۱۹ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۱۲
کد خبرنگار: 3046
کد خبر: 84140669
۳ نفر

برچسب‌ها

موج سوم کرونا در قم بسیار سهمگین بود

قم-ایرنا-استاندار قم گفت: موج سوم کرونا در قم بسیار سخت و بغرنج و از شدت و میزان درگیری، تلفات و دوره کنترل برهه ای بشدت سهمگین و نگران کننده بود.

بهرام سرمست روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت در سالن کرامت استانداری، افزود: با ادامه روند کنونی قم از روز شنبه وارد منطقه زرد کرونایی می شود اما باید آمادگی برای ادامه وضعیت نارنجی تداوم یابد.

وی اضافه کرد: در دو ماه گذشته قم در صدر مبتلایان و فوتی های کرونایی قرار داشت اما در حال حاضر وضعیت این ویروس در استان تا حدودی کنترل شده است.

استاندار قم بیان داشت: از عادی سازی کرونا در استان باید پیشگیری شود و ورود به وضعیت زرد و نارنجی سبب غفلت و غرور ما نشود.

سرمست گفت: وضعیت نارنجی و زرد کرونا کاملا شکننده است و این استان یک بار از عادی پنداری کرونا در فصل تابستان ضربات جبران ناپذیری متحمل شده است.

وی ابراز کرد: طرح محله محور شهید قاسم سلیمانی باید به نحوی دنبال شود که از بازگشت قم به وضعیت قرمز جلوگیری کند.

استاندار قم نزدیکی به برخی مناسبت های ملی و مذهبی را یادآور شد و بیان کرد: برگزاری هرگونه تجمع و مراسم در هر سه وضعیت قرمز، نارنجی و زرد ممنوع است.

سرمست خاطرنشان کرد: سلامت اولویت اول و آخر مجموعه مدیریت قم است و هدف از اجرای محدودیت های اخیر نیز صرفا کنترل این بیماری بود و شایسته نیست عده ای از آن برداشت های سیاسی کنند.

وی افزود: دستگاه های اجرایی باید به دنبال تحقق خدمات الکترونیک باشند، رسیدن به سیاست های دولت الکترونیک یک اولویت در کشور است.

فرماندار قم نیز ابراز کرد: طرح محله محور شهید قاسم سلیمانی به عنوان یک پروژه بلندمدت با ساماندهی ۳ هزار و ۵۰۰ نیرو با اولویت مناطق حاشیه نشین در حال اجراست و مشغول بیماریابی فعال است.

مرتضی حیدری گفت: در صورتی که این طرح به درستی اجرا شود سبب تسلط و اشراف بخش درمان استان به روند بیماری می شود و افراد مشکوک قبل از مراجعه به بیمارستان در خانه یا نقاهتگاه های درنظر گرفته شده قرنطینه می شوند.

وی افزود: طرح شهید سلیمانی نیازمند آن است که خیرین در آن ورود پیدا کنند و کاملاً نیازمند کمک خیرین هستیم، اگر طرح گسترش پیدا کند و ویروس گسترش پیدا کند نیازمند تدابیری در این زمینه هستیم.

وی همچنین با انتقاد از وضعیت شلوغی و اذحام در دفاتر پیشخوان دولت، گفت: برای جلوگیری از این وضعیت نیز باید تدابیر درستی در سطح مجموعه مدیریت استان اندیشیده شود.

حیدری عنوان کرد: شب یلدا سنت دیرینه ایرانیان است، اجبار بر خانه نشینی داریم و باید حوزه اصناف و اقتصادی فکری برای تجمعات داشته باشد.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌ عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۹۸ به ‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هر گونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند. 

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.                     

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هر گونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =