وظیفه پژوهشگر ایجاد ارتباط موضوع به منابع اصلی تحقیق است

یزد- ایرنا- مدیر حوزه های علمیه کشور با تاکید به اهمیت تحقیقات علمی گفت: هنر پژوهشگر این است، موضوع و مساله را در اصول، فلسفه و تفسیر به ریشه های علوم اسلامی ربط دهد و برقراری ارتباط میان مساله، منابع و متون اصلی نیاز به هنر بالایی دارد که باید در جریان کارورزی فرد رشد کند.

به گزارش روزشنبه حوزه علمیه میبد حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در مراسم تجلیل از استادان و طلاب «پژوهش محور» رشته اخلاق و تربیت اسلامی مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س) شهرستان افزود: کیفیت کار باید برای شما از هر موضوعی مهمتر باشد و ظاهری نباشد، راهی باشد که شما را از عمق مساله و تحقیق دقیق، به سمت نوعی کار استنباطی و اجتهادی پیش ببرد.

امام جمعه میبد اظهار کرد: اصولاً رویکرد کلامی و تحلیلی در پژوهش بسیار مهم است ، نگاه تحلیلی کلام، مستلزم این است که وقتی فرد موضوعی را بررسی می‌کند ،  فقط خود موضوع را نبیند بلکه چیزهای دیگر را که اصلا به ظاهر ربطی ندارد باید دید تا به نتیجه رسید.

مدیر حوزه های علمیه کشور ادامه داد: پایه‌های یک تحقیق قوی در حوزه علوم اسلامی و معارف شامل ادبیات قوی و ادبیاتی که مجموعه علوم ادبی مقصود آن است ،  علم اصول که باید به آن مسلط بود ، همچنین حدیث شنناسی و رجال و روات احادیث است.

رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان میبد تصریح کرد:  موارد یادشده حداقل سه ضلع پایه‌ای است که به معنی واقعی برای کار تحقیقی در حوزه معارف الهی و دینی مهم شمرده می‌شود و بدون آن خصوصا زمانی که انسان می‌خواهد موضوعی  را به دین یا به اولیای الهی نسبت دهد ، نتیجه روشن و مطمئنی به دست نمی‌آید.

اعرافی خاطرنشان کرد :موضوع یابی و مساله یابی موجب زنده شدن بحث می‌شود و  این امر هم مستلزم مطالعه در حوزه علوم انسانی است و با وجود این که علوم انسانی آمیخته با نگاه های فلسفی و فرهنگی غربی است، اما در عین حال ابزارهای مهمی هستند که مطالب مهمی را در بر دارد.

همچنین در ادامه مدیر گروه فلسفه اخلاق و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دبیر علمی گروه تربیت محقق میبد، در این مراسم با اشاره مختصری به سابقه و روند فعالیت گروه پژوهش محور و پیشرفت این گروه آن را مرتبط به همکاری  استادان مجرب و مدیر مؤسسه آموزش عالی خواهران و مدیریت و معاونت پژوهش استان یزد دانست و پشتکار طلاب را در به ثمر رسیدن اهداف گروه ، شایسته تجلیل عنوان کرد.

حجت الاسلام محمدعلی مبینی نبود هماهنگی بین معاونت آموزش و پژوهش را یکی از علت های نرسیدن به اهداف آرمانی مورد انتظار در این مسیر ذکر کرد و گفت : با وجود نبود حمایت از طرف مرکز مدیریت قم، استادان  مخلصانه و دلسوزانه مسیر فراگیری را، برای طلاب هموارتر کردند و باعث موفقیت طلاب در عرصه پژوهش شدند.

وی با اشاره به موفقیتی که طلاب این گروه در پژوهش دارند، خواستار حمایت از طلاب و هماهنگی مسوولان  آموزش و پژوهش در جهت اعتلای بیشتر آنها  شد.

 وی اظهار امیدواری کرد که در صورت حمایت از طرح و همراهی مسوولان آموزش در ارایه پژوهشی درس‌ها و آزمون‌ها، طلاب محققی در این مسیر تربیت می شوند.

در ادامه این مراسم افسر قاسمی مدیر اجرایی طرح توضیحاتی پیرامون نحوه اجرای طرح در گروه پژوهش محور رشته اخلاق و تربیت اسلامی بیان کرد و گفت: « از بین ۱۲ داوطلب شرکت کننده در مرحله ورودی سال تحصیلی ۹۸-۹۷ ، هشت نفر پذیرفته و پنج نفر به مراحل نهایی رسیدند.

همچنین معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد در ارتباط با مراسم برگزار شده گفت: برنامه یادشده با هدف تجلیل از استادان و طلاب پژوهش محور حوزه علمیه خواهران سطح سه میبد برگزار شده‌ است.

رویا دهقانی افزود : در این مراسم از پنج نفر طلبه‌های فعال در حوزه تحقیق و پژوهش که فعالیت قابل قبولی در زمینه چاپ مقاله داشتند و همچنین استادان و مسوول واحد پژوهش حوزه علمیه خواهران میبد و در مجموع از ۹ نفر تجلیل شد.

همچنین  معاون پژوهش و آموزش حوزه علمیه یزد و دبیر جشنواره علامه حلی هفته گذشته در آیین اختتامیه این جشنواره که با حضور مدیر حوزه های علمیه کشور  برگزار شد گفت : طلاب استان در سال جاری ۸۰۵ اثر شامل مقاله ، پایان نامه و تحقیق پایان درس به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که از این تعداد ۵۲۰ اثر مربوط به خواهران و بقیه مربوط به برادران است.

حجت‌الاسلام محمد فیاضی افزود: پس از ارزیابی اجمالی و ارزیابی تفصیلی مرحله اول و دوم از ۷۹ اثر با موضوع علوم قرآن و تفسیر ، فقه ، کلام ، فلسفه ، اقتصاد و بیانیه گام دوم به عنوان موضوع ویژه جشنواره حایز رتبه اول تا سوم و شایسته تجلیل شناخته شدند و  حدود ۱۵ استاد ارزیابی جشنواره را برعهده داشتند.

وی ادامه داد: حوزه‌های علمیه خواهران استان در ارتباط با موضوع و درس‌های پژوهشی در کشور در جایگاه نخست قرار دارد و میبد در میان ۱۰ شهرستان استان در صدر است.

در سال تحصیلی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ حدود پنج هزار نفر طلبه خواهر و برادر در ۴۰ مدرسه علوم دینی استان یزد از طریق فضای مجازی تحصیل می کنند.

سه مرکز علمیه خواهران در سطح‌های یک و ۲ و سه و یک مرکز پژوهشی در میبد فعال است و مرکز این شهرستان ۱۰۵ هزار نفری  در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها