کشف استعدادهای روستائیان و عشایر از وظایف وزارت فرهنگ است

تهران- ایرنا- مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از وظایف این وزارتخانه را کشف استعدادهای نهفته در میان روستائیان و عشایر دانست که جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر نیز در همین راستا برگزار می‌شود.

به گزارش ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی روز چهارشنبه به مناسبت برگزاری نخستین جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر گفت: هدف اصلی از برگزاری جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر حمایت از فرهنگ است و این جشنواره به منظور توسعه فرهنگ و هنر و کشف استعدادهای نهفته در میان روستاییان و عشایر برگزار می شود و اساسا یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین مولفه است.

دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این قالب جشنواره برای نخستین بار است که در ایران اسلامی برگزار می شود و اهداف متعددی را دنبال می کند که از جمله آنها می توان به تحقق وحدت ملی در بین اقوام مختلف و روستاییان و عشایر اشاره داشت و جشنواره مذکور در واقع منجر به ایجاد مفاهمه بیشتر، تقویت ادبیات مشترک فرهنگی و البته آشنایی با فرهنگ های مختلف در کشور می شود.

وی اضافه کرد: از جمله ابزاری که می تواند فعالیت ها و خدمات روستاییان و عشایر را معرفی کند، قالب نوین نماهنگ است که می تواند منجر به گسترش سنت های روستایی و عشایری، کارآفرینی شود. اکنون جامعه با مشکلات مختلفی از جمله کار مواجه است، اگر به درستی جایگاه روستا تبیین شود افراد به جای گسیل شدن به سمت شهرها در روستا به فعالیت می پردازند.

ارزانی با اشاره به نقش روستاییان و عشایر در ادوار مختلف انقلاب اسلامی گفت: با توجه به این جایگاه، گسترش و توسعه آموزه های معنایی انقلاب در فرهنگ روستا و عشایر از جمله مواردی است که در این جشنواره مورد توجه قرار گرفته است. چون اگر همت این قشر نبود، انقلاب اسلامی به شکلی که امروز هست، وجود نداشت و این جایگاه را در جهان نداشتیم.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شناخت استعدادهای جوانان و اخلاقیات روستاییان را به عنوان بخش دیگری از اهداف این جشنواره ملی برشمرد و گفت: در هر بخشی از این مرز و بوم با وجود آداب و سنت های اصیل مختلف، مردم ویژگی های مشترکی دارند که از جمله آنها می توان به مهمان نوازی اشاره داشت. سوال آن است آیا واقعا توانسته ایم این سنت اصیل را به مردم خودمان منتقل کنیم. هرکدام از این نماهنگ ها می تواند سرآغازی بر معرفی این سنت ها باشد.

 وی با اشاره به موضوعاتی که در نخستین جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر مورد توجه قرار گرفته است، افزود: «آداب و رسوم روستاییان و عشایر در مناسبت های مختلف مذهبی و ملی»، «دیروز، امروز و فردا در سبک زندگی عشایر و روستاییان»، «آب، روستا و عشایر»، «فرهنگ ایثار و شهادت»، آزاد (با نگاه به اهداف جشنواره) موضوعات این جشنواره را تشکیل می دهند.

دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مقوله طبیعت گردی و گردشگری گستره ای است که به درستی به آن پرداخته نشده است، چه بسیار روستاهای بکر که حتی ایرانیان هم از آن اطلاع ندارند؛ چه رسد به گردشگران خارجی. بنابراین باید این فضاهای بکر و دیدنی طبیعی را به دیگران معرفی کرد و خروجی این کار می تواند به زبان مختلف ترجمه و در اختیار رایزنی های فرهنگی در کشورهای خارجی قرار گیرد.

 نخستین جشنواره ملی نماهنگ روستا و عشایر به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری شکل گرفته و مراسم اختتامیه آن در صورت تداوم بیماری کرونا به صورت آنلاین از طریق شبکه‌های اجتماعی برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =