ادامه مخالفت ها با عادی سازی روابط مغرب و رژیم صهیونیستی

تهران – ایرنا – در ادامه اعتراض مردم، احزاب ،تشکل ها و سازمان های مردم نهاد مغرب با عادی سازی روابط رباط و رژیم صهیونیستی ،سه تشکل اتحادیه روحانیون ، دفتر ملی جوانان حزب عدالت و توسعه و جنبش اصلاح و توحید این کشور هم به صف مخالفین پیوستند.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری " عربی ۲۱ " ، اتحادیه علمای مغرب عربی با صدور بیانیه ای ضمن اعلام درخواست یاد شده تاکید کرد: این موضوع لکه ننگی بر پیشانی مغرب باقی خواهد گذاشت که طی چند دهه گذشته همواره از آرمان فلسطین دفاع کرده است.

اتحادیه مذکور خاطرنشان کرد: این اقدام شایسته جایگاه مغرب که ریاست کمیته بیت المقدس را برعهده دارد و نقش برجسته ای در دفاع از فلسطین و آرمان آن ایفا کرده ، نیست.

 اتحادیه از قرار گرفتن مغرب در صف کشورهایی که رویکرد عادی سازی مناسبات با رژیم صهیونیستی را در پیش گرفته اند، ابراز تاسف کرد.

اتحادیه روحانیون مغرب همچنین ابراز امیدواری کرد که این کشور رویکرد احقاق حقوق برادران مظلوم و ستمدیده خود در فلسطین را در پیش بگیرد.

اتحادیه عادی سازی و برقراری روابط با رژیم اشغالگر اسراییل را حرام دانسته و خاطرنشان کرد : تمامی مراکز دینی و نهادهای علمی از ابتدای شکل گیری این رژیم و اشغال فلسطین در خصوص این حکم اتفاق نظر داشتند.

بیانیه مزبور تاکید کرد : فلسطین آرمان همه مسلمانان است و آزادسازی آن از چنگال اشغالگران وظیفه ای است که برعهده همه کشورهای اسلامی گذاشته شده است و رژیم صهیونیستی دشمن امت مسلمان و اشغالگری است که سرزمین مقدس مسلمانان را به اشغال خود درآورده است.

علمای مغرب همچنین از دولت های اسلامی خواستند تا تحت هیچ شرایطی از جمله فشارهای داخلی یا خارجی در خصوص موضوع فلسطین از خود سهل انگاری نشان ندهد .

از سوی دیگر بر اساس همین گزارش، دفتر ملی جوانان حزب عدالت و توسعه مغرب نیز با صدور بیانیه ای مخالفت خود را با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و توجیه جنایاتش علیه ملت فلسطین و سرزمین های اشغالی و معامله قرن و یهودی سازی بیت المقدس اعلام کرد.

دفتر مزبور خاطرنشان کرد : آرمان فلسطین بخش لاینفکی از ماهیت ملت مغرب را تشکیل می دهد و تمام اقشار ملت و جریان های سیاسی در این کشور را حول محور خود گردهم آورده است.

حزب مزبور بر ادامه دفاع خود از آرمان فلسطین و برپایی کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس تاکید کرد.

در همین راستا جنبش " التوحید و الاصلاح " مغرب نیز تمامی تلاش های صورت گرفته جهت عادی سازی مناسبات با رژیم اشغالگر قدس را مردود و محکوم دانست.

جنبش مزبور با صدور بیانه ای تاکید کرد : اقدام مغرب در این خصوص مایه تاسف است و با مواضع ثابت و شرافتمندانه رباط منافات دارد.

بیانیه مزبور سیاست سازش و باج خواهی و معامله پایاپای را مردود دانسته و "سرزمین صحرای غربی را به عنوان بخش لاینفکی از کشور مغرب برشمرد."   

جنبش التوحید و الاصلاح مغرب بر رویکرد دائمی و مستمر خود در حمایت از مقاومت و مبارزه ملت فلسطین تا بازپس گیری تمام سرزمین های اشغال شده خود و اعاده حقوق از دست رفته اش و تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس تاکید کرد.

ترامپ پنجشنبه گذشته طبق معمول در رشته توئیتی‌هایی از موافقت مغرب با عادی‌سازی روابط با اسرائیل خبر داد.

او افزود: مغرب، ایالات متحده را در سال ۱۷۷۷ به رسمیت شناخت. به این ترتیب مناسب است که ما حاکمیت آنها را بر صحرای غربی به رسمیت بشناسیم.

دیوان پادشاهی مغرب نیز با تأیید به رسمیت شناخته شدن حاکمیت این کشور بر صحرای غربی توسط رییس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایالات متحده یک کنسولگری در صحرای غربی و درچارچوب توافق با اسرائیل بازگشایی خواهد کرد.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =