آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک تحویل دولت شد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارتخانه ردیف اعتباری اختصاصی ۳۰۰ میلیارد تومانی از سازمان برنامه و بودجه کشور برای فاز نخست اجرای پایش کمیت و کیفیت خاک کشاورزی کشور درخواست کرده است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «جهانبخش میرزاوند» افزود: در قانون حفاظت از خاک کشور، ملزم به تهیه نقشه‌های کمّیت و کیفیت خاک کل کشور و به‌ویژه خاک کشاوزی و تعیین همه عوامل موثر در تولید و پایداری و حفاظت خاک شده‌ایم که اجرای آن با توجه به هزینه‌های مربوط به فناوری‌های موجود و تهیه نقشه‌ها، نیازمند اعتبارات است.

وی با بیان این‌که پایش کیفیت خاک بسیار زمان‌بر و هزینه‌برتر از پایش کمیت خاک است، اظهار داشت: برای اندازه‌گیری عناصر غذایی و عناصر آلوده‌کننده خاک به مواد شیمیایی خاصی نیاز است که با نوسانات ارزی، قیمت آن نیز تغییر می‌کند.

این مقام مسوول ادامه‌وچداد: تهیه نقشه پایش کمیت و کیفیت کل خاک کشور در مقیاس مدیریت‌پذیر در صورت تامین اعتبار در یک بازه ۱۰ ساله انجام خواهد شد و بهره‌بردار و کارشناس پهنه می‌تواند از چنین نقشه‌ای برای مواردی همچون توصیه کودی، حفاظت از خاک در برابر آلودگی و بالا بردن بهره‌وری آب و نهاده‌های کشاورزی استفاده کند.

میرزاوند، در ادامه از تحویل آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت خبر داد و گفت: برای عملکرد بهتر و استفاده از ظرفیت‌های این قانون، آیین‌نامه اجرایی آن به‌طور جامع با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و اخذ نظر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان برنامه و بودجه تهیه و هفته گذشته برای تصویب به هیات دولت ارسال شد.

وی اضافه‌کرد: آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک در ۳۰ ماده تهیه شده است و دستورالعمل‌های اجرایی و فنی با جزییات بیشتر نیز باید برای آن تهیه شود.

مدیرکل دفتر خاک کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست‌های کلان و خط‌مشی‌های کلی خاک کشور به عنوان نقشه راه برای حفظ امنیت غذایی و صیانت از منابع خاک در آینده، تهیه و همزمان با آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به دولت ارسال شده است که پس از تصویب قابلیت اجرایی خواهد داشت.

میرزاوند، بهره‌برداری پایدار و مدیریت بهینه خاک را چشم‌انداز اجرای برنامه‌ها و سیاست‌ها در حوزه خاک کشور عنوان کرد و افزود: حفظ تنوع زیستی خاک، افزایش قدرت باردهی و جلوگیری از آلودگی خاک از رویکردهای قانون حفاظت از خاک است و چنانچه تخلفی در حوزه خاک انجام شود، ضمانت اجرایی برای برخورد با متخلف در این قانون دیده شده است.

به گزارش ایرنا، با توجه به اینکه در سالیان گذشته بخش خاک مورد غفلت قرار گرفته بود و ردیف بودجه مستقلی نداشت، وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد ردیف بودجه‌ای براساس ماده ۲۳ قانون بودجه برای بخش خاک، افزایش توان حاصلخیزی خاک‌های کشور و تهیه نقشه‌های مدیریت‌پذیر و افزایش مواد آلی خاک ارائه داده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =