بانوی جیرفتی ۲ قطعه شی تاریخی به میراث فرهنگی کرمان  اهدا کرد

کرمان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی. ، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان از اهدای ۲ قطعه شی تاریخی توسط بانوی اهل شهرستان جیرفت به پایگاه حفاظتی دقیانوس خبر داد.

سرهنگ سید علی حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبر نگار ایرنا افزود: قدمت این ۲ قطعه شی به دوره تاریخی برمی گردد که توسط این بانو به پایگاه حفاظتی دقیانوس واقع در شهرستان جیرفت تحویل داده شده است.

وی بیان کرد: این اشیا که شامل ۲ ظرف سفالی می شود برای نگهداری به مخزن اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تحویل داده خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمان با اشاره به اینکه فرهنگ سازی و آموزش منجر به جلب مشارکت های مردمی در شهرستانهای جنوبی استان کرمان شده است، اظهار داشت: از ابتدای آذر ماه امسال ۳۵ قطعه شی تاریخی توسط مردم در این مناطق به میراث فرهنگی استان اهدا شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه بیشترین تعداد محوطه های باستانی و اماکن تاریخی در جنوب استان کرمان قرار دارد برگزاری جلسات متعدد آموزشی و همفکری با اقشار مختلف این مناطق منجر به کشف بالای اشیا تاریخی از طریق جلب مشارکت های مردمی شده است.»

سرهنگ‌حسینی ادامه داد: در ماه گذشته ۶۴ جلسه با دستگاههای همیار همچون محیط زیست، منابع طبیعی، مسکن و شهرسازی، ائمه جمعه، شهرداریها، شورای شهر، معتمدین محلی برگزار شده است.

وی گفت: نیروهای یگان حفاظت این اداره کل با همکاری نیروهای امنیتی و انتظامی به صورت ۲۴ ساعته از تمامی اماکن تاریخی و محوطه های باستانی سطح استان کرمان مراقبت می کنند.

سرهنگ حسینی خاطرنشان کرد: فعالیت های موثری در زمینه فرهنگ سازی و جلب مشارکت های مردمی در شهرستان جنوبی استان کرمان در حال انجام است که اقدامات ماههای گذشته دلیلی بر این ادعا است.

استان کرمان با سابقه کهن و غنای فرهنگی دارای اماکن و محوطه های باستانی زیادی است که قدمت برخی از آنها به حدود هفت هزار سال می رسد و اشیای  تاریخی زیادی از آنها کشف می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha