۱۹ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84141372
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دقت به جای سرعت؛ رویکرد واکسیناسیون کرونا در فرانسه

تهران - ایرنا - دولت فرانسه همزمان با آغاز واکسیناسیون کووید - ۱۹ در انگلیس و روسیه، برنامه راهبردی واکسیناسیون خود را اعلام کرد که بر اساس آن، دقت نظر به جای شتابزدگی حائز اهمیت است؛ امری که مورد تایید جوامع علمی واقع شده است.

به گزارش ایرنا از فرانس ۲۴، دولت فرانسه روز چهارشنبه همزمان با آغاز کمپین واکسیناسیون کووید- ۱۹ در انگلیس و روسیه، از برنامه راهبردی واکسیناسیون خود پرده برداشت. رویکرد اساسی در راهبرد فرانسه که در ماه آتی نخستین مرحله واکسیناسیون آن آغاز می گردد، به اذعان مقامات این کشور، دقت نظر به جای سرعت است.

فرانس ۲۴ افزود:پروفسور آلن فیشر، متخصص ایمونولوژی کودکان که از سوی دولت فرانسه به عنوان مدیر برنامه استراتژی واکسیناسیون در این کشور منصوب شده است؛ در گفت و گو با هفته نامه فرانسوی «ژورنال دو دیمانش» بیان کرد: از ۴ ژانویه ۲۰۲۱ واکسن کرونا در سه مرحله تجویز و از آسیب پذیرترین گروه ها آغاز می شود.

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: مطابق با توصیه های مقامات بهداشتی و درمانی فرانسه، حدود یک میلیون واکسن در ماه ژانویه به ساکنان خانه سالمندان و کارکنان آن ها که در معرض خطر ابتلا به شدیدترین حالت کووید ۱۹ هستند، تزریق می شود. سپس در ماه فوریه، حدود ۱۴ میلیون نفر از افراد مسن و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند. مرحله سوم و نهایی این کمپین، در بهار ۲۰۲۱ آغاز می شود و همه عموم مردم را شامل می شود.

فرانس ۲۴ به نقل از «پروفسور آنتوان فلاو»، متخصص اپیدمیولوژی و مدیر انستیتوی بهداشت جهانی در دانشکده پزشکی دانشگاه ژنو گفت: اولویت دادن به افراد مسن برای واکسن کووید ۱۹ که آسیب پذیرترین قشر در برابر ویروس کرونا هستند، یک استراتژی مناسب است. با این وجود، در جامعه علمی ایراداتی نیز نسبت به این استراتژی مطرح شده است؛  چرا که افراد مسن سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و بنابر این ممکن است تاثیر واکسن در آن ها کمتر باشد؛  ضمن آنکه این افراد به دلیل داشتن اغلب علائم بیماری های مختلف، ارزیابی  کارآیی  واکسن  دشوار است.

«پولین لوندکس»، محقق و بنیانگذار «مرکز شفافیت سیاست های دارویی» نیز از فقدان هماهنگی میان بخش های مختلف جامعه خبر داد.

وی تصریح کرد: دولت صرفاً توصیه پزشکان و سازندگان را برای مشخص کردن مراکز واکسیناسیون ملاک عمل قرار داده است. همچنین لازم بود از مشورت نمایندگان جوامع مختلف مدنی نظیر انجمن ها، جامعه شناسان و ... استفاده شود تا توزیع متناسب تری صورت گیرد. بدین ترتیب بیماران مزمن هنگام ویزیت های دوره ای خود می توانند واکسن را دریافت کنند در حالی که افرادی که در نقاط حاشیه ای دورتری قرار دارند می توانند به انجمن ها جهت دریافت واکسن مراجعه کنند.   

بر اساس آخرین آمار منتشره از سوی وب سایت ورد میترز؛ فرانسه با بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار مبتلایان به کووید ۱۹ و بیش از ۵۶ هزار جان باخته ناشی از آن، در رتبه پنجم کشورهای جهان و رتبه دوم اروپا قرار دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha