حریم محوطه ۶ هزار ساله تپه بازگیر مینودشت آزاد می‌شود

گنبدکاووس - ایرنا - معاون وزیر میراث فرهنگی گفت: حریم اثر تاریخی "تپه بازگیر" مینودشت با تخصیص اعتبار برای خرید ۲۱ واحد مسکونی ساخته شده در پیرامون این محوطه تاریخی ۶ هزار ساله آزاد می‌شود.

محمدحسن طالبیان روز چهارشنبه در نشست با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان و مسوولان مینودشت اظهار داشت: در یک ماه آینده باید طرح جابجایی این خانه ها که  بر روی این تپه تاریخی ساخته شده تهیه شود.

وی بیان کرد: پیش شرط انجام این کار، تامین یک قطعه زمین مناسب توسط بنیاد مسکن استان با هماهنگی فرمانداری و بخشداری مینودشت برای جابجایی این واحدهای مسکونی است.

معاون وزیر میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه تپه تاریخی بازگیر با بیش از ۶ هزار سال قدمت از ظرفیت های مهم گردشگری مینودشت و گلستان است افزود: بعد از آزادسازی این محوطه، تبدیل آن به سایت موزه روباز و منطقه گردشگری در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تپه باستانی بازگیر در جنوب شرقی روستای بازگیر و در حاشیه ضلع غربی رودخانه ترکولو و در ۲ کیلومتری شمال شهر مینودشت در شرق استان گلستان قرار دارد و در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسید.

تاکنون آثاری از دوره‌های مس و سنگ، مفرغ قدیم، مفرغ پایانی، آهن، دوره اشکانی و دوره اسلامی در این ناحیه شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، بازدید از پایگاه میراث جهانی برج قابوس، بافت تاریخی گرگان، موزه روستایی گلستان و نشست با استاندار از جمله برنامه‌های سفر یک روزه طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به گلستان است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =