نوزادان لاک‌پشت‌های سبز دریایی در سواحل چابهار سر از تخم درآوردند

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: تیم‌های محیط‌بان و کارشناس مستقر در مناطق و سواحل جنوب استان در حین انجام پایش سواحل شاهد تولد نوزادان لاک‌پشت‌های دریایی در ساحل روستای لیپار و حرکت به سمت دریا بودند.

‍وحید پورمردان روز دوشنبه با تشریح وضعیت لاک‌پشت های سبز دریایی اظهار داشت: پس از بررسی نوزادان توسط کارشناس محیط زیست دریایی، نوزادهای تازه متولد شده لاک پشت دریایی سبز که تخم های آنها در ایستگاه هچرینگ سایت لیپار تحت مراقبت و حفاظت ویژه بودند با همکاری نمایندگان سازمان منطقه آزاد چابهار و همیاران محلی روستای لیپار به دریا هدایت و رهاسازی شدند.

وی گفت: این اداره کل همه ساله برنامه پایش و حفاظت از لانه های تخم‌گذاری لاک پشت های دریایی را با همکاری جوامع محلی در سواحل این استان بطور مستمر انجام می دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: تخم‌گذاری لاک پشت های دریایی گونه سبز بسته به شرایط اقلیمی در اوایل تابستان در سواحل مکران آغاز و این فرایند لانه گزینی و تخم‌گذاری لاک پشت های ماده تا اواخر پاییز ادامه داشته و تولیدمثل لاک پشت های سبز در سواحل چابهار و کنارک تا اواخر سال نیز انجام می شود.

وی بیان کرد: سواحل ماسه ای لیپار، کچو، کوپانسر، تنگ، پزم، گواتر و پوشات از مهمترین سایت های تخم‌گذاری لاک پشت های دریایی سبز در استان هستند.

پورمردان گفت: از چند سال پیش تاکنون برنامه ریزی های قابل توجهی از سوی معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست برای پایش و حفاظت از مناطق تخم‌گذاری لاک پشت های دریایی سواحل مکران صورت گرفته و اخیرا با حمایت های سازمان منطقه آزاد چابهار دبیرخانه ملی لاک پشت های دریایی کشور در چابهار راه اندازی شده است.

وی افزود: لاک‌پشت سبز نوعی لاک پشت دریایی است که در آب‌های گرمسیری از خلیج فارس تا اقیانوس‌های آرام و اطلس زندگی می‌کند که به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته و این لاک پشت با خوردن گونه‌های دریایی از جمله عروس دریایی جمعیت رو به افزایش آنها را کنترل می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha