۱۷ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84138597
۱ نفر

برچسب‌ها

نوکیا، پیشتاز در پروژه نسل ششم ارتباطات بی سیم در اروپا

تهران-ایرنا- شرکت نوکیا که به غول ساخت تلفن همراه در جهان شهرت دارد، هدایت پروژه اتحادیه اروپا با هدف تولید شبکه های تلفن همراه بی سیم موسوم به «جی ۶» را برعهده دارد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری اسپوتنیک امروز دوشنبه این خبر را به نقل از مسوولان شرکت چندملیتی تجهیزات مخابراتی فنلاند اعلام کرد و نوشت: در حالی که نسل پنچم تلفن های همراه موسوم به جی ۵ همچنان باید به عنوان پروتکل استانداردی برای تلفن های همراه بی سیم جایگزین شود تیم های تولید نسل ششم تاکنون شکل گرفته اند.

کمیسیون اروپا هزینه پروژه موسوم به «هگزا ایکس» به ریاست شرکت نوکیا را تامین کرده است.

نوکیا ریاست گروهی دیگر از شرکت ها و دانشگاه ها را در پروژه اتحادیه اروپا برعهده خواهد داشت.

این گروه شامل رقیب قدیمی نوکیا، اریسکون ای بی، شرکت مخابراتی چند ملیتی فرانسه موسوم به «اورانژ اس ای»، شرکت مخابراتی اسپانیایی تله فونیکا و شرکت های فناوری همچون گروه اینتل و زیمنس ای جی است.  این تحقیقات با همکاری دانشگاه های اولو در فنلاند و پیزا در ایتالیا انجام می شود.

نوکیا در بیانیه ای اعلام کرد این شرکت نقش پیشتازی را دراین پروژه با هدف برقراری ارتباط بین جهان فیزیکی، انسانی و دیجیتال ایفا می کند.

منابع مالی پروژه اخیر بر اساس برنامه تحقیقات و نواوری افق ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا تامین شده است و از اول ژانویه ۲۰۲۱ با یک برنامه دو ساله و نیمه کلید می خورد.

نوکیا به غیر از پروژه هگزا ایکس نقش پویایی را در دیگر طرح های تحقیقاتی نسل ششم اتحادیه اروپا ایفا می کند که شامل برنامه ملی نسل ششم است که هدف از آن حفظ نقش رهبری اروپا در توسعه و اجرای فناوری ها و خدمات نسل بعدی است.

 توسعه نسل ششم تلفن های همراه در حالی راه اندازی شده که نسل قبلی موسوم به جی ۵ هنوز گام های ابتدایی را بر می دارد و این خدمات تاکنون در مناطق محدودی از جهان در دسترس است.

در آمریکا و چین نیز تلاش هایی برای توسعه نسل ششم آغاز شده است.

نوکیا در سال ۱۸۶۵ تاسیس شد و تقریبا ۱۰۰ هزار نیرو از ۱۰۰ کشور جهان دارد. این شرکت در دهه ۱۹۹۰ به غول مخابراتی جهان تبدیل شد و اکنون در بین شرکت های پیشتاز در تولیدات تجهیزات مخابراتی است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha