خودداری از دورهمی شب یلدا، لازمه استمرار روند کاهشی کرونا در فارس

شیراز - ایرنا- استان فارس در حالی هفته سوم اجرای مرزبندی ها و محدودیت های کرونا را سپری می‌کند که از اوایل هفته جاری شمار مرگ و میر بر اثر این بیماری روند نزولی یافته است و امروز دوشنبه، این آمار کاهش چشمگیر داشت و از تب کرونا در شیراز و برخی شهرها کمی کاسته شد.

متخصصان با اشاره به این وضعیت و از سوی دیگر در پیش بودن شب یلدا، پرهیز از دورهمی‌ها به مناسبت طولانی‌ترین شب سال را در تداوم روند کاهش آمار ابتلا به کرونا موثر دانستند. 

بر اساس آمارهای ستاد استانی مدیریت کرونا در استان فارس ، تعداد شهرستان های استان دارای وضعیت قرمز همه گیری  کرونا که پیش از این ۱۱ شهرستان بود به چهار شهرستان کاهش یافته است.

هم اکنون از ۳۶ شهرستان فارس، چهار شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۵ شهرستان دارای وضعیت نارنجی و هفت شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

کاهش شمار مبتلایان و مرگ و میرهای کرونا در نشست ستاد دانشگاهی مقابله با کووید ۱۹ نیز مورد اشاره قرار گرفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز روز دوشنبه در این نشست با بیان اینکه بخش مهمی از بحرانی که با آن مواجه هستیم، با سطح آگاهی عمومی مرتبط است، اظهار کرد: در همین راستا چند طرح پژوهش افکارسنجی از آغاز بحران کروناویروس در استان کلید خورده است تا بتوانیم بر اساس داده های علمی، برنامه های مقابله با کرونا را به سمت صحیح هدایت کنیم.

مهرزاد لطفی تکیه بر پژوهش‌های علمی و آخرین دستاوردهای جهان را کلید موفقیت فارس در مدیریت این بحران، نسبت به آمارهای کشوری دانست.

بهبودی بیش از ۱۴۳ هزار بیمار مبتلا به کرونا 

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز بیان داشت : از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، ۱۵۳ هزار و ۱۹۹ نفر در فارس به بیماری کووید۱۹ مبتلا شدند.

عبدالرسول همتی اظهار کرد: در این مدت، بیش از ۵۱۴ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار در فارس تهیه شده است که از این تعداد، ۱۵۳ هزار و ۱۹۹ مورد مثبت شناسایی شده است.

او همچنین آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان را ۱۴۳ هزار و ۶۷۳ نفر اعلام کرد و افزود:  هم اکنون یک هزار و ۵۰۰ بیمار مشکوک و علامت دار در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۳۲۴ بیمار مبتلا به کووید۱۹ نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های سطح استان بستری هستند.

 همتی ادامه داد: متاسفانه ۱۳ نفر در روز یکشنبه به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند که با این موارد جدید، تاکنون آمار موارد فوتی به دلیل ابتلا به کرونا ویروس در فارس به دو هزار و ۶۹۸ نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: آثار مشارکت و همکاری ارزنده مردم، برنامه‌ریزی منسجم مسوولان و تلاش های نیروهای خدوم بهداشت و درمان در مقابله با کروناویروس، باعث کاهش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ شده است.

این مقام مسوول در دانشگاه با بیان اینکه طبق آخرین رنگ بندی از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، با همکاری و همراهی مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی، شیراز از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر یافت، ابراز امیدواری کرد تا با استمرار همکاری های مردم فارس، شاهد بهتر شدن وضعیت کروناویروس در استان باشیم.

بررسی دستاوردهای مثبت محدودیت های اخیر در استان، وضعیت رنگ بندی شهرهای مختلف استان بر اساس میزان ابتلا و افزایش آگاهی عمومی نسبت به خطرات دورهمی های خانوادگی به ویژه با توجه به نزدیک بودن شب یلدا از دیگر محورهای نشست امروز این ستاد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها