صدا و سیما موظف به توقف تبلیغات موسسات آموزشی بدون مجوز شد

تهران- ایرنا – طبق مصوبه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت آموزش و پرورش از این پس تنها مرجع صدور مجوز برای موسسات کنکور کارشناسی در کشور است و صدا و سیما موظف است تمامی فعالیت‌های تبلیغی موسسات آموزشی و کمک آموزشی بدون مجوز را ممنوع و متوقف کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور عصر سه شنبه در حاشیه یکصد و چهلمین جلسه ستاد مذکور با بیان اینکه، نحوه فعالیت های تبلیغاتی موسسات آموزشی و کمک آموزشی همواره به عنوان یک آسیب بسیار مهم برای خانواده ها مطرح بوده است، خاطرنشان کرد: البته این مسئله چندین بار پیش از این از سوی ریاست محترم مجلس به مقام معظم رهبری گزارش شده بود.

منصور کبگانیان اظهارکرد: امروز ما در خصوص ممنوعیت و جلوگیری از تبلیغات بی حد و حصر شرکت ها و موسسات و آموزشکده های کنکور بدون مجوز از سازمان صدا و سیما و اکثر رسانه ها مصوبه بسیار مهمی را داشتیم.

کبگانیان تصریح کرد: به منظور برقراری محیط مناسب تحصیلی و جلوگیری از سو استفاده از محیط مدارس، دانشگاه ها و احساسات خانواده ها برای کسب درآمدهای سودجویانه، باید کلیه امور تبلیغاتی مربوط به فعالیت های آموزشی و کمک آموزشی این موسسات چه بصورت حضوری، مکتوب و مجازی در رسانه های عمومی دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش باشد.

وی تاکید کرد:بر همین اساس سازمان صدا و سیما موظف است که کلیه فعالیت های تبلیغی موسسات آموزشی و کمک آموزشی بدون مجوز از آموزش و پرورش را ممنوع و متوقف کند.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: فعلا این سیاست ها معطوف به مقطع کارشناسی است یعنی شامل خروجی های مدارس وزارت آموزش و پرورش می شود و این موسسات بایستی برای تبلیغات از آموزش و پرورش مجوز داشته باشند و ما برای سایر مقاطع مرجع صدور مجوز را تعیین خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه، این مصوبه معطوف به دوره کارشناسی است افزود: به همین دلیل مسئول صدور مجوز را آموزش و پرورش اعلام کردیم و مسئولیت نظارت، ارزیابی و پاسخگویی به فعالیت های غیرمجاز موسسات برعهده این وزارتخانه که مجوز فعالیت آن موسسه را صادر کرده خواهد بود.

کنکور ۱۴۰۰ همانند امسال برگزار می شود
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور با اشاربه به اینکه، دستور اصلی جلسه امروز ادامه بحث نظام ساماندهی سنجش و پذیرش یا همان کنکور بود افزود: این موضوع از بحث های جدی ما در نقشه جامع علمی کشور بوده است و در سند آمایش آموزش عالی نیز دو سیاست بسیار مهم را پشت سر گذاشته ایم که یکی جداشدن سنجش از پذیرش است. 
گفت: البته برخی از اخبار در خصوص حذف کنکور بصورت نامناسب منتشر شده بود و این مصوبات ربطی به امسال ندارد و به شرکت کنندگان کنکور سال آینده تاکید می کنم که نگران نباشند.
وی گفت: ما به دلیل اینکه نگران نسل های آینده کشور هستیم به ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشگاه را خواهیم پرداخت و زمان اجرایی شدن مصوبات را هم در موقع مناسب اعلام خواهیم کرد.
کبگانیان با تاکید براینکه، حذف کنکور نیازمند حداقل یکسال کارمقدماتی و تمهیدات مورد نیاز است، برای سال ۱۴۰۰ اتفاقی نخواهد افتاد و کنکور به همین شکل فعلی برگزار می شود.  

پذیرش کاردانی پیوسته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه، بحث کنکور که چندین دهه است در کشور اجرا می شود دارای مزایا و معایبی بوده است، گفت:برای اصلاح نظام کنکور نیز باید صبر کافی داشته باشیم و ما هیچ عجله ای نداریم اما به تصمیم قاطعی که برسیم در زمان مناسب اجرایی خواهیم کرد.
کبگانیان اظهارکرد: با تمام دستگاه های مربوطه از جمله دفتر مقام معظم رهبری، وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه ها تعامل کامل برقرار کرده ایم و امروز سیاست سه و چهار را پیش بردیم.
وی با اشاره به سیاست سه طرح شده در جلسه امروز شورا گفت: بر اساس این سیاست پذیرش کلیه دانشجویان در دوره های کاردانی پیوسته دانشگاه ها صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام می پذیرد.
کبگانیان ادامه داد: البته برخی از این عزیزان همچون هنرستانی ها در این زمینه مشکلاتی داشتند به طوریکه آنها برای ورود به مقطع کاردانی پیوسته باید در کنکور نیز شرکت می کردند که چند دانشگاه همچون دانشگاه فنی حرفه ای و دانشگاه آزاد چنین اجباری داشتند و ما امروز تصویب کردیم که صرفا از طریق سوابق تحصیلی انجام بپذیرد.
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: البته این به معنی رها شدن سوابق نیست و سوابق تحصیلی جایگاه خودش را داراست اما از کنکور مستثنی شده است. 

تصویب سهمیه بهیاران در رشته های پرستاری
وی با بیان اینکه،آخرین مصوبه امروز تصویب سهمیه بهیاران بعنوان یک مصوبه مهم بود که با آخرین اصلاحات به تصویب رسید، افزود: چراکه ما منتظر نظر وزیر بهداشت بودیم که ایشان از طریق معاون خود بصورت کتبی نظر خود را اعلام کردند.
کبگانیان تصریح کرد: سهمیه بهیاران در رشته های پرستاری با این شرط به تصویب رسید که پنج درصد سهمیه کنکور و  حداقل 70 درصد از نمره آخرین نفر پذیرفته شده را شامل می شود و  این مصوبه برای مدت پنج سال اجرا می شود و حتما اگر تجدید نظر و اصلاحی باشد اقدام می شود.

جذب معلمان در آموزش و پرورش تنها از طریق تربیت معلم
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور همچنین با بیان اینکه، مصوبه دیگر امروز شورا در خصوص نحوه جذب معلمان بود، افزود:خوشبختانه این موضوع در ستاد نقشه جامع علمی کشور آماده شده بود و نیاز به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داشت.
کبگانیان افزود: البته این مسئله در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور مطرح شده بود و ما صلاح ندانستیم در آنجا طرح شود اما در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی مطرح، تصویب و ابلاغ شد.
 

سهیمه های کنکور بزودی نهایی می شود
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در خصوص بحث سهمیه های کنکور نیز گفت:این بحث بسیار متنوع است اما ما کل سهمیه های کنکور را به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ابلاغ کرده ایم که ریاست این شورا را دکترغلامی وزیر علوم عهده دارند.
کبگانیان ادامه داد: وزیر علوم قول دادند که یک یا دو جلسه دیگر نهایی شدن پیشنهادات مربوط به سهمیه های کنکور کار دارد و ما منتظر هستیم شورای اسلامی شدن ساماندهی کل سهمیه های کنکور را برای ارزیابی و تصویب شورا پیشنهادات خود را ارائه دهند.
وی اظهارکرد: البته من حدث می زنم اگر خروجی را داشته باشیم و در  ستاد نقشه جامع علمی بررسی نهایی شود احتیاج به مصوبه صحن شورای انقلاب فرهنگی داریم که آنرا نهایی خواهیم کرد.

موضوع صیانت از دانشمندان مورد بررسی قرار خواهد گرفت
قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور همچنین با بیان اینکه، در ابتدای جلسه امروز اطلاعاتی در خصوص نحوه شهادت شهید فخری زاده دانشمند هسته ای کشورمان ارائه شد گفت: حاضران یکی از بندهای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را مبنی بر بند صیانت از دانشمندان کشور مطالبه کردند.
کبگانیان اضافه کرد: در جلسه آینده ما به این بند خواهیم پرداخت و این مسئله در شورای عالی انقلاب فرهنگی بخصوص در سند نقشه جامع علمی کشور و سند همکاری های علمی بین المللی در کشور که در این زمینه موجود است مورد پردازش قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha