نجات ۵۹۱ مصدوم انواع حوادث

تهران - ایرنا - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات فنی ۵۹۱ نفر مصدوم و افراد گرفتار در حوادث جوی، ترافیکی، ساحلی و کوهستان در سراسر کشور با استفاده از وسایل و تجهیزات فنی امداد و نجات خبر داد.

مهدی ولی پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: این خدمات امدادی در آبان ۹۹ و توسط گروه های نجاتی که متخصص نجات فنی هستند و در شرایط بسیار دشوار و خطرناک انواع حوادث و سوانح انسان ساخت وارد عمل می شوند، صورت گرفته است.

وی ادامه داد: این گروه های عملیاتی که تحت آموزش های ویژه ای قرار گرفته و زمانی که امکان نجات ایمن به صورت معمول در حوادث وجود نداشته باشد، عملیات نجات را در هر شرایط خاصی نظیر محیط های بسته، خودروهای واژگون شده، ارتفاعات بسیار ‌بلند، نجات کوهستان و نظایر آن انجام می دهند.

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر اضافه کرد: اعضای این گروه های تخصصی در استفاده از تمام تکنیک های استفاده از ست های هیدرولیک و پنوماتیک نجات، حرکت و مدیریت انواع تجهیزات رها سازی تا پیچیده ترین سطوح موجود، مهارت کافی دارند.

ولی پور با اشاره به اینکه از ابتدا تا انتهای آبان ۹۹ هزار و ۹۷۵ ماموریت امداد و نجات برای امدادرسانی به هزار و ۱۰۵ نفر از افراد آسیب دیده ناشی از حوادث مختلف در سراسر کشور انجام شده است، گفت: نجات فنی ۵۹۱ نفر مصدوم و افراد گرفتار در حوادث جوی، ترافیکی، ساحلی و کوهستان از مهم ترین آنها بوده است.  

وی از اسکان اضطراری ۴۸ نفر آسیب دیده  و در راه مانده، اعزام ۱۰۱۰ نفر مصدوم به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی طی آبان ۱۳۹۹ در سطح کشور با توجه به رخداد سوانح مختلف  خبر داد و گفت: در ماه گذشته ۱۹۷۵ مورد ماموریت امداد و نجات توسط نجاتگران و امدادگران جمعیت هلال احمر به انجام رسیده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ با ۳۲۸۱ ماموریت شاهد کاهش ۳۹.۸ درصدی ماموریت های امداد و نجات می باشیم.  

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر اظهار داشت: بیشترین ماموریت امداد و نجات در آبان ۹۹ در استان های اصفهان با ۲۰۸ مورد، مازندران با ۱۵۶ مورد و گلستان با ۱۴۲ مورد انجام شده است.
 وی با اشاره به تعداد ماموریت  ترافیکی برای نجات جان مصدومان حوادث جاده ای و ترافیکی گفت: در آبان ۹۹، هزار و ۳۱۳ ماموریت ترافیکی در سراسر کشور انجام شدکه نرخ رشد این ماموریت ها نسبت به سال قبل: ۲۷.۵- درصد است.  

ولی پور شمار مصدومان انتقالی حوادث ترافیکی به مراکز درمانی را ۷۶۷ نفر، مصدومان سرپایی را ۲۵۵ نفر، تعداد عملیات نجات فنی حوادث ترافیکی را ۲۰۴ عملیات برای رهاسازی شده ۳۶۰ مصدوم از میان خودروهای تصادفی عنوان کرد.

 وی افزود: بیشترین ماموریت ترافیکی در استان های گلستان با ۱۰۶ مورد، اصفهان  با ۹۴ مورد و مازندران  با ۸۲ مورد و بیشترین عملیات نجات فنی در ماموریت های ترافیکی استان های کرمان با ۴۰ مورد، سیستان و بلوچستان با ۳۲ مورد و قم با ۲۱ مورد انجام شده است.

رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی یا پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت با شماره اضطراری ملی ۱۱۲ تماس بگیرند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر گفت: تلفن گویای ندای امداد با شماره ۱۱۲ در هر کجا که پوشش تلفن همراه وجود داشته باشد، بدون نیاز به سیم کارت در دسترس است.

به گزارش ایرنا، ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش‌های امداد کمک‌های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله‌های کمک‌های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متأثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش‌های اصلی جمعیت هلال احمر محسوب می‌شود که با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده‌ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا می‌کند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha