پنجره، از نقش نمادینش در ادبیات تا کارکرد معنادارش هنگام کرونا

لارستان- ایرنا-حس تنهایی و سکوت و دربند بودن،سرمای سوزان زمستان و یکنواختی روزگار در این روزهای ملال‌آور خانه‌نشینی کرونایی سخت آزاردهنده است اما صدای دلنواز و شورانگیز قطره‌های باران یکباره به سوی پنجره می کشاندت.

پنجره ، همواره نقشی ممتاز در ساخت فضای زیباشناختی و نمادین در ساختار ادبیات ایفا کرده و مامنی امن برای رازگویی های شبانه و مرهمی بر زخم های کهنه و دل های پر درد شاعران از رنجش های زمانه بوده است.

ساده از کنار پنجره ها نگذریم، پنجره را باز کن ، خیره به آسمان شو ،حتی گاه دستت را زیر ذرات نوازش گر قطره های باران ببر و چون سهراب سپهری وضوی صبحگاهی ات را با تپش پنجره ها بگیر.

روح های عصیان گر و هیجان های پر تپش ناشی از کرونای مرگبار در کنار پنجره های باز رو به آسمان آبی آرام می گیرند.

ضرورت آگاهی بخشی عمومی از کارکرد پنجره ها در دوران کرونا

پنجره ها با وجود آنکه به اذعان بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت و درمان، نقش و کارکردی تعیین کننده در جلوگیری از خطر شیوع کرونا در فضاها و اتاق های بسته دارند اما به نظر می رسد در زمینه اطلاع رسانی و ضرورت آگاهی بخشی عمومی نسبت به این مهم تا حدودی کوتاهی شده است.

مطالعات و تحقیقات پزشکی نیز نشان می دهد که ضرورت تهویه هوای مناسب و باز کردن منظم و مداوم پنجره ها در فضاهای بسته و اماکن سرپوشیده عمومی مقدم بر ماسک زدن است.

از نظر کارشناسان و متولیان امر بهداشت و درمان حتی چنانچه در جمعی و در یک اتاق بسته ، پنجره ها باز نشود و تهویه هوا صورت نگیرد این ماسک زدن ها بدون شک بی معنا و بلکه بی تاثیر است.

بر اساس تحقیقاتی که وزارت بهداشت انجام داده: استفاده از تهویه هوای طبیعی مانند باز کردن مداوم و منظم در و پنجره ، انجام اقدامات کنترلی مدیریتی مانند محدود کردن تعداد افراد و مدت زمان حضور آنها در محیط‌های بسته و نوع رفتارحفاظتی افراد مانند فاصله‌گذاری فیزیکی، رعایت بهداشت دست و استفاده از ماسک‌های تنفسی برای کاهش انتقال ویروس در چنین محیط‌هایی بسیار مؤثر است.

بر اساس این تحقیق در محیط‌ های بسته‌ای که مجهز به سیستم‌های تهویه مطبوع نیستند و در فصول سرد برای گرم ‌کردن محیط از بخاری، شومینه یا رادیاتور استفاده می‌کنند  برای جابه ‌جایی هوا در این محیط ‌ها از تهویه طبیعی استفاده شود.

با باز کردن در و پنجره، یا پنجره‌های رو به روی هم به صورت همزمان در ساعت‌های مشخصی از روز به افزایش کیفیت هوا و کاهش احتمال انتقال بیماری کمک خواهیم کرد.

تهویه نامناسب ، ماسک زدن را بی معنا می کند

کارشناسان بهداشتی همچنین معتقدند که افزایش مبادله هوا، از طریق تامین هوای تازه برای افراد مستعد بیماری، خارج کردن هوای آلوده از محیط، رقیق سازی هوا از طریق ورود هوای تازه و گردش مجدد هوا و همچنین تمیز کردن هوای داخل اتاق ها و فضاها، در کاهش انتقال عوامل بیماری به طورقابل ملاحظه ای موثر است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان در این زمینه می گوید:  تهویه مناسب و باز شدن مداوم و منظم پنجره ها در طول روز یکی از بهترین، مناسب ترین و اصلی ترین راهکارهای مقابله با انتشار کرونا در محیط های بسته به شمار می رود.

وحید یگانه بیان کرد: نکته حائز اهمیت در زمینه وجود تهویه مناسب آن است که حتی یک فضای بسته چند نفره ای چنانچنه کل اعضای حاضر نیز ماسک داشته باشند اما تهویه مناسب نباشد اثربخشی و اثرگذاری ماسک نیز بی معنا و کم اثر خواهد بود.

او می افزاید: در اتاق های بسته و جمع های چندین نفره برای مبتلا نشدن به کرونا، بیش از آنکه به زدن ماسک بستگی داشته باشد به میزان استفاده و بهره مندی از تهویه مناسب هوا و باز کردن پنجره ها گره خورده است.

یگانه معتقد است: ضرورت توجه به موضوع تهویه هوا در اماکن و اتاق های بسته به ویژه زمانی که به ناچار شمار افراد از سه تا ۱۰ نفر بیشتر شود ضرورتی غیرقابل انکار است.

معاون دانشکده علوم پزشکی لارستان بیان کرد: در و پنجره منازل و اماکن تجمعی حداقل روزی ۲ بار به مدت ۱۵ دقیقه برای تهویه هوا باز نگه داشته شود.

یگانه عنوان کرد: در هوای سرد نداشتن تهویه هوا در فضاهای بسته، فرآیند گردش کرونا و انتقال آن را فراهم می کند به طوری که هر چه هوا سردتر باشد، تعداد کمتری پنجره باز می‌شود و گردش هوا از بین می رود.

او ادامه داد: در فضاهای بسته تراکم ذرات که امکان دارد حاوی ویروس کرونا باشد و در طول روز باید به طور نسبی نیم ساعت تا یک ساعت پنجره ها باز باشد و تهویه هوا در اتاق ها صورت گیرد.

یگانه همچنین معتقد است: بیش از ۵۰ درصد کسانی که بیماری کرونا را به دیگران منتقل می کنند خودشان بدون علامت هستند یعنی خود نمی دانند حامل بیماری هستند.

این کارشناس بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: همچنین ۲۴ درصد افراد حامل ویروس هرگز علائمی از بیماری بروز نمی کنند، ۳۵ درصد قبل از بروز علائم دیگران را مبتلا می کنند و۴۱ درصد در زمان وجود علائم بالینی باعث انتقال بیماری به دیگران می شوند.

یگانه اظهار داشت: بالاترین پیک عفونت زایی چهار تا ۶ روز بعد از  استقرار ویروس در بدن فرد است و یا به تعبیری بین ۵۰ تا ۷۰ درصد افراد ، بیماری را از کسانی می گیرند که هیچ علامت بالینی از بیماری ممکن است نداشته باشند.

وی همچنین می افزاید: تهویه مناسب از راه‌های جلوگیری ابتلا به ویروس کرونا است و با صحبت کردن یک بیمار افشانه‌های حاوی ویروس کرونا سریعتر منتشر می‌شود.

وی با بیان اینکه سرعت انتشار افشانه‌ها در هنگام بلند صحبت کردن نیز ۵۰ برابر زمانی است که سکوت می‌کنیم، افزود: یک ساعت صحبت با صدای بلند، افشانه‌های حاوی ویروس را برای بیمار کردن بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر منتشر می‌کند.

یگانه افزود: جدیدترین یافته‌های علمی نشان می دهد ریزقطرات در چند ثانیه و در فاصله حداکثر ۲ متر سقوط می‌کند اما افشانه‌های حاوی ویروس مسافت بیش از ۲ متر را هم طی می‌کنند.

وی ابراز داشت: ساده‌ترین و مناسب‌ترین راه برای ایجاد تهویه در منازل و محیط ‌های کاری، باز شدن منظم و مرتب پنجره و در اتاق‌ها است.

دورهمی های خانوادگی مهمترین عامل انتقال کرونا

یگانه همچنین گفت: تحقیقات و بررسی های علمی هم در سطح ملی و بسیاری از استان ها و مناطق از جمله لارستان نشان می دهد که ابتلاهای گروهی و خانوادگی وجه بارز پیک جدید در مقایسه با پیک‌های قبلی این اپیدمی است.

او بیان کرد: بر اساس بررسی ها و تحلیل های آماری از مبتلایان به کرونا در سطح منطقه لارستان ، مهمترین علت و بیشترین میزان مبتلایان ناشی از دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات غیر ضروری است.

وی همچنین خطرعادی انگاری کرونا را از سوی برخی افراد یادآور شد و گفت: سهل انگاری و جدی نگرفتن موضوع استفاده از ماسک و حضور در دورهمی ها و سفرهای غیر ضروری و همچنین رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی اصلی ترین عامل افزایش آمار جان باختگان و مبتلایان به کرونا در سطح شهرستان لارستان است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان اوز نیز در این زمینه معتقد است: هرچند در فصل پاییز هستیم وهوا تا حدودی سرد است اما به طور نسبی باید هر یک ساعت پنجره اتاق را باز تا تهویه صورت گیرد.

دکتر نسرین رضایی در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: بدون شک انتقال و سرعت سرایت ویروس در فضای بسته بیشتر است و در این هنگام وظیفه ما رعایت اصول و دستورالعمل های بهداشتی از جمله باز کردن در و پنجره ها است.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا در محیط سرپوشیده بدون تهویه مناسب ساعت‌ها در هوا معلق می‌ماند و اطرافیان را بیمار می‌کند، اظهار داشت: انتقال ویروس در این گونه فضاها به گونه ای فزاینده است.

وی گفت: تامین هوای سالم و عاری از ویروس با ایجاد تهویه مناسب در منزل و محل کار یکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹است.

رضایی با بیان اینکه انتقال ویروس از طریق ذرات هوای آلوده به ویروس را می توان اصلی ترین راه انتقال بیماری دانست، گفت: در محیط های سربسته اگر هوا آلوده باشه باید تهویه صورت گیرد .

علی عسکر عسکری ، کارشناس بهداشت ورئیس اداره عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اوز نیز می گوید: چرخش هوا در پاکسازی محیط بسیر موثر است به خصوص چنانچه در منزل تعداد افراد از سه تا ۱۰ نفر بیشتر باشد.

وی گفت: البته  چنانچه در منزل کسی آلوده نباشد و تعداد اشخاص نیز محدود باشند چندان باز گذاشتن در اتاق ها و پنجره ها ضروری نیست اما باز شدن پنجره ها و وجود تهویه مناسب به طور معمول در محیط های کاری واداره ها بیشتر لازم است.

همچنین تاکنون چندین مطالعه و تحقیقات علمی و پزشکی نشان داده اند که انتقال ویروس کرونا از طریق ذرات هوای حامل ویروس، اصلی ترین راه انتقال بیماری کووید ۱۹ است.

مطالعه دیگری نیز گفته که عمر ویروس کرونا در ذرات هوا ۱.۱ ساعت است.

محققان دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان دریافته اند که استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا در کلاس‌های مدارس ریسک انتقال کرونا را از طریق هوا کاهش می‌دهد.

محققان در این مطالعه، دستگاه تهویه هوا با قدرت جابجایی هوا به میزان ۱۰۲۷ مترمربع در ساعت را در کلاسی به مساحت ۱۸۶ مترمربع با در و پنجره بسته نصب کردند.

 آنها مشاهده کردند غلظت هوا در مدت ۳۰ دقیقه افزون بر ۹۰ درصد کاهش یافته بود.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که دستگاه‌های تهویه هوا روش بسیار موثری در کاهش ریسک انتقال هوای ویروس کرونا هستند.

بر اساس اعلام دانشکده علوم پزشکی لارستان  هم اینک ۱۹ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان های معین شهرستان های لارستان، خنج و اوز بستری هستند که حال ۶ بیمار وخیم گزارش شده است.

تعداد بهبود یافتگان در این شهرستان ها از زمان شیوع ویروس کرونا تا امروز سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹ نیز چهارهزار و ۱۵۸ نفر اعلام شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha