدیه این کشور به نمایندگی عامل واکسن آزمایشگاه واقع در آمریکا اجرایی می‌شود.  

لوپز همچنین خاطرنشان کرد: با مجوز کوفپریس، مکزیک سومین کشوری است که تاییدیه خود را به نمایندگی آزمایشگاه آمریکایی اعلام کرده است.
این مقام مکزیکی گفت: طبق برنامه عملیاتی تصویب شده اخیر، مکزیک اولین مقادیر این دارو را از هفته آینده دریافت خواهد کرد تا از همین ماه دسامبر (آذر- دی) واکسیناسیون را آغاز کند.

حدود دو هفته گذشته «مارسلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک در این خصوص اعلام کرد: درصورت تصویب پروژه واکسن شرکت دارویی فایزر، تعداد قابل توجهی از همین واکسن طی ماه آینده (دسامبر برابر با اواخر آذرماه) وارد این کشور خواهد شد

این خبرها در حالی از این کشور آمریکای لاتین به گوش می رسد که براساس اعلام وزارت بهداشت مکزیک، تا دیروز جمعه  ۱۱۳ هزار و ۱۹ نفر در این کشور بر اثر کرونا جان باخته اند و بیش از ۲۲۹ هزار نفر مبتلا به سارس و کووید شده اند و وضعیت بحران کرونا در این کشور وخیم تر اعلام شده است.  

در همین رابطه رئیس ایالت مرکزی مکزیک مردم را به رعایت بیشتر تدابیر بهداشتی برای کاهش شیوع روزافزون همه گیری فراخواند.  

همزمان با نهایی شدن آزمایش‌های بالینی واکسن‌های کرونا و آغاز واکسیناسیون در برخی از کشورها، دیگر کشورهای منطقه آمریکای لاتین نیز دست به کار شده و قراردادهایی را برای تهیه واکسن کرونا با شرکت‌های مختلف امضا کرده‌اند.

شیلی دارای بیشترین حجم واکسن پیش خرید شده است که منشأ سه چهارم آن چین خواهد بود. اکوادور و مکزیک قراردادهایی با شرکت‌های آسترازنکا و فایزر امضا کرده‌اند.

بولیوی از کشورهایی است که در قالب برنامه کوواکس به واکسن دسترسی رایگان خواهد داشت. وزیر بهداشت در این زمینه اعلام کرد تماس‌های سودمندی در این خصوص داشته‌اند و مذاکراتی نیز با شرکت آسترازنکا و اسپوتنیک ۵ صورت گرفته است.

دولت برزیل قراردادهایی برای دریافت حدود ۳۰۰ میلیون دوز از واکسن درسال ۲۰۲۱ به امضا رسانده که غالباً از شرکت آسترازنکا خواهد بود.
پرو، نخستین محموله واکسن را از شرکت فایزر دریافت می‌کند و انتظار می‌رود تا اواخر ماه ژانویه ۲۵ هزار دوز از این واکسن را تحویل بگیرد.

مکزیک نیز در همین راستا، توافقی برای خرید ۱۹۸ میلیون دوز واکسن با  شرکت آمریکایی فایزر امضا کرده تا در ماه دسامبر ۲۵۰ هزار دوز را دریافت کند. هدف مکزیک مصونیت بخشی به ۲.۶ میلیون نفر در مرحله اول واکسیناسیون در ماه‌های دسامبر ۲۰۲۰ و ژانویه ۲۰۲۱ است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha