رئیس صمت بوشهر: سهم صنایع دریایی از تسهیلات طرح‌های پیشران مشخص شود

بوشهر-ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: با توجه به ظرفیت درآمد و اشتغال‌زایی مناسب صنایع دریایی باید سهم این بخش از تسهیلات ویژه طرح‎های پیشران صنعتی مشخص شود.

سید حسین حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: صنایع دریایی استان بوشهر جای رشد و پیشرفت زیادی دارد و همین امر می‎طلبد نگاه به این بخش به صورت ویژه محقق شود.

وی بیان کرد: در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور مقرر شده ۲۵۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‎های پیشران صنعتی تسهیلات پرداخت شود که این میزان چون به صورت گلوبال تعریف شده به طور معمول مورد استفاده صنعت نفت قرار می‎گیرد.

حسینی گفت: انتظار می‎رود با توجه به اولویت تعریف شده برای توسعه صنایع دریایی حداقل ۱۰۰ و یا ۵۰ میلیون دلار آن به حوزه صنایع دریایی اختصاص یابد.

وی اظهار کرد: در شورای عالی صنایع دریایی که وزیران مختلفی از جمله صنعت، معدن و تجارت، دفاع و تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور دارند طرح تحول صنایع دریایی مصوب شده که این طرح بیشتر هدف آن استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان است.

حسینی ادامه داد: جامعه هدف این طرح از یک طرف شرکت ملی نفت و در طرف دیگر واحدهای کشتی سازی مانند شهید محلاتی، صدرا، ناخدای جزیره و سایر واحدهای کشتی سازی و سفارش دهنده به آنها نیز شرکت ملی نفت و سازمان بنادر و شیلات برای بحث‌های خدماتی و پشتیبانی است.

وی عنوان کرد: برای کاهش وابستگی به شرکت‌های کشتی‌سازی و کشتیرانی خارجی که هزینه زیادی برای کشور به دنبال دارد باید توسعه صنایع دریایی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

حسینی اظهار داشت: صنایع دریایی صنعتی اشتغال‌زا است که با توجه ظرفیت استان بوشهر باید حمایت از آن مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی یادآور شد: قانون تامین اعتبار موردنیاز صندوق توسعه صنایع دریایی حدود ۱۲ سال است مصوب شده ولی در این بازه زمانی تنها ۲۵ میلیون دلار به آن تزریق شده‌است.

حسینی گفت: نرخ تسهیلات یاد شده نیز بین ۲ تا ۶ درصد است که با توجه به ظرفیت استان بوشهر باید افزایش اعتبار آن از سوی مجمع نمایندگان این استان مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha