توقف تولید واکسن استرالیایی کووید ۱۹

تهران- ایرنا- محققان استرالیایی اعلام کردند فرایند تولید واکسن کووید ۱۹ را به دلیل ایجاد پادتن‌های ناخواسته ویروس ایدز متوقف می‌کنند.

به گزارش روز شنبه از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، در تولید این واکسن استرالیایی بخشی از پروتئین ویروس HIV به منظور هدفگیری پروتئین تاجدار ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفته است اما با وجود اینکه این بخش از پروتئین ویروس HIV موجب آلودگی بدن به این ویروس نمی‌شود، سیستم ایمنی بدن ممکن است با تولید پادتن‌های این ویروس، واکنش نشان دهد.

به اعتقاد متخصصان و دولت استرالیا در صورت انجام آزمایشات بالینی واکسن در سطح وسیع، این وضعیت می‌تواند موجب اختلال در تشخیص موارد ابتلا به ایدز شود و به همین علت فرایند توسعه واکسن را متوقف کردند.

صرف‌نظر از واکنش ایمنی بدن در مقابل پروتئین ویروس HIV، در فاز اول آزمایشات بالینی این واکسن روی ۲۱۶ داوطلب مشخص شده است که واکنش شدیدی را نسبت به ویروس کرونا ایجاد می‌کند و از سطح ایمنی بالایی هم برخوردار است.

به اعتقاد محققان دانشگاه کوئینزلند که در تولید این واکسن نقش محوری دارند، با وجود این که امکان بازمهندسی واکسن وجود دارد، این اقدام فرایند تولید واکسن را حداقل به مدت یک سال به تعویق می‌اندازد.

دولت استرالیا پیش از این قراردادی را برای تامین ۵۱ میلیون واحد از این واکسن با دانشگاه کوئینزلند منعقد کرده بود. البته با توجه به این که استرالیا با سه شرکت دیگر نیز برای تامین واکسن کووید ۱۹ قراردادهایی را به امضا رسانده‌ است، توقف تولید این واکسن، هیچ اختلالی را در جریان تامین واکسن این کشور ایجاد نخواهد کرد.

ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

انگلیس اولین کشوری است که واکسن فایزر را تایید کرد و واکسیناسیون در این کشور از هفته گذشته آغاز شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش