سوریه: اقدامات اسرائیل علیه اهالی جولان اشغالی، جنایت جنگی است

تهران-ایرنا- وزارت خارجه سوریه روز چهارشنبه اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی علیه اراضی و اموال مردم جولان اشغالی سوریه را جنایت جنگی خواند و خواستار مقابله سازمان ملل با چنین اقداماتی شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،‌ وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای اقدامات اخیر اسرائیل در جولان اشغالی را به شدت محکوم و اعلام کرد دمشق بار دیگر حمایت خود را از اعتراض و اعتصاب اهالی جولان اشغالی علیه اقدامات اخیر اسرائیل در این منطقه و سیاست اشغال اراضی و اموال مردم آن اعلام می‌کند.

دمشق اعلام کرد که جلوگیری از ورود اهالی جولان اشغالی به اراضی‌ کشاورزی‌شان از سوی اشغالگران،‌ نقض صریح قوانین بین‌المللی است.

این وزارتخانه ضمن هشدار درباره عواقب چنین اقداماتی از سوی اسرائیل، از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری خواست که با نقض حقوق اهالی جولان اشغالی و حاکمیت سوریه از سوی رژیم صهیونیستی مقابله کند.

رژیم صهیونیستی به تازگی پروژه جدید نصب توربین‌های تولید برق را در جولان اشغالی کلید زده است. این اقدام صهیونیست‌ها با اعتصاب سراسری و فراگیر در جولان اشغالی سوریه روبه‌رو شده است.

نیروهای اشغالگر صهیونیستی دیروز سه‌شنبه درب های ورودی اصلی به روستاهای جولان اشغالی سوریه را بستند و مانع رسیدن اهالی به اراضی کشاوری‌شان در مناطقی شدند که قرار است توربین‌های بادی غول پیکر نصب شود. 

سوری‌های ساکن جولان نیز در واکنش به این اقدام اسرائیل دست به تظاهرات زدند. نظامیان صهیونیست با شلیک گلوله‌های پلاستیکی و بمب‌های دودزا، علاوه بر زخمی کردن ده‌ها نفر از مردم سوریه،‌ شماری را بازداشت کردند.

اهالی جولان اشغالی سوریه معتقدند که طرح نصب ۵۲ توربین در جولان، بهانه‌ رژیم صهیونیستی برای مصادره ۶۰۰ «دونم» از اراضی آن‌ها است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا فروردین ماه امسال با امضای اعلامیه‌ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت. اما به عقیده کارشناسان، بلندی‌های جولان همواره بخشی از خاک سوریه از زمان استقلال این کشور بوده است و اقدامات اخیر آمریکا و اسرائیل تغییری در وضعیت تاریخی و نیز حقوقی بلندی‌های جولان نمی‌دهد.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =