نشست وزیران دفاع "آسه‌آن" زیر سایه تنش‌های دریای جنوبی چین پایان یافت

تهران - ایرنا - وزیران دفاع اتحادیه جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) و کشورهای همراه شامل آمریکا و چین طی بیانیه‌ای بدون اشاره به مناقشه دریای جنوبی چین، موافقت کردند اختلافات میان کشورها بدون ارعاب و مطابق قوانین بین‌المللی حل و فصل شوند.

به گزارش ایرنا به نقل از کیودو ژاپن،‌ وزیران دفاع اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) و هشت کشور همراه این اتحادیه شامل آمریکا و چین روز پنجشنبه نشست مجازی یک روزه خود را به میزبانی ویتنام برگزار کردند. تمام شرکت کنندگان در بیانیه‌ای "بر اهمیت حفظ و ارتقای صلح، ‌امنیت، ثبات و آزادی دریانوردی و پرواز هواپیماها " در منطقه تاکید کردند. 

وزیران دفاع کشورهای عضو در اولین بیانیه مشترک این گروه از سال ۲۰۱۳ تا کنون، همچنین موافقت کردند که در فعالیت‌های خود در منطقه خویشتنداری نشان دهند و از اقداماتی که ممکن است موجب پیچیدگی اوضاع شود خودداری کرده و حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه‌ها را بدون ارعاب و مطابق قوانین بین‌المللی دنبال کنند. 

هر چند در این بیانیه مشترک بطور خاص نامی از دریای جنوبی چین به میان نیامده است اما ویتنام به عنوان کشور میزبان در یک بیانیه مطبوعاتی تاکید کرد که وزیران دفاع شرکت کننده موافقت کردند که از ابزارهای مسالمت‌آمیز برای حل مسائل اختلافی بخصوص مسائل مرتبط با مناقشه‌های مربوط به قلمرو و حق حاکمیت از جمله مناقشه‌ها در دریای چین جنوبی استفاده کنند. 

"کریستوفر میلر" سرپرست وزارت دفاع آمریکا،‌"وی فنگهه" (Wei Fenghe) وزیر دفاع چین و "نوبو کیشی" وزیر دفاع ژاپن و همچنین وزیران دفاع نماینده استرالیا، هند و روسیه از جمله مقامات شرکت کننده در نشست وزیران دفاع آسه‌آن به میزبانی ویتنام بودند. 

بر اساس این گزارش، موضوع دریای جنوبی چین که دولت چین ادعای مالکیت بخش زیادی از آن را دارد، یکی از موضوعات اصلی نشست وزیران دفاع آسه‌آن بوده و وزیر دفاع ژاپن هم بر احترام به حکومت قانون در این منطقه تاکید کرده اما گفته است که "شاهد اقداماتی خلاف این رویه از قبیل شلیک موشک بالستیک و نظامی‌سازی منطقه بوده‌ایم که تنش‌ها را افزایش می‌دهند ".

وزارت دفاع ژاپن در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما با هرگونه تغییر یکجانبه در وضعیت موجود به شدت مخالفیم چرا که می‌تواند ثبات منطقه را به خطر اندازد و در این نگرانی با آسه‌آن شریک هستیم. 

ویتنام و فیلیپین از اعضای آسه‌آن هم از جمله کشورهایی هستند که در دریای جنوبی چین ادعای مالکیت دارند. نشست وزیران دفاع آسه‌آن تنها چند روز پس از آن برگزار می‌شود که سرپرست وزارت دفاع آمریکا با انتشار یادداشتی در یک روزنامه فیلیپینی، کشور چین را به استفاده از شرایط شیوع کرونا برای پیشبرد منافع خود در دریای جنوبی متهم کرد. انتشار این یادداشت با واکنش شدید سفیر چین در فیلیپین رو به رو شد که تاکید کرد "این آمریکا است که بطور فزاینده‌ای اقدامات تحریک آمیز در منطقه انجام داده است". 

آسه‌آن شامل ۱۰ کشور برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، فیلیپین، مالزی، میانمار، تایلند، سنگاپور و ویتنام است و وزیران دفاع این سازمان همراه با هشت کشور استرالیا، هند، چین، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند، روسیه و آمریکا در نشست "وزیران دفاع آسه‌آن پلاس" شرکت می‌کنند که امسال دهمین سالگرد تشکیل این گروه بوده و نشست امسال در مجموع هفتمین نشست آن بوده است. 

 ارتش چین که در ماه‌های گذشته دستکم بیش از ۳۰ رزمایش دریایی در چهار منطقه عمده از جمله در دریای جنوبی انجام داده است، همچنین تاکید کرد که برای حراست از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین و مقابله با مداخله جویی های آمریکا و تجزیه طلبان تایوانی کاملا آماده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha