عشایر ۲۰۰ هزارتن گوشت قرمز کشور را تولید می‌کنند

تهران- ایرنا- سرپرست سازمان امور عشایر ایران گفت: عشایر ۲۰۰ هزار تن از مجموع ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تولید می‌کنند که اگر این عدد را بر جمعیت عشایری تقسیم کنیم، هر یک نفر از این قشر گوشت مورد نیاز ۱۶ شهروند ایرانی را تولید می‌کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان امور عشایر ایران، «شاهپور علائی‌مقدم» در نشست انعقاد تفاهم‌نامه گردشگری عشایر و فرآوری پشم دام عشایر برای تنوع بخشی به اشتغال و درآمد این قشر، افزود: عشایر سالیانه ۴۵۰ هزار تن شیر تولید می‌کنند که عدد کمی نیست اما برندهای موجود سود این تولید را می‌برند.

وی با تاکید بر اینکه باید در فرآوری شیر و تولیدات لبنی عشایر زنجیره تولید را کامل کنیم، گفت: گیاهان دارویی هم ظرفیت بسیار خوبی است که می‌تواند درآمدزایی برای عشایر و کشور ایجاد کند اما ضعف فرآوری در این حوزه داریم.

علائی‌مقدم اظهار داشت: سالیانه ۵۰ هزار تن پشم دام در کشور تولید می‌شود و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن پشم دام نیز عشایر تولید می‌کنند که برای آن برنامه‌ای وجود ندارد.

افزایش درآمد عشایر در دستور کار است

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه ما باید بتوانیم یک تومان عشایر را تبدیل به دو تومان کنیم، گفت: اگر محصولات عشایر به بازار نرسند و برای عشایر درآمد ایجاد نشود در واقع کاری انجام نداده ایم.

وی اظهار داشت: عشایر جامعه ای پرتلاش و پرفایده هستند که با سختی های فراوان زندگی می کنند و تنوع بخشی به مشاغل آنان بسیار مهم است.

علائی‌مقدم افزود: برخی به عشایر از سر دلسوزی و ناتوانی نگاه می کنند در صورتی که عشایر یک جامعه توانمند با اقتدار و قدرتمند هستند و با استفاده از دانش بومی، ظرفیت بسیج عشایری، اساتید دانشگاه ها و موضوعات فرهنگی می توانیم تحولات عظیمی در این جامعه ایجاد کنیم.

نقش عشایر در زمینه آب و خاک و حفظ محیط زیست

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه نقش عشایر در توسعه پایدار نقش بی بدیلی است، ادامه‌داد: امروز روز جهانی خاک است و لازم است به نقش عشایر در زمینه آب و خاک و حفظ محیط زیست توجه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه از ۸۴ میلیون هکتار مرتعی که در کشور وجود دارد ۳۴ میلیون هکتار آن در اختیار عشایر است، افزود: عشایر محققان بومی هستند که از سال‌های دور از آب و خاک کشور استفاده و محافظت می‌کنند و به دنبال آب مجازی و به شیوه ییلاق و قشلاق ۴۰۰  تا۵۰۰ کیلومتر کوچ می‌کنند.

 علائی مقدم با تاکید بر اینکه باید برای عشایر سرمایه گذاری و برنامه ریزی کلان داشته باشیم، گفت: امروز عشایر در خودکفایی، امنیت غذایی و پدافند غیرعامل به عنوان مرزداران بدون مرز نقش تاثیرگذاری دارند و جهش تولید در زندگی عشایر نهفته است و ذاتا اقتصاد و زندگی مقاومتی دارند.

انتقاد از عدم تکمیل زنجیره تولید

 سرپرست سازمان امور عشایر ایران با انتقاد از عدم تکمیل زنجیره تولید در پس از تولید، اظهار داشت: در زنجیره تولید آن جایی که باید با برندیک و مارکتینگ و فروش، درآمد برای عشایر ایجاد کنیم زنجیره را رها می کنیم.

علائی مقدم تاکید کرد: باید برای زنجیره کامل تولید، فرآوری تا فروش محصول نهایی برنامه ریزی داشته باشیم و تعاونی های عشایری باید به بعد از تولید و فروش محصولات اهمیت بدهند و تولیدات عشایر را تبدیل به پول و سرمایه کنند.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: یکی از معضلات تولید پشم دام، بازار رسانی آن است که باید آسیب شناسی کنیم و برای بازار هدف آن برنامه داشته باشیم.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع اطلاعات تشکلهای عشایری گفت:  تعاونی های عشایری باید از حالت سنتی خارج شوند و اصلاح ساختار آنها که ابلاغ شده است با جسارت و جرات انجام شود.

سرشماری ثبتی توسط سازمان عشایری 

علائی مقدم با اشاره به اینکه سازمان امور عشایر یک سازمان فنی و مهندسی است، گفت: نخستین سازمانی در کشور هستیم که سرشماری ثبتی مبنا عشایر کوچنده را انجام دادیم که اول آبان‌ماه رونمایی شد و انقلابی در سرشماری ثبتی مبنا ایجاد شده آن هم از طرف سازمانی که ابر الکترونیکی و اینترنت بالای سر جامعه هدف آن نیست.

وی یادآور شد: هزینه  این سرشماری به صورت سنتی ۳۸ میلیارد تومان بود که ما از طریق تعاونی های عشایری با دو میلیارد تومان انجام دادیم و صرفه جویی بسیار خوبی انجام شد.

عشایرگردی به جای گردشگری عشایر

سرپرست سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: باید به جای واژه "گردشگری عشایر" از واژه "عشایرگردی" استفاده کنیم و این نوع گردشگری می تواند از سایر گردشگری ها متمایز باشد.

علائی مقدم با بیان اینکه جاذبه عشایرگردی به این است که سنتی و به روش خودشان باشد، افزود: لازم است  دروازه عشایرگردی و بومگردی که برای کشور با کمترین هزینه بیشترین ارز آورری دارد را برای گردشگران خارجی باز کنیم.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران گفت: ظرفیت بسیج عشایری یک ظرفیت بی بدیلی در همه بخشها است که باید از این ظرفیت در تکنولوژی، شرکتهای دانش بنیان و فن آوری های نوین استفاده کنیم و ما آمادگی داریم بیش از گذشته با سازمان بسیج عشایری تعامل داشته باشیم.

در این مراسم  تفاهمنامه ای  با خانه گردشگری ویرا برای بازدید سالانه ۵۰۰ نفر گردشگر از مناطق عشایری و همچنین قرارداد همکاری سه‌جانبه برای فرآوری پشم دام عشایر توسط مدیرعامل اتحادیه دامداران متحرک ایرانیان، رییس سازمان بسیج عشایری کشور و مدیران عامل سازمان مردم نهاد حامیان اشتغال و کارآفرینی نت به امضا رسید.

استان های فارس، خراسان جنوبی، کرمانشاه، کرمان، همدان، سیستان و بلوچستان و اردبیل به عنوان استانه‌ای پایلوت اجرای این طرح ها معرفی شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =