طرح حمله تروریستی به یک پالایشگاه ونزوئلا خنثی شد

تهران- ایرنا- وزیر نفت ونزوئلا با محکوم کردن حمله تروریستی به یکی از پالایشگاه‌های این کشور، از دستگیری دو شهروند ونزوئلایی در جریان آن خبر داد.  

به گزارش روز شنبه ایرنا از نشریه اولتیماس نوتیسیاس ونزوئلا، «طارق العیسمی» وزیر نفت ونزوئلا با اعلام این خبر تاکید کرد که دو شهروند ونزوئلایی که در این طرح تروریستی دست داشتند نیز بازداشت شده اند و محموله انفجاری بسیار قوی همراه آنها کشف و ضبط شده است.  

این مقام ونزوئلایی گفت: مواد کشف شده که برای تخریب زیرساخت های عظیم مورد استفاده قرار می گیرد، نه تنها این پالایشگاه را نابود می کرد، بلکه می توانست شهرهای اطراف را دربرگیرد.

الایسامی با بیان این که این حملات جنایتکارانه از سوی کلمبیا طراحی شده گفت: دولت «ایوان دوکه» رئیس جمهوری کلمبیا مسئولیت مستقیم این حملات را به عهده گرفته است.  


وی در همین راستا خاطرنشان کرد که سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا دو تروریست درگیر در این حمله را به خوبی می‌شناسند.  

در شهریور ماه گذشته نیز «نیکلاس مادورو» رییس جمهوری ونزوئلا از دستگیری یک جاسوس آمریکایی در نزدیکی مجتمع پالایش نفت این کشور خبر داده بود.

پیش از آن نیز در اردیبهشت ماه سال جاری نیروهای امنیتی ونزوئلا دو شهروند آمریکایی مرتبط با توطئه علیه دولت کاراکاس را بازداشت کردند. رئیس‌جمهوری ونزوئلا در همان زمان اعلام کرد، این دو شهروند آمریکا با یک نظامی کهنه‌کار ایالات متحده که مسئولیت توطئه مسلحانه ناکام اخیر علیه کاراکاس را برعهده گرفته بودند، همکاری داشتند.

وزیر نفت ونزوئلا همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته کاراکاس در توئیتی نوشت: برنامه این حمله مربوط به قبل از انتخابات ۶ دسامبر بود با این هدف که در میان مردم ایجاد رعب و وحشت کنند.  

این مقام ارشد ونزوئلا از جامعه بین المللی خواست که جلوی این حملات تروریستی به ونزوئلا را متوقف کنند. چرا که این کشور نشان داده که ملت صلح است

 العیسمی همچنین تاکید کرد: ما امروز اعلام می کنیم که دموکراسی قدرتمند از هر زمانی در کشور برقرار است و اصرار داریم که چنین حوادثی بخشی از گذشته باشد.

دولت  دونالد ترامپ از آغاز ریاست جمهوری نیکلاس مادورو، برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا و نشاندن مهره موردنظر در جهت منافع استعماری خود تلاش کرده است.  تحریم‌های اقتصادی و نفتی، به رسمیت شناختن «خوان گوایدو» رهبر مخالفان به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور، سفر وزیر خارجه آمریکا به کشورهای همسایه ونزوئلا و ایجاد لابی ضد ونزوئلا با سران کشورهایی همچون برزیل و کلمبیا، تلاش برای مداخله در انتخابات پارلمانی پیش رو در این کشور نمونه‌هایی بارز از سیاست‌های خصمانه دولت ترامپ بوده است.  

با پیروزی حزب تحت رهبری «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در انتخابات پارلمانی ۱۶ آذر  و هماهنگی مجلس جدید با دولت، انتظار می‌رود کاراکاس به یک روند سیاسی جهت اجرای برنامه های بهبود اقتصادی بازگردد؛ با این وجود همچنان با چالش حزب مخالفان روبرو خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha