۱۷ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۰
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84138233
۰ نفر

برچسب‌ها

رئیس جمهور پیشین فرانسه در چنگال عدالت

تهران - ایرنا - روند محاکمه نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت در دوران ریاست جمهوری‌ خود (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲) از یک هفته پیش آغاز شده است؛ او که پیشتر همه اتهامات را رد کرده بود، گفته است که در جلسه دادرسی امروز (دوشنبه) درباره همه حقایق شفاف سازی می کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ «نیکلا سارکوزی» رئیس جمهوری پیشین فرانسه که در طول سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ میلادی و تنها یک دوره قدرت را در این کشور در دست داشت، به اتهام فساد مالی، رشوه خواری و سوء استفاده از قدرت در دوران ریاست جمهوری‌اش، از یک هفته پیش روند محاکمه او آغاز شده و در جلسه دادرسی امروز (دوشنبه / ۷دسامبر) وعده داده که همه حقایق را شفاف سازی و به همه سوالات در این رابطه پاسخ دهد؛ رای نهایی پرونده قرار است روز پنج شنبه / ‬ ۱۰ دسامبر صادر شود.

روزنامه فرانسوی لوپریزین نوشت: سارکوزی پیش تر همه اتهامات منتسب به خود را رد کرده؛ اما در صورت محکومیت، ده سال زندان و جریمه‌ای سنگین در انتظار اوست.

این محاکمه از زمانی که شارل دوگل، جمهوری پنجم فرانسه را در سال ۱۹۵۸ بنیان گذاری کرد، در تاریخ فرانسه بی‌سابقه است که یک رئیس جمهوری پیشین این کشور به همراه دو تن از مقامات دولتش به اتهام فساد محاکمه می‌شود.

رادیو «آر. ت. ال» فرانسه هفته گذشته گزارش داد: چنین رویدادی برای نخستین بار در تاریخ فرانسه پس از جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد.

پیش از سارکوزی ۶۵ ساله، «ژاک شیراک» رئیس جمهوری سلف او، در ماه مارس سال ۲۰۱۱(فروردین ۱۳۹۰) به اتهام اختلاس در اموال عمومی به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد.

به گزارش این رادیو فرانسوی، سارکوزی همچنین قصد داشت با کمک وکیل خود و «ژیلبر آزیبر - Gilbert Azibert» قاضی ۷۳ ساله دادگاه عالی موقعیتی را که در موناکو می‌خواست به دست آورد. او مظنون به تلاش برای رشوه دادن به قاضی برای بدست آوردن اطلاعات است.

همچنین به نوشته روزنامه فرانسوی «کوریه پیکار»، با توجه به استراق سمعی که در سال ۲۰۱۳ و با تصمیم قاضی‌های پرونده صورت گرفت، اوایل سال ۲۰۱۴ و پس از ۸ ماه شنود مکالمات، متوجه شدند که سارکوزی برای ارتباط با وکیل خود «تیری ارزوگ - Thierry Herzog، از یک خط ارتباطی محرمانه با نام مستعار «پل بیسموت - Paul Bismuth» استفاده می‌کرده است.

بازپرسان دادگستری تحقیق از رییس جمهوری پیشین فرانسه به اتهام دریافت کمک انتخاباتی از «معمر قذافی» دیکتاتور معدوم لیبی به صورت رسمی آغاز کردند؛ سارکوزی متهم است که در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۰۷ میلادی، ۵۰ میلیون یورو از قذافی برای ستاد انتخاباتی خود دریافت کرده است. این ادعا برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ توسط پسر قذافی مطرح شد. در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۷ فرانسه، نیکلا سارکوزی، به عنوان نماینده جناح راست، در برابر سگولن رویال، نامزد حزب سوسیالیست، به پیروزی رسید و در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ از فرانسوا اولاند شکست خورد و مسند قدرت را به او واگذار کرد.

شواهد کافی مبنی بر اتهام‌های وارده به سارکوزی در این باره به اندازه کافی وجود دارد؛ تحقیقات درباره این ادعا زمانی جدی شد که یک تاجر لبنانی- فرانسوی در سال ۲۰۱۶ ادعا کرد که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ سه چمدان پر از پول را از لیبی آورده و به رییس دفتر و مدیر ستاد انتخاباتی سارکوزی داده است

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha