آتش سوزی شرق استرالیا نیمی از بزرگترین جزیره شنی جهان را سوزاند

تهران – ایرنا – مقام های استرالیا روز دوشنبه از ساکنان ناحیه ای مسکونی در "جزیره فریزر" در شرق این کشور خواستند که به علت نزدیک شدن آتش سوزی "فوراً خانه های خود را ترک کنند" .

به گزارش ایرنا، مقامات از مردم ساکن در ناحیه مسکونی "هپی ولی" خواسته اند که به ساحل بروند یا به سمت جنوب جزیره حرکت کنند. آتش سوزی تا الان نیمی از این جزیره واقع در بیرون از سواحل شرقی استرالیا را ویران کرده است. این جزیره ثبت شده در فهرست میراث طبیعی جهان به علت جنگلهای بارانی گرمسیری بر توده های شنی و دریاچه های داخلی آن شناخته شده است.

پایگاه خبری استرالین گزارش داد جزیره فریزر در بیرون از سواحل ایالت کوئینزلند (شمال شرقی استرالیا) بزرگترین جزیره شنی جهان به طول ۱۲۰ کیلومتر است و دهها مامور آتش نشانی و افراد محلی در حال مبارزه با آتش سوزی هستند که از حدود هفت هفته پیش آغاز شده و با وزش باد و گرمای هوا رو به گسترش بوده و اکنون به ناحیه مسکونی "هپی ولی" در جزیره نزدیک می شود و جان دهها نفر را در معرض تهدید قرار داده است.

در حالی که اکثر افراد محلی به توصیه سازمان آتش نشانی ایالت کویینزلند برای تخلیه مناطق مسکونی عمل کرده اند اما دستکم ۵۰ نفر در خانه های خود باقی مانده و قصد مبارزه با آتش و دفاع از خانه های خود را دربرابر آتش سوزی دارند. با حرکت آتش سوزی به سمت جنوب شرقی و نزدیک شدن به مناطق مسکونی، پنجمین دستور تخلیه ساعت یک بعدازظهر دوشنبه به وقت محلی صادر شده است. شرایط بسیار خطرناک توصیف شده و این ریسک وجود دارد که آتش نشانها قادر به جلوگیری از پیشروی آتش نباشند.

ماموران آتش نشانی روز یکشنبه با تجهیزات هوایی بیش از یک میلیون لیتر آب بر شعله های آتش در منطقه ریختند و قرار است این اقدامات امروز دوشنبه هم ادامه یابد.

یک آتش سوزی طبیعی دیگر هم در شرق منطقه "کینگ فیشربی ریزورت" همچنان ادامه دارد و بیشتر ساکنان جانب غربی جزیره هم هفته گذشته پیش از تغییر جهت آتش سوزی با تغییر جهت وزش باد، خانه های خود را تخلیه کردند.

گفته می شود که منشاء این آتش سوزی ها روشن کردن غیرقانونی آتش در فضای باز در هفت هفته پیش بوده که منجر به سوختن بیش از ۸۰ هزار هکتار از زمینهای این مکان ثبت شده در میراث طبیعی جهان شده است.

مقامات آتش نشانی گفته اند که دمای بالای هوا و بادهای شدید در روز یکشنبه اقدامات آتش نشانها را دشوار ساخته و هشدار داد که تنها "بارش شدید باران" می تواند شعله های آتش را خاموش کند. اما انتظار می رود شرایط آب و هوایی امروز دوشنبه هم مانند روز گذشته باشد.

سازمان آتش نشانی ایالت کویینزلند تا بعدازظهر یکشنبه از وقوع ۴۸ آتش سوزی در سرتاسر این ایالت خبر داده است. در آتش سوزی اواخر سال گذشته میلادی هم که تا اوایل سال جاری میلادی ادامه داشت، بیش از ۱۱۵ هزارمتر مربع از بیشه زار ها و جنگل های این کشور در کام شعله های آتش فرو رفت و موجب مرگ یا سرگردانی حدود ۳ میلیارد حیوان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha