اعتبارات خوبی در لایحه ۱۴۰۰برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان گفت: دولت اعتبارات بسیار خوبی در لایحه ۱۴۰۰ برای این استان در نظر گرفته شده که در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی توسعه و آبادانی این نقطه از ایران اسلامی را شاهد خواهیم بود.

به گزارش ایرنا مهرداد عرب اول روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارداشت: دولت تدبیر و امید در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اعتبارت بسیار خوبی برای سیستان و بلوچستان بویژه در بخش‌های زیربنایی و توسعه‌ای این استان در نظر گرفته که در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی اتفاقات بسیار خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی با اشاره به اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای سیستان و بلوچستان در سال ۹۹ افزود: ۲ هزار و ۹۶۲ میلیارد تومان از دریف‌های مختلف به این استان اختصاص یافته که تا کنون یکهزارو ۴۶۳ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت:۸۵۷ میلیارد تومان از این رقم در قالب اسناد خزانه و ۶۰۶ میلیارد تومان تخصیص نقدی دریافت شده که نسبت به سال گذشته رشد بسیار خوبی داشته است.

وی تصریح کرد: امسال توافق نامه‌ای بین استانداری سیستان و بلوچستان و سازمان برنامه ریزی بودجه کشور برای تکمیل ۵۰ پروژه عمرانی این استان با اعتبار ۱۲۷ میلیارد تومان منعقد شد.

عرب اظهارداشت: برای نخستین بار است که ۵۰ پروژه عمرانی تا پایان سال و برخی نیز تا پایان سال مالی سال ۹۹ تکمیل می‌شود که اعتبارات این پروژه‌ها به طور کامل تخصیص داده خواهد شد.

وی بیان کرد: در شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان به دستگاه‌های اجرایی تاکید شده که این پروژه‌ها باید طبق برنامه ریزی انجام شده تکمیل شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان در رابطه با لایحه ۱۴۰۰ گفت: کل منابعی که در این لایحه دیده شده ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار میلیارد تومان بوده که یک میلیون ۵۶۳ هزار میلیارد تومان اعتبار مربوط به شرکت‌های دولتی و بانک‌هاست و ۹۳۰ هزار میلیارد تومان آن نیز بودجه عمومی دولت است.

وی تصریح کرد: از این ۹۳۰ هزار میلیارد تومان ۸۴۱ هزار میلیارد تومان آن منابع عمومی دولت و ۸۸ هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای اختصاصی دولت است.

عرب بیان کرد: ۸۴۱ هزار میلیارد تومان که به عنوان منابع عمومی دولت است در سه مصرف عمده تعریف شده که ۶۳۷ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت‌های پرسنلی و اعتبارات هزینه‌ای،۱۰۴ هزار میلیارد تومان به اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای(عمرانی) و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نیز تملک دارایی است.

وی بیان کرد: در مجموع اعتبارات کلان کشور ۲۰ درصد رشد داشته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: بحث منابع و مصارف عمومی که برای لایحه تعریف شده ۸۴۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

عرب اظهارداشت: ۴۹ درصد از بودجه عمومی دولت مربوط به استانهاست که همه اینها در لایحه بودجه آمده است.

وی بیان کرد: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اختیارات ویژه‌ای به شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ها داده شده که این امر کمک بسیار زیادی به توسعه استان‌ها خواهد داشت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: در سال ۹۹ اعتبارات تملک دارایی سرمایه استان‌ها ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده که هم‌اینک به ۴۵ و نیم هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: اعتبارات متوازن کشور پارسال ۱۴و نیم هزار میلیارد تومان بوده و امسال در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۲۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

عرب افزود: ۲ سوم اعتبارات سه درصد نفت و گاز مربوط به استان‌های غیر نفت خیز است.

وی بیان کرد: پارسال کل اعتبارات نفت و گاز یکهزارو ۸۶۰ میلیارد تومان بوده که امسال به پنج هزار ۴۴۰ میلبیارد تومان رسیده که ۱۹۱ درصد رشد را نشان می‌دهد

رییس سازمان برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان گفت: توزیع اعتبارات استان‌ها در ۴۰ فصل و ۸۸ برنامه در لایحه بودجه آمده تا کل اعتبارات استان‌ها شفاف باشد.

وی اظهارداشت: اعتبارات در ردیف استانی هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که ۴۷۹ میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که در این بخش رتبه دوم کشور را داریم.

عرب بیان کرد: در بخش ۲ سوم نفت و گاز پنج هزار ۴۴۰ میلیارد تومان توزیع شده که سهم سیستان و بلوچستان ۵۷۱ میلیارد تومان است که رتبه یک کشوری را در این بخش داریم.

وی تصریح کرد: در بخش ۲۷ صدم ارزش افزده کل رقم یکهزار و ۹۴۰ میلیارد تومان بوده که ۱۴۲ میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که رتبه دوم کشوری را داریم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: کل اعتبارات این استان از بخش نفت و گاز پارسال ۱۹۶ میلیارد تومان بوده که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۵۷۱ میلیارد تومان رسیده است.

وی بیان کرد: از ۲۸ هزار میلیارد تومان اعتبارات بخش متوازن ۲ هزار و ۳۴۸ میلیارد تومان مربوط به سیستان و بلوچستان است که رتبه یک کشور را در این بخش داریم.

عرب افزود: مجموع اعتباراتی که از محل جدول ۱۰ یک(اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای استانها) لایحه ۱۴۰۰ برای سیستان و بلوچستان لحاظ شده سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که این رقم در لایحه پارسال ۲ هزار و ۵۵ میلیارد تومان بوده است.

وی اظهارداشت: کل اعتبارات سیستان و بلوچستان در پروژه‌های ملی - استانی یا استانی ویژه ۹۷ میلیارد تومان بابت ۱۸ پروژه بوده که این اعتبار در لایحه ۱۴۰۰ به ۱۸۷ میلیارد تومان افزایش یافته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: تقسیم و توزیع اعتبارات در شورای برنامه ریزی و توسعه استان بر اساس خروجی برنامه آمایش سرزمین است.

وی بیان کرد: میزان اعتبارات ابلاغی در سال ۹۹ بابت اجرای ۶۳ پروژه ملی در سیستان و بلوچستان ۹۵۷ میلیارد تومان تا کنون به این استان اختصاص یافته که در لایحه ۱۴۰۰ به یکهزار و ۱۴۰ میلیارد تومان رسیده است.

عرب اظهارداشت: میزان اعتبار ردیف‌های متفرقه حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان است که سال‌های گذشته حدود ۴۰۰ میلیارد تومان سهم سیستان و بلوچستان از این ردیف بوده که امسال به یکهزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: پارسال میزان اعتبار ردیف توسعه سیستان و بلوچستان ۷۶ میلیارد تومان بوده که در لایحه ۱۴۰۰ به ۱۰۶ میلیارد تومان رسیده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: ردیف تامین تجهیزات آموزشی برای دانش آموزان مناطق محروم کشور در لایحه ۱۴۰۰ ایجاد شده که ۴۰۰ میلیارد تومان به آن اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: سهم سیستان و بلوچستان از ردیف توسعه عدالت آموزشی با عنوان نوسازی و مقاوم سازی مدارس روستایی 240 میلیارد تومان است.

عرب با اشاره به بازدید محمد باقر نوبخت از مناطق حاشیه شهر زاهدان اظهارداشت: در جریان این بازدید 100 میلیارد تومان به شهرداری زاهدان کمک نقدی شد که البته اقدامات بسیار خوبی شهرداری در این مناطق انجام داده اما همچنان فاصله زیادی برای رسیدن به نقطه مطلوب وجود دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha