اردکانیان: ۴ میلیون مشترک مشمول تخفیف ۱۰۰درصدی دربخش آب هستند

تهران - ایرنا - وزیر نیرو در توضیح مصوبه دولت برای رایگان شدن قبض آب برای کم‌مصرف‌ها، گفت: پیش‌بینی ما این است که در بخش آب و در شرایط فعلی حدود ۴ میلیون مشترک در سطح کشور مشمول کم‌مصرفی هستند که امید است به این تعداد اضافه شود.

به‌گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان روز چهارشنبه در گفت و گویی درباره مصوبه امروز ه‍یات دولت با موضوع «اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف آب» افزود: طبیعتا گروه هدف ما پرمصرف‌ها هستند و این مشترکان را با روش‌هایی که آموزش آنها در فرصت ۶ ماهه‌ موجود از جمله با نصب پنل‌های خورشیدی روی پشت بام شروع شده، تشویق به مدیریت مصرف در بخش برق خواهیم کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه، تبلیغ خوبی هم شده و مردم هم استقبال خوبی کردند، با اشاره به اجرایی شدن مصوبه برق از اول آبان، گفت: گزارش ۴۵ روزه عملکرد در این بخش از ۱۸ میلیون قبض صادر شده، حاکی از آن است که نسبت به آمار سال گذشته پر مصرف‌ها ۱۳ درصد کاهش یافته و تعداد کم‌مصرف‌ها هم حدود ۳.۵ درصد افزایش داشته است‌.

اردکانیان ادامه داد: برای کم مصرف‌ها که طبق تعریف و مصوبه موجود، مصرف آنها تا یک سوم الگوی مصرف در مناطق مختلف است، قبض برق صفر صادر می‌شود. در خصوص آب هم که در دولت تصویب شد به همین‌گونه عمل ‌شود.

وی ادامه داد: در بخش برق به دلیل ارتباطی که ایران با کشورهای همسایه دارد می‌توانیم با هزینه سنگینی در روز مبادا انرژی مورد نیاز را تامین کنیم ولی در مورد آب اینگونه نیست.

اردکانیان گفت: آبی که با کیفیت شرب تولید شده و در اختیار مردم به‌ویژه در بخش خانگی قرار می‌گیرد باید به دقت مورد مصرف قرار گیرد و این مصرف صرفا برای شرب و بهداشت باشد.

وی گفت: امیدواری زیادی وجود دارد که بعد از چند ماه و در پایان سال گزارش دقیقی از کاهش پر مصرف‌ها در هر دو بخش آب و برق ارائه شود.

اردکانیان گفت: آمادگی داریم که از زمان دریافت مصوبه هیات وزیران که اوایل هفته آینده است، ظرف حداکثر ۱۰ روز دستورالعمل اجرایی آن را به شرکت‌ها در استان‌ها اعلام کنیم، برنامه ما این است که از اول دی‌ماه مصوبه اجرایی شود.

هیات دولت در جلسه امروز با پیشنهاد وزارت نیرو درخصوص «اصلاح الگوی مصرف و تشویق مشترکان کم مصرف آب» موافقت کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha