کشت گیاهان دارویی در همدان آموزش داده می‌شود

همدان _ ایرنا _ مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان گفت: کشت گیاهان دارویی شامل مریم گلی، ملیس، زوفا، بابونه، رزماری، مرزنجوش، بومادران و گل گاوزبان در کارگاه‌های این اداره کل آموزش داده می شود.

وهب مختاران روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان ضرورت توجه به گیاهان دارویی و فناوری راهبردی درآموزش‌های فنی حرفه‌ای، اظهار داشت: کارآفرین بخش خصوصی در گلخانه مرکز شماره یک شهرستان همدان، اقدام به کشت گیاهان دارویی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: ۳۳ نفر از کارآموزان آموزش دیده در این گلخانه، به‌صورت مستقل مشغول به کار شده و محصولات تولیدی را به بازار عرضه می‌کنند.

این مقام مسئول، ارتباط مؤثر و دوسویه با کارآفرینان را از اولویت‌های کاری این اداره کل دانست و عنوان کرد: آموزش تأثیر گذار، آموزشی است که به اشتغال منجر و اثر آن در جامعه به طور کامل احساس شود.

مختاران از همکاری و تعامل ۲۶ کارآفرین با این سازمان آموزشی در سطح استان خبر داد و گفت: با توجه به تجهیزات و امکانات اداره کل فنی و حرفه‌ای استان همدان، آمادگی‌های لازم در راستای هرگونه همکاری با کارآفرینان توانمند در سطح استان پیش بینی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: محصولات تولیدی کارگاه گلخانه مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان همدان، سهم به سزایی در بازار گیاهان دارویی استان همدان داشته باشد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان، همچنین به نقش کارآفرینی در توسعه صنعتی، اقتصادی و ایجاد اشتغال در جامعه به عنوان یک باور همگانی تاکید کرد.

مختاران با اشاره به اینکه آموزش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در راستای نیاز بازار کار ارائه می‌شود، یادآور شد: این مهم از طریق ارتباط با اصناف و بنگاه‌های اقتصادی و شناسایی آموزش‌هایی مورد نیاز نیروی کار آنها صورت می‌گیرد.

به گفته وی فعالیت در حوزه گیاهان دارویی به عنوان یکی از موضوعات اقتصاد مقاومتی علاوه بر اهمیت فراوان، ارزش افزوده بسیار بالایی نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارد که چیزی معادل ۱۰۰ الی ۱۲۰ برابر است.

از مجموع هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده در ایران ۲ هزار و ۴۰۰ گونه دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای، آرایشی و بهداشتی هستند.

اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان، در بیست و سومین جشنواره شهید رجایی، در گروه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، در مجموع شاخص‌های عمومی و اختصاصی، برای چهارمین سال متوالی، رتبه نخست را کسب کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha